Znamy listę zawodników, którzy powalczą w prestiżowym konkursie IJRC Rolex Top Ten Final podczas CHI w Genewie na początku grudnia.
Listę zawodników tradycyjnie ustala opublikowany na początku listopada ranking Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Następujący jeźdźcy zmierzą się w walce o zwycięstwo już 8 grudnia:
- Henrik von Eckermann (SWE)
- Ben Maher (GBR)
- Kent Farrington (USA)
- Martin Fuchs (SUI)
- Steve Guerdat (SUI)
- Julien Epaillard (FRA)
- Simon Delestre (FRA)
- Max Kühner (AUT)
- Harrie Smolders (NED)
- Shane Sweetnam (IRL)
McLain Ward (USA), sklasyfikowany na szóstym miejscu w rankingu FEI, niestety nie może udać się do Europy, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.
W tegorocznym finale znalazło się czterech byłych zwycięzców: von Eckermann, Maher, Guerdat i Farrington.
Zajmujący pierwsze miejsce na świecie od 16 miesięcy, zeszłoroczny triumfator, von Eckermann, może okazać się jeszcze trudniejszy do pokonania w 2023. Jego ciągła dominacja nie ułatwi nikomu odebrania mu szansy na drugie z rzędu zwycięstwo. Nie wiemy jeszcze, na jakim koniu wystartuje, ale udana obrona tytułu Rolex IJRC Top 10 w Genewie w przyszłym miesiącu upiększyłaby i tak już doskonałą listę sukcesów King Edwarda, żywej legendy skoków przez przeszkody.
Komentując nadchodzące wydarzenie w Genewie, prezes IJRC, Kevin Staut, powiedział: "Finał Rolex IJRC Top 10 to bardzo wyjątkowy konkurs; każda edycja tych zawodów to niezwykłe wydarzenie, nowe i ekscytujące doświadczenie. Dzięki swojemu formatowi i zrozumieniu między zawodnikami a publicznością jest to idealne rywalizacja! Zwycięstwo w Rolex IJRC Top 10 jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących i najważniejszych osiągnięć dla jeźdźca, ponieważ oznacza ukoronowanie roku konstruktywnej i ciągłej pracy w doskonałej synergii i harmonii z naszymi końmi".
Formuła Rolex IJRC Top Ten jest szczególnie popularna wśród kibiców, którzy postrzegają to wydarzenie jako punkt kulminacyjny roku. Przypominając tradycyjne Grand Prix, składa się z pierwszej rundy z 10-12 przeszkodami i drugiej rundy z 8-10 przeszkodami, z maksymalną wysokością 1,60 m. Błędy i czasy są sumowane, a w przypadku remisu decyduje czas drugiej rundy. Po swoich rundach zawodnicy wracają na arenę pieszo, aby udzielić wywiadu, co jest kolejną popularną cechą finału Rolex IJRC Top 10.
Źródło i grafika: IJRC