Logo tylkoskoki

DSC03571

W zeszłym tygodniu w Genewie odbyło się zebranie Międzynarodowego Klubu Jeźdźców Skokowych (IJRC). Jednym z poruszonych tematów była kwestia potrzeby modyfikacji sposobu obliczania rankingu FEI - Longines Rankings.

„Po wielu dekadach liczenia punktów rankingowych w oparciu o pulę nagród i patrząc na to, jak sport ewoluował przez ostatnie 30 lat, myślę, że czas pomyśleć o tym, jak ulepszyć ranking. Myślę, że powinno liczyć się coś więcej niż pula nagród. Dla przykładu, inaczej zdobywa się punktowane miejsce w Grand Prix, w którym startuje 19 par, a inaczej w takim, gdzie jest ich 40. Inaczej zdobywa się punktowane miejsce w konkursie, w którym startuje 10 z Top 20 światowego rankingu, a inaczej w takim, gdzie startuje tylko jeden. Musimy to wszystko przeanalizować z wykorzystaniem danych. Jeżeli to zrobimy, powstanie przydatne narzędzie do zmiany obowiązującego systemu tak, aby zapewnić sprawiedliwy i zrównoważony wynik dla zawodników indywidualnych i drużyn.” – mówił na zebraniu Ludger Beerbaum – „Wiem, że jest szansa na ulepszenie tego systemu. Jesteśmy teraz na takim poziomie w tym sporcie, że możemy rozmawiać nawet o zaliczaniu do rankingu 25, a może nawet 20 najlepszych wyników [zamiast obecnych 30]. To zdjęłoby ogrom presji z zawodników, koni, właścicieli. Jest jeszcze jeden aspekt, którego być może nie uda nam się zmienić. Jeśli pochodzisz z Europy Zachodniej, masz oczywiście przewagę – w rejonie jest wiele zawodów, łatwiej jest zbierać punkty niż w Australii czy słabszych jeździecko regionach. Jeśli masz tylko jednego konia, liczenie tylko 20 czy 25 wyników zdejmuje z takich zawodników dużo presji.”

Poruszono też temat dystrybucji punktów w konkursach indywidualnych i Pucharach Narodów, na który wypowiadał się zawodnik z Austrii Max Kuhner:

„w Pucharach Narodów rozdano więcej punktów niż w finale Igrzysk Olimpijskich lub Mistrzostw Świata. W Sopocie przyznano 2880 punktów dla 31 zawodników. W finale MŚ przyznano 2740 punktów na wszystkich startujących. To duża dysproporcja. W każdym Pucharze Narodów było o wiele więcej punktów, niż w ważnych finałach – to coś, czemu musimy się przyjrzeć. Myślę, że Puchary Narodów muszą być interesujące, także pod względem punktów, ale nie wszyscy zawodnicy mają szansę w nich startować, ponieważ pochodzą z mniejszych krajów i to też musimy wziąć pod uwagę. Sport się zmienił, musimy się temu przyjrzeć.”

Przemawiała też Jessica Kurten – przewodnicząca komitetu zawodników FEI:

„Startując na zawodach na różnych poziomach odwiedzamy niektóre miejsca, które są absolutnie fantastyczne, tworzone z myślą o koniach, jeźdźcach i o sporcie, ale są też miejsca, które wiemy, że są tylko maszynką do zarabiania pieniędzy dla organizatorów. Myślę, że czas pomyśleć o punktach rankingowych: gdzie je przyznajemy, czy powinno to być też połączone z innymi czynnikami, aby promować lepszy poziom na szczycie naszego sportu? (…) Chcemy dobrych miejsc do startów, chcemy dobrego sportu.”

Głos zabrał także Peter Charles – drużynowy złoty medalista IO z Londynu i ojciec Harrego Charlesa – lidera rankingu FEI U25:

„Dostępność jest wszystkim. Kiedy mamy dostępność do sportu poprzez selekcję, dobre wyniki, dobrą jazdę i współpracę z koniem, możemy się rozwijać. Musimy zachować dostępność, musimy zachować uczciwość. Jeżeli chcemy dobrze „sprzedać” ten sport, musimy przede wszystkim kierować się szacunkiem. Jeżeli rozdajemy punkty za konkretne konkursy, musi to nagradzać – tak jak mówił Ludger – poziom trudności, proces dostawania się na ten poziom, mistrzostwa to najwyższa półka, bo tam dostać się jest najtrudniej. Puchary Narodów czy konkursy Global Champions Tour, balans musi opierać się na poziomie trudności. Tak musi być wszędzie. Jeżeli mamy zawody za zamkniętymi drzwiami, a dostępność do nich jest utrudniona lub niemożliwa, nie możemy mówić o zrównoważonym polu gry. W momencie, w którym zaczniemy nagradzać niezrównoważone pole gry, sport straci swoją uczciwość i atrakcyjność dla sponsorów, a także zewnętrzną publiczność, bo nie będzie miała respektu do startujących.”

Sam Harry Charles mówił tak:

„Mam to szczęście, że startuję w Pucharach Narodów, startowałem w Global Tour. Jeżeli organizatorzy Global Tour chcą takiej samej liczby punktów, jak w PN – dla mnie to kompletnie niewłaściwe. Tworzy to bardzo nierówne pole gry. Ludzie płacą, aby dostać się na Global Tour, co właściwie przekłada się na kupno punktów. Jeździłem na „double clear” zarówno w Pucharach Narodów, jak i GCL. Dużo trudniej jest zaliczyć „double clear” w Pucharze.”

Całe zebranie IJRC obejrzeć można poniżej:

 

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593