Logo tylkoskoki

511 9551

Opublikowane zostały rankingi olimpijskie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej za 2023 i już wiemy, jakie kraje będą mogły wystawić jeźdźców indywidualnych na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Wcześniej w procesie kwalifikacji drużynowych swój bilet do Paryża zdobyły: Francja (jako gospodarze), Szwecja, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Izrael, Polska, Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Meksyk, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia, Japonia i Brazylia. Te Federacje mają czas do 5 lutego na potwierdzenie swojego miejsca, z wyjątkiem Francji, która musi zgłosić to potwierdzenie do 8 stycznia.

Po potwierdzeniu wszystkich 20 drużyn tylko kraje, które nie zaakceptowały miejsca w limicie drużynowym, będą kwalifikować się do uzyskania jednego z 15 miejsc indywidualnych, na podstawie opublikowanego wczoraj Rankingu Olimpijskiego FEI w skokach przez przeszkody. Ranking obejmuje 15 najlepszych wyników każdego zawodnika/pary w zawodach zaliczanych Rankingu Olimpijskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023.

Miejsca indywidualne dla swoich krajów zdobywa dwójka najwyżej sklasyfikowanych z grup A, B, C, F i G (maksymalnie jedno na kraj) oraz jeden reprezentant najwyżej sklasyfikowanego kraju rankingu ogólnego (z wyłączeniem tych, które już się zakwalifikowały).

Należy pamiętać, że para zdobywa jedynie prawo startu dla swojego kraju – nie oznacza to koniecznie, że to on lub ona pojadą do Paryża. W większości przypadków jednak to właśnie najlepszy jeździec lub amazonka otrzymają szansę reprezentowania swojego państwa na IO. 

Ta lista prezentuje się następująco (w nawiasach nazwiska najwyżej sklasyfikowanych zawodników):

  • Grupa A: Dania i Norwegia (Andreas Schou, Marie Valdar Longem)
  • Grupa B: Włochy i Portugalia (Emanuele Camilli, Duarte Seabra)
  • Grupa C: Łotwa i Grecja (Kristaps Neretnieks, Ioli Mytilineou)
  • Grupa F: Egipt i Syria (Nayer Nassar, Amre Hamcho)
  • Grupa G: Tajlandia i Nowa Zelandia (Janakabhorn Karunayadhaj, Uma O’Neill)
  • Najwyżej sklasyfikowany kraj oprócz tych już zakwalifikowanych: Luksemburg (Victor Bettendorf)

Wcześniej na Igrzyskach Panamerykańskich miejsca indywidualne zdobyły też Kolumbia, Argentyna i Chile.

 

Tak o swoim sukcesie pisze na swoim Facebooku dobrze znany polskie publiczności Łotysz - Kristaps Neretnieks:

Zakwalifikowaliśmy się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu z Palladium KJV, to dziesięcioletni ogier westfalski, wciąż młody koń, więc nie znamy jeszcze limitu jego najwyższych możliwości, ocenimy to na wiosnę i wtedy też zobaczymy, który koń byłby najbardziej obiecujący na Igrzyska, ale w tej chwili Palladium KJV jest głównym kandydatem. Palladium ma świetną technikę skoku, jest prawdziwą pięknością i świetnym ogierem, sam dobrze o tym wie. Jako ogier czasem chce się popisać, jest koniem bardzo emocjonalnym. Musimy wiedzieć, jak z nim rozmawiać, aby podczas tych 90 sekund na parkurze był maksymalnie skupiony na naszym wspólnym zadaniu.

W porównaniu do kwalifikacji w Tokio, to było zdecydowanie łatwiejsze. Przed Tokio nie do końca wierzyliśmy, że jest to możliwe, że damy radę nawet finansowo - sami, walcząc tylko na własną rękę. Aby pozyskać Moon Raya dla siebie, podjąłem już ogromne ryzyko finansowe, a potem koń doznał różnych kontuzji, momentami rokowania weterynarzy były niemal beznadziejne. Zakwalifikowanie się do Tokio z Moon Rayem to prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz, jaką do tej pory zrobiłem w życiu. To było doskonałe zarządzanie medycyną sportową, staranne planowanie pracy i opracowywanie planów startowych oraz wielki duch walki Moon Raya. Satysfakcja, że dokonaliśmy praktycznie niemożliwego, była ogromna, zawsze będę wdzięczny Moon Rayowi i całemu mojemu zespołowi, rodzinie, przyjaciołom, znajomym, partnerom, którzy byli gotowi mnie wspierać i mi pomagać.

Podczas cyklu kwalifikacji do Paryża byłem pewien, że ze sportowego punktu widzenia możemy zdobyć najwięcej punktów w naszej grupie kwalifikacyjnej. W tej chwili jesteśmy również w lepszej sytuacji finansowej - jestem w Złotej Drużynie Łotewskiej Jednostki Olimpijskiej, a nasze wysokie osiągnięcia w programie sportowym są wspierane przez gminę Limbaži. Wiemy również, jak praktycznie odbywają się kwalifikacje - kiedy kwalifikują się drużyny, które są naszymi konkurentami, jaki jest cały proces administracyjny - formularze, umowy, terminy, jakie dokumenty należy złożyć – mamy już wiedzę na temat tego procesu. Jeśli zabraliśmy konia i sprzęt do Tokio w warunkach pandemicznych, a mój zespół był w stanie załatwić całą dokumentację dotyczącą kwarantanny, eksportu, przelotu konia, a ja sam byłem wszędzie na czas, to na pewno dojedziemy też do Paryża!

 

Źródło: inside.fei.org

Fot. Kamila Tworkowska


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593