Opublikowane zostały rankingi olimpijskie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej za 2023 i już wiemy, jakie kraje będą mogły wystawić jeźdźców indywidualnych na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Wcześniej w procesie kwalifikacji drużynowych swój bilet do Paryża zdobyły: Francja (jako gospodarze), Szwecja, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Izrael, Polska, Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Meksyk, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia, Japonia i Brazylia. Te Federacje mają czas do 5 lutego na potwierdzenie swojego miejsca, z wyjątkiem Francji, która musi zgłosić to potwierdzenie do 8 stycznia.
Po potwierdzeniu wszystkich 20 drużyn tylko kraje, które nie zaakceptowały miejsca w limicie drużynowym, będą kwalifikować się do uzyskania jednego z 15 miejsc indywidualnych, na podstawie opublikowanego wczoraj Rankingu Olimpijskiego FEI w skokach przez przeszkody. Ranking obejmuje 15 najlepszych wyników każdego zawodnika/pary w zawodach zaliczanych Rankingu Olimpijskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023.
Miejsca indywidualne dla swoich krajów zdobywa dwójka najwyżej sklasyfikowanych z grup A, B, C, F i G (maksymalnie jedno na kraj) oraz jeden reprezentant najwyżej sklasyfikowanego kraju rankingu ogólnego (z wyłączeniem tych, które już się zakwalifikowały).
Należy pamiętać, że para zdobywa jedynie prawo startu dla swojego kraju – nie oznacza to koniecznie, że to on lub ona pojadą do Paryża. W większości przypadków jednak to właśnie najlepszy jeździec lub amazonka otrzymają szansę reprezentowania swojego państwa na IO.
Ta lista prezentuje się następująco (w nawiasach nazwiska najwyżej sklasyfikowanych zawodników):
- Grupa A: Dania i Norwegia (Andreas Schou, Marie Valdar Longem)
- Grupa B: Włochy i Portugalia (Emanuele Camilli, Duarte Seabra)
- Grupa C: Łotwa i Grecja (Kristaps Neretnieks, Ioli Mytilineou)
- Grupa F: Egipt i Syria (Nayer Nassar, Amre Hamcho)
- Grupa G: Tajlandia i Nowa Zelandia (Janakabhorn Karunayadhaj, Uma O’Neill)
- Najwyżej sklasyfikowany kraj oprócz tych już zakwalifikowanych: Luksemburg (Victor Bettendorf)
Wcześniej na Igrzyskach Panamerykańskich miejsca indywidualne zdobyły też Kolumbia, Argentyna i Chile.
Tak o swoim sukcesie pisze na swoim Facebooku dobrze znany polskie publiczności Łotysz - Kristaps Neretnieks:
Zakwalifikowaliśmy się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu z Palladium KJV, to dziesięcioletni ogier westfalski, wciąż młody koń, więc nie znamy jeszcze limitu jego najwyższych możliwości, ocenimy to na wiosnę i wtedy też zobaczymy, który koń byłby najbardziej obiecujący na Igrzyska, ale w tej chwili Palladium KJV jest głównym kandydatem. Palladium ma świetną technikę skoku, jest prawdziwą pięknością i świetnym ogierem, sam dobrze o tym wie. Jako ogier czasem chce się popisać, jest koniem bardzo emocjonalnym. Musimy wiedzieć, jak z nim rozmawiać, aby podczas tych 90 sekund na parkurze był maksymalnie skupiony na naszym wspólnym zadaniu.
W porównaniu do kwalifikacji w Tokio, to było zdecydowanie łatwiejsze. Przed Tokio nie do końca wierzyliśmy, że jest to możliwe, że damy radę nawet finansowo - sami, walcząc tylko na własną rękę. Aby pozyskać Moon Raya dla siebie, podjąłem już ogromne ryzyko finansowe, a potem koń doznał różnych kontuzji, momentami rokowania weterynarzy były niemal beznadziejne. Zakwalifikowanie się do Tokio z Moon Rayem to prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz, jaką do tej pory zrobiłem w życiu. To było doskonałe zarządzanie medycyną sportową, staranne planowanie pracy i opracowywanie planów startowych oraz wielki duch walki Moon Raya. Satysfakcja, że dokonaliśmy praktycznie niemożliwego, była ogromna, zawsze będę wdzięczny Moon Rayowi i całemu mojemu zespołowi, rodzinie, przyjaciołom, znajomym, partnerom, którzy byli gotowi mnie wspierać i mi pomagać.
Podczas cyklu kwalifikacji do Paryża byłem pewien, że ze sportowego punktu widzenia możemy zdobyć najwięcej punktów w naszej grupie kwalifikacyjnej. W tej chwili jesteśmy również w lepszej sytuacji finansowej - jestem w Złotej Drużynie Łotewskiej Jednostki Olimpijskiej, a nasze wysokie osiągnięcia w programie sportowym są wspierane przez gminę Limbaži. Wiemy również, jak praktycznie odbywają się kwalifikacje - kiedy kwalifikują się drużyny, które są naszymi konkurentami, jaki jest cały proces administracyjny - formularze, umowy, terminy, jakie dokumenty należy złożyć – mamy już wiedzę na temat tego procesu. Jeśli zabraliśmy konia i sprzęt do Tokio w warunkach pandemicznych, a mój zespół był w stanie załatwić całą dokumentację dotyczącą kwarantanny, eksportu, przelotu konia, a ja sam byłem wszędzie na czas, to na pewno dojedziemy też do Paryża!
Źródło: inside.fei.org
Fot. Kamila Tworkowska