51356679656 8b188e73b4 c

Zakończył się etap zdobywania drużynowych kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Prezentujemy listę ekip, które wywalczyły prawo startu w tej najważniejszej imprezie sportowej w 2024.

System kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu szczegółowo opisywaliśmy już na naszym portalu TUTAJ. Krok po kroku zobaczmy, które kraje zdobyły prawo do wystawienia ekipy w Paryżu:

1. Kraj-gospodarz. To miejsce przypada oczywiście Francji.

2. Pięć najwyżej sklasyfikowanych ekip Mistrzostw Świata 2022 w Herning. Tutaj kwalifikację zdobyły: Szwecja, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia i Niemcy.

3. Najwyżej sklasyfikowana ekipa finału FEI Nations Cup w Barcelonie z roku 2022 (oprócz wcześniej zakwalifikowanych). Tu bilet do Paryża zapewnili sobie zwycięzcy – Belgowie.

4. Trzy najwyżej sklasyfikowane ekipy Mistrzostw Europy 2023 w Mediolanie (oprócz wcześniej zakwalifikowanych). Po zaciętej rywalizacji kwalifikację zdobyły reprezentacje Austrii, Hiszpanii i Szwajcarii.

5. Dwie najwyżej sklasyfikowane ekipy wyznaczonych zawodów kwalifikacyjnych dla grupy C. Tego wydarzenia nie trzeba polskim kibicom przypominać. Team w składzie: Adam Grzegorzewski i Issem, Maksymilian Wechta i Chepettano, Przemysław Konopacki i Home-Run oraz Wojciech Wojcianiech i Chintablue zdobyli dla biało-czerwonych upragnioną kwalifikację, zajmując miejsce drugie w konkursie o Puchar Narodów na CSIO w Pradze. Szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ. Triumfowali reprezentanci Izraela.

6. Trzy najwyżej sklasyfikowane ekipy z grupy D i/lub E Igrzysk Panamerykańskich w Chile. Tutaj zakwalifikowały się teamy z USA, Kanady i Meksyku.

7. Dwie najwyżej sklasyfikowane ekipy z grupy F na wyznaczonych zawodach kwalifikacyjnych - w Doha w marcu. Złoty bilet wywalczyli reprezentanci Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

8. Dwie najwyżej sklasyfikowane ekipy grupy G na wyznaczonych zawodach kwalifikacyjnych – w Valkenswaard w lipcu. Najlepsi byli tutaj zawodnicy z Australii i Japonii.

9. Najwyżej sklasyfikowana ekipa końcowej klasyfikacji finału FEI Nations Cup w Barcelonie w 2023 – to miejsce przypadło Brazylii.

To daje w sumie 20 drużyn, z których każda będzie mogła wystawić po 3 zawodników (dodatkowo podróżuje też jedna para rezerwowa). Do zdobycia jest też 15 miejsc indywidualnych. Te przyznawane będą na podstawie rankingu olimpijskiego FEI, który obejmuje 15 najlepszych wyników od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. Wyjątkiem są olimpijskie grupy D i E, w których przydzielone zostało już po jednym indywidualnym miejscu według końcowej klasyfikacji Igrzysk Panamerykańskich. Zdobędą je Kolumbia, Argentyna i Chile.

Co dalej? Teraz pary, które myślą o starcie w IO muszą zdobyć tzw. Minima kwalifikacyjne („MER”). Szczegółowo pisaliśmy o tym już TUTAJ.