Logo tylkoskoki

53688022272 1a779de295 c

Podczas FEI Sports Forum dyskutowano o przyszłości organizacji najważniejszych mistrzostw FEI. Istnieje bowiem realna szansa, że przyszłoroczne ME w skokach przez przeszkody nie zostaną rozegrane – wszystko przez brak chętnych do podjęcia tego organizacyjnego wyzwania.

Zapis sesji można obejrzeć TUTAJ

Zastępczyni Dyrektora Prawnego FEI, Áine Power, rozpoczęła sesję prezentacją na temat aktualnego stanu procesu przetargowego na Mistrzostwa FEI oraz kalendarza Mistrzostw. Obejmuje on Mistrzostwa Świata rozgrywane co cztery lata dla dyscyplin olimpijskich i co dwa lata dla dyscyplin nieolimpijskich, a także Mistrzostwa Europy rozgrywane co dwa lata dla wszystkich dyscyplin oraz coroczne mistrzostwa młodzieżowe i mistrzostwa Młodych Koni. W 2024 roku odbędzie się łącznie 28 Mistrzostw FEI. Uznano, że stosunkowo niska liczba ofert na główne mistrzostwa FEI wskazuje, że istnieją pewne kwestie związane z obecnym modelem, które mogą wymagać nowych rozwiązań.

Zwróciła uwagę na różnice między procesami przetargowymi na mniejsze i większe mistrzostwa, w tym alokację, umowy z gospodarzami i zaangażowanie centrali FEI. Ponadto, bezpośredni dialog między FEI, federacjami narodowymi (NF) i przyszłymi miastami-gospodarzami może mieć miejsce w celu zbadania potencjalnych ofert, bardziej zgodnych z systemem MKOl.

Następnie wyjaśniono poszczególne etapy procesu przetargowego FEI, w tym przegląd ofert, finalizację umowy z gospodarzem, alokację, przygotowanie i planowanie oraz realizację mistrzostw. Następnie wyjaśniono nowy model przetargowy Mistrzostw Świata. Oferuje on organizatorom elastyczność w wyborze między organizacją mistrzostw w wielu lub w jednej dyscyplinie, z których każda ma swoje wady i zalety dotyczące między innymi złożoności, finansowania, kosztów i harmonogramów. Następnie wyjaśniono rolę centrali FEI i jej różnych departamentów w organizacji mistrzostw, a następnie zaangażowanie, poziom wsparcia i szczególną rolę federacji narodowych.

W drugiej części sesji nastąpiła dyskusja panelowa. Panelistami byli dyrektor handlowy FEI Ralph Straus, sekretarz generalny Włoskiej Federacji Jeździeckiej (FISE) Simone Perillo, prezes Wellington International Michael Stone, dyrektor operacyjny Global Equestrian Group Casper Cassøe Krüth oraz prezes Longines CSIO St Gallen Nayla Stössel.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, liczba ofert pozostaje względnie stała w ciągu ostatniej dekady we wszystkich dyscyplinach, chociaż zaznaczono, że nadal nie ma gospodarzy przyszłorocznych Mistrzostw Europy FEI w skokach przez przeszkody, jeździectwie i para ujeżdżeniu.

„Istnieje realna możliwość, że mistrzostwa te nie zostaną zorganizowane w przyszłym roku” – mówił prezydent FEI Ingmar de Vos.

„Myślę, że to kwestia ryzyka” – mówiła Nayla Stössel – „Na koniec dnia kto płaci rachunek? Jeżeli jest to jedynie organizator, to bycie gospodarzem mistrzostw nie jest atrakcyjne, ponieważ na przestrzeni lat ryzyko wzrosło, nikt nie chce tracić pieniędzy przez pandemię czy pogodę.”

 

Dlaczego potrzebujemy mistrzostw? Czy format mistrzostw jest optymalny?

Simone Perillo podkreślił, że Mistrzostwa Europy i Świata mają fundamentalne znaczenie dla federacji narodowych jako narzędzie rozwoju sportów drużynowych. Podkreślił, że zorganizowanie przez Włochy Mistrzostw Europy FEI w WKKW i Powożeniu w 2022 roku w Pratoni del Vivaro przyniosło korzyści miastu, ponieważ historyczny obiekt olimpijski został całkowicie odnowiony. Zasugerował, że nagrody pieniężne za mistrzostwa powinny być wyższe niż za zwykłe zawody. Według Ralpha Strausa główną wartością mistrzostw dla FEI jest możliwość promowania sportu poprzez opowiadanie historii, media społecznościowe i transmisje.

Wśród publiczności panowała ogólna zgoda co do tego, że mistrzostwa mają kluczowe znaczenie dla sportu jeździeckiego i federacji narodowych. Najlepsi sportowcy chcą brać w nich udział nie dla pieniędzy, ale dla zaszczytu reprezentowania swoich krajów. Podkreślono również znaczenie budowania zespołu, nawet jeśli mistrzostwa nie są kwalifikacjami olimpijskimi, zwłaszcza dla konkurencyjnej przyszłości młodszych sportowców.

