Logo tylkoskoki

5288 1600 JB1 8193

Za nami Mistrzostwa Świata Młodych Koni w Lanaken. Medal złoty w kategorii pięciolatków wywalczył HHS Ocala pod Michaelem Penderem z Irlandii, w „sześciolatkach” triumfowała Katrin Eckermann z Niemiec na koniu Cascajall, a najlepszym koniem siedmioletnim została Kumina Della Caccia pod Irlandczykiem - Harrym Allenem.

Konie pięcioletnie

pender

W promieniach słońca i przy wypełnionych po brzegi trybunach zakończyły się dziś Mistrzostw Świata Młodych Koni w skokach przez przeszkody. Tradycyjnie to konie 5-letnie jako pierwsze weszły na ring w tę "Super Niedzielę", a irlandzcy jeźdźcy po raz kolejny potwierdzili, że są siłą, z którą należy się mierzyć, zajmując całe podium tej kategorii.

Na pierwszy finał dnia gospodarz toru Bernard Mathy i jego zespół przygotowali parkur składający się z 13 przeszkód z 16 skokami, w którym maksymalna wysokość wynosiła 130 cm. Spośród 39 kombinacji, którym udało się zakwalifikować do tego finału, 11 zdołało bezbłędnie pokonać parkur rundy podstawowej, a tym samym zapewniło sobie miejsce w rozgrywce.

W ostatnich latach irlandzcy jeźdźcy zdobyli wiele medali MŚMK i w tym roku ponownie przywieźli tu sporą reprezentację. Spośród 11 par, którym udało się awansować do rozgrywki, aż 6 miało irlandzkie obywatelstwo. W finałowym barażu rywalizacja znów była zacięta i to Michael Pender sięgnął po zwycięstwo na wyhodowanym w Irlandii wałachu HHS Ocala, synu Urano de Cartigny. zapewnił sobie pierwszy tytuł mistrza tej imprezy, po tym jak w przeszłości dwukrotnie zdobywał srebro i trzykrotnie brąz.

Michael Pender: "W przeszłości kilka razy byłem bardzo blisko, ale zawsze po prostu nie byłem wystarczająco szybki. Jestem bardzo szczęśliwy, że dzisiaj wszystko się udało. Chciałbym także podziękować całemu mojemu zespołowi, który pomógł mi to osiągnąć. HHS Ocala jest bardzo ostrożnym i walecznym koniem i myślę, że to naprawdę koń na przyszłość".

Pozostałe miejsca na podium również miały zielono-biało-pomarańczowy kolor podczas finału dla koni 5-letnich. Srebro przypadło Niamh McEvoy i irlandzkiej hodowli ogierowi Boleybawn Alvaro, synowi Dominatora 2000 Z. Brąz wywalczył Gerard O’Neill na wałachu Ballyshan B F Super Hero, po ogierze Celtic Hero B Z.

Wyniki TUTAJ.

 

Konie sześcioletnie

cascajall

Dokładnie 4 lata po zdobyciu tytułu mistrzyni świata 6-latków na klaczy Chao Lee, niemiecka czołowa zawodniczka Katrin Eckermann dodała dziś po południu kolejny tytuł do swojej listy osiągnięć. Podczas wielkiego finału dla koni 6-letnich, Eckermann odniosła zwycięstwo po wyjątkowo ekscytującej rozgrywce razem z westfalskim wałachem Cascajall, z którym wygrała również pierwszy półfinał w czwartek.

Łącznie 40 par zdołało zakwalifikować się do tego ostatecznego. Spośród tych, 10 po raz kolejny bezbłędnie poradziło sobie w rundzie podstawowej i tym samym zapewniło sobie miejsce w rozgrywce. Jedną z nich była Katrin Eckermann ze swoim westfalskim wałachem Cascajall (Casallco x Comme Il Faut).

Katrin Eckermann: "Zarówno Cascajall, jak i Viva Vly (drugi koń, którego Eckermann dosiadała w finale) trafiły do mojej stajni w czerwcu. Wcześniej to mój ojciec wykonał całą pracę przygotowawczą. Potem wszystko potoczyło się szybko, ale oba konie mają wiele do zaoferowania. Ze względu na napięty harmonogram międzynarodowych zawodów, miałam tylko kilka dni na przygotowanie się do mistrzostw świata w zeszłym tygodniu. Dlatego też chciałbym podziękować całemu mojemu zespołowi w domu".

Na miejscu drugim znalazła się klacz Laurina, której dosiadała Leah Stack z Irlandii, a na trzecim Maddox VH Haringvliet Z pod Jelmerem Hoekstra z Holandii. W ścisłym finale walczył też Mateusz Tyszko na wyhodowanym w SK Nad Wigrami koniu Diego (SP, Grandorado TN x Diamant de Semilly, wł. Przemysław Sumczyński). Z rezultatem 8 punktów karnych zajęli miejsce 25 w tych bardzo mocno obsadzonych mistrzostwach. 

Wyniki TUTAJ.

 

Konie siedmioletnie

harry allen

Podobnie jak podczas finału 6-latków, na starcie w kategorii koni siedmioletnich stanęło łącznie 40 par i podobnie jak podczas finału 5-latków, 11 zakwalifikowało się do rozgrywki. Jedną z tych 11 kombinacji był młody irlandzki jeździec Harry Allen z wyhodowaną we Włoszech klaczą Kumina Della Caccia, córką Kannana.

Harry Allen: "Kumina Della Caccia to fantastyczny koń i myślę nawet, że to najlepszy 7-letni koń, jakiego kiedykolwiek dosiadałem! Gdziekolwiek nie pojedziemy, skacze po prostu fantastycznie i tak naprawdę przejazd z czterema punktami karnymi jest dla niej złym wynikiem (śmiech). Mieliśmy również mocny sezon ze zwycięstwem w finałowej klasie w Bratysławie, a także miała 2 fantastyczne rundy w Aachen. W zeszłym roku sprzedaliśmy ją na aukcji, ale uzgodniliśmy, że będę mógł na niej jeździć jeszcze przez jakiś czas, aż skończy 8 lat w przyszłym roku. Wtedy opracujemy dla niej nowy plan".

Miejsce drugie zajęła para z Niemiec – Philip Ruping i Casanina PS, a brąz wywalczył koń Labantrix pod Renee de Weert z Holandii.

Wyniki TUTAJ.

 

Źródło: edytowana informacja prasowa Zangersheide

Fot. Zangersheide/Sportfot


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593