52285114403 0efa4440de c

Top Ten światowych skoczków roku 2023 według rankingu portalu Hippomundo, który wykorzystuje do zestawienia nie punkty LR, ale sumę zdobytych nagród pieniężnych.

Liderem tego zestawienia został numer jeden Longines Rankings – mistrz świata Szwed Henrik von Eckermann. W 2023 zgromadził 2 335 527 euro, mając do dyspozycji 9 koni. Zdecydowaną większość tej sumy zdobył na wspaniałym koniu King Edward – aż 1 292 020. Jego najwyżej dotowanym startem w minionym roku było drugie miejsce w LGCT Super Grand Prix podczas Prague Playoffs w listopadzie – 250 000 euro, a dalej zwycięstwo w finale Pucharu Świata w Omaha w kwietniu. To najbardziej skuteczny jeździec z czołówki – plasował się na płatnych miejscach w 52,2% startów.

Na drugim miejscu znalazł się Francuz – Julien Epaillard, z sumą 1 933 335 euro. To zwycięzca wspomnianego LGCT Super Grand Prix w Pradze, a także najlepszy zawodnik Grand Prix LGCT w Monte Carlo, gdzie zdobył 495 000 euro. Ponad milion wywalczył na koniu Donatello d’Auge, a nieco ponad 650 000 na Dubai du Cedre. Łącznie w 2023 dosiadał 15 wierzchowców.

Top 3 zamyka Niemiec Christian Kukuk – 1 876 77 euro. Spośród 17 na których startował, jego najlepszym koniem był Checker 47. Razem z ekipą Riesenbeck International triumfowali w tegorocznym GCL Super Cup na Prague Playoffs – to zwycięstwo zapewniło mu aż 833 335 euro. Dodatkowo wygrał też Grand Prix LGCT w Riyadh w październiku oraz był trzeci w Grand Prix CHI w Genewie.

Tuża poza podium znalazł się Szwajcar Martin Fuchs – 1 804 996 euro. Większość tej kwoty – 1 022 141 euro – pomógł mu zdobyć koń Leone Jei. Aż 685 525 euro zdobyli wygrywając Grand Prix w Spruce Meadows w październiku. Duże zwycięstwa odnosił też na koniu Conner Jei – w Grand Prix CSI5* w Windsorze i CSIO5* w Falsterbo.

Miejsce piąte i 1 641 028 euro to Holender Harrie Smolders. Ponad 850 000 zawdzięcza koniowi Monaco N.O.P. – to między innymi drugie miejsca w Grand Prix w Monte Carlo i finale Pucharu Świata. Z kolei z koniem Uricas VD Kattevennen Z z teamem Paris Panthers byli trzeci w GCL Super Cup w Pradze, gdzie zdobyli aż 333 335 euro.