Europejska Federacja Jeździecka (EEF) rozpoczyna badania nad dobrostanem konii w środowisku treningowym.
Na stronie EEF czytamy:
Dobrostan koni zawsze był kluczowym priorytetem dla EEF, a w ostatnich miesiącach ujawniono kilka przykładów złego traktowania koni w środowisku treningowym. EEF obserwowała to z przerażeniem i za najwyższy priorytet uznała wspieranie naszych organizacji członkowskich w podejmowaniu szybkich działań i ponownym skupieniu się na zachowaniach, których wszyscy oczekujemy od jeździectwa w Europie.
Aby właściwie przeciwdziałać tym kwestiom w przyszłości, ważne jest, abyśmy najpierw ocenili obecny krajobraz, postawy i opinie w branży oraz zrozumieli, czy te kwestie są powszechne. Dzięki tym informacjom możemy następnie wspierać nasze krajowe federacje w tworzeniu praktycznych inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie tym niedopuszczalnym zachowaniom.
W tym celu, przy wsparciu organizacji World Horse Welfare, opracowaliśmy ankietę do wypełnienia przez szerszą branżę jeździecką. Wszystkie odpowiedzi są anonimowe i zostaną wykorzystane do lepszego poinformowania nas o obecnej sytuacji.
Odpowiedzi zostaną przeanalizowane i przeniesione do dyskusji panelowej we współpracy z World Horse Welfare, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Luzaków, naszymi krajowymi federacjami członkowskimi i międzynarodowymi zainteresowanymi klubami jeździeckimi, aby właściwie omówić i rozważyć, w jaki sposób my, jako europejska społeczność jeździecka, możemy wyeliminować nieuczciwe praktyki treningowe i wszelkie przekonania, że mogą one być akceptowalne w dzisiejszym sporcie. Ma to kluczowe znaczenie dla wzmocnienia zaufania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego sportu.
Prezes EEF Theo Ploegmakers powiedział: "To niezwykle ważna kwestia. Koń leży w centrum wszystkiego, co robimy, a opieka nad nim powinna być najwyższym priorytetem dla wszystkich w naszej branży. Niedawne przypadki, w których ujawniono niedopuszczalne zachowania w domu, są niezwykle niepokojące dla naszego sportu i wyjątkowo szkodliwe dla zaufania, które budujemy wśród szerszej publiczności. Niezwykle ważne jest, abyśmy teraz zrozumieli głębokość tego problemu i wspierali nasze krajowe federacje w działaniach przeciwko niemu".
Dalsze szczegóły dotyczące panelu webinarowego zostaną udostępnione wkrótce. Ankieta jest już otwarta i będzie dostępna do wypełnienia do 5 kwietnia 2024 roku. Link do ankiety TUTAJ.
Źródło: euroequestrian.eu
Fot. Asia Bręklewicz