Wyczekiwana seria Longines League of Nations™ z dumą przedstawia dziesięć krajów jeździeckich, które wezmą udział w tym zupełnie nowym międzynarodowym widowisku. Ta seria na nowo przedstawia historię FEI Jumping Nations Cup™ w unikalnym, ujednoliconym i globalnym formacie. W rankingu tej serii Polska zajęła miejsce 19.
Odnowiona seria przejdzie do historii, wprowadzając świeże podejście do wielowiekowej tradycji rywalizacji drużynowej, której początki sięgają 1909 roku. W Longines League of Nations™ dziesięć najlepszych drużyn z całego świata będzie rywalizować w czterech zawodach kwalifikacyjnych oraz wielkim finale, podczas którego osiem najlepszych drużyn będzie rywalizować o to, aby jako pierwsze w historii zdobyć trofeum Longines League of Nations™.
Na szczycie Rankingu Longines League of Nations™ znajduje się Irlandia, kraj z ogromnym doświadczeniem i sukcesami w historii Pucharu Narodów. Tuż za nimi plasują się Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Szwecja i Brazylia.
Dziesięć potwierdzonych drużyn wraz z ich punktami rankingowymi, które zapewniły im udział w Serii, oraz Szefowie Ekip to:
1. Irlandia – 13834 punktów. Szef ekipy: Michael Blake
2. USA – 13532 punktów. Szef ekipy: Robert Ridland
3. Francja – 12890 punktów. Szef ekipy: Henk Nooren
4. Niemcy – 12876 punktów. Szef ekipy: Otto Becker
5. Szwajcaria – 12514 punktów. Szef ekipy: Peter Van Der Waaij
6. Wielka Brytania – 12045 punktów. Szef ekipy: Di Lampard
7. Holandia – 11957 punktów. Szef ekipy: Jos Lansink
8. Belgia – 11552 punktów. Szef ekipy: Peter Weinberg
9. Szwecja – 10237 punktów. Szef ekipy: Henrik Ankarcrona
10. Brazylia – 9289 punktów. Szef ekipy: Pedro Paulo Lacerda
Ranking kwalifikacyjny Longines League of Nations jest obliczany na podstawie sumy punktów Longines Ranking 6 najlepszych zawodników każdej federacji narodowej, z których co najmniej 1 musi być zawodnikiem U25. Polska w tym zestawieniu zajęła miejsce 19, a nasi najlepsi zawodnicy to:
- Tomasz Miśkiewicz – 1035 punktów
- Adam Grzegorzewski – 988 punktów
- Jarosław Skrzyczyński – 985 punktów
- Przemysław Konopacki – 755 punktów
- Dawid Kubiak – 730 punktów
- Kamil Grzelczyk – 615 punktów
Cały ranking TUTAJ.
Szwajcarski szef ekipy, Peter de Waaij, nie może się doczekać, aż jego zespół będzie doświadczał emocji i wyzwań w nowych miejscach, takich jak Abu Dhabi i Ocala, jednocześnie starając się o miejsce na podium w swoim rodzinnym ośrodku, St Gallen.
„Nowy format z czterema zawodnikami w pierwszym nawrocie i trzema w drugim stanowi dodatkowe wyzwanie i zdecydowanie nie ułatwia pracy Szefowi Ekipy! Może to prowadzić do trudnych decyzji, a ich wynik jest trudny do przewidzenia; Przez lata wielokrotnie widzieliśmy, że wynik w pierwszej rundzie nie gwarantuje dobrego występu w drugiej. To interesujący nowy aspekt tego formatu, a dla fanów bardzo ekscytujące będzie zobaczenie, czy ich kraj będzie w stanie wspiąć się na szczyty rankingów”.
Henrik Ankarcrona, szwedzki szef ekipy, obiecuje, że do ligi w 2024 wystawi silniejszy niż kiedykolwiek zespół, który stale się poprawia i nie może się doczekać wrażeń, jakie oferuje nadchodząca seria, podkreślając jednocześnie, że zgodnie z kodeksem postępowania FEI, najważniejszy w tym sporcie zawsze jest koń.
„Naszym celem jest oczywiście jak największa liczba zwycięstw – zawsze tak jest – dzięki najlepszym parom jeźdźców i koni przedstawionym w dobry sposób, tak aby koń zawsze był na pierwszym miejscu. Ta seria jest ekscytująca i wyjątkowa, mamy nadzieję, że media też to zauważą i podzielą się emocjami związanymi z wielkim finałem.”
Kalendarz Longines FEI League of Nations 2024:
- 11 lutego: Abu Dhabi (UAE)
- 23 marca: Ocala, FL (USA)
- 31 maja: St. Gallen (SUI)
- 21 czerwca: Rotterdam (NED)
- 6 października: Barcelona (ESP) – Finał
Źródło: inside.fei.org