„Myślę, że mistrzostwa Europy są bardzo ważne dla krajowych federacji i szefów ekip – jak inaczej zdobywać doświadczenie przed dużymi imprezami, mistrzostwami świata, Igrzyskami?” – mówił Francois Mathy Jr., przewodniczący IJRC (Międzynarodowego Klubu Jeźdźców Skokowych) – „Mistrzostwa są kluczowe dla sportu – to tam dzieje się prawdziwy sport. Nikt nie może się tam wkupić, to są zawody dla najlepszych z najlepszych. To tam chcą być prawdziwi sportowcy.”

 

Co wpływa na zainteresowanie organizacją mistrzostw?

Casper Cassøe Krüth stwierdził, że głównym czynnikiem decydującym o organizacji Herning 2022 była miłość do sportu, a jego celem było zorganizowanie najlepszych Mistrzostw Świata w historii i podziękował miastu za wsparcie. Lars Lundov, dyrektor ds. wydarzeń sportowych w Danii, potwierdził ogromny sukces zarówno miasta, jak i kraju w ramach krajowej strategii wydarzeń sportowych i że chcieliby ponownie zorganizować Mistrzostwa Świata w przyszłości. Nayla Stössel potwierdziła, że Europejska Federacja Jeździecka (EEF) chce być bardziej aktywna i współpracować zarówno z FEI, jak i potencjalnymi organizatorami, aby zapewnić udane oferty Mistrzostw Europy w przyszłości.

Delegaci podkreślili znaczenie rentowności wydarzeń i konieczność zbadania nowych sposobów podziału kosztów między zaangażowanymi interesariuszami, aby zapewnić przyszłą rentowność sportu.

 

Dodatkowe wymagania i koszty

Michael Stone otworzył dyskusję, stwierdzając, że zakwaterowanie i posiłki, a także transmisje to duże dodatkowe koszty, które można by podzielić pomiędzy organizatora a FEI. Simone Perillo skomentował, że choć koncepcja WEG jest fantastyczna, ze wszystkimi dyscyplinami razem, jest ekonomicznie niezrównoważona, ale kluczowe jest utrzymanie wartości sportu drużynowego przy życiu. Zaproponował całkowite odwrócenie modelu ekonomicznego, aby uniknąć sytuacji, w której jeździectwo stanie się sportem indywidualnym.

„Istnieją wymagania co do hoteli, wyżywienia i tak dalej. To przestało być opłacalne, ponieważ drużyny i tak robią to, co chcą.” – mówił Kruth – „Myślę, że federacje narodowe stać na to, aby opłacić nocleg dla swoich ekip i myślę, że lepiej robić to w ten sposób, koszty będą wtedy bardziej zrównoważone. Musimy pochylić się nad tymi wymaganiami, ponieważ jest tutaj dużo pieniędzy do zaoszczędzenia.”

Sekretarz generalna FEI Sabrina Ibáñez zasugerowała, że ograniczenie liczby uczestników poprzez wprowadzenie limitów lub kwalifikacji może być opcją obniżenia kosztów. Komentarze z sali były takie, że mniejsze mistrzostwa są absolutnie niezbędne, ale pewna elastyczność dla krajów rozwijających się w zakresie wymagań mogłaby pomóc obniżyć koszty.

 

Aspekty handlowe i dochód

Ralph Straus zwrócił uwagę, że transmisje znacznie ewoluowały, przy zmniejszonych inwestycjach ze strony nadawców. Warunkiem wstępnym poprawy odbioru przez nadawców jest posiadanie produktu wysokiej jakości, a FEI i Longines inwestują, aby uczynić ten sport bardziej atrakcyjnym, a także aby opinia publiczna bardziej zaangażowała się w ten sport. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące transmisji, Straus wyjaśnił, że mogą one być elastyczne i że FEI zachowuje prawa do zapewnienia, że zawody FEI będą transmitowane na całym świecie. Nayla Stössel zasugerowała, że kluby jeździeckie i sponsorzy mogą współpracować od wczesnych etapów ubiegania się o organizację wydarzenia sportowego, ale musi istnieć potencjał komercyjny. Casper Cassøe Kruth wskazał, że wkład Longines jest kluczowy, ale może również przynieść wyzwania podczas negocjacji z innymi sponsorami.

 

Proces składania ofert - zachęcający czy zniechęcający

Nayla Stössel otworzyła ostatni temat, zauważając, że Europejska Federacja Jeździecka chce być bardziej proaktywna i zachęcać federacje narodowe i organizatorów do składania ofert na Mistrzostwa FEI, ale powiedziała również, że proces ten bywa bardzo sztywny, a elastyczność w niektórych aspektach może pomóc zwiększyć liczbę ofert. Simone Perillo podkreśliła, że dobry proces przetargowy jest kluczem do zagwarantowania przejrzystości, a jednocześnie niektóre aspekty, takie jak transmisje, mogłyby skorzystać z pewnej elastyczności, a poważna rewizja warunków powinna doprowadzić do fundamentalnej zmiany w procesie.

Na zakończenie sesji delegaci poprosili o długoterminowy plan dla głównych mistrzostw FEI jako narzędzia numer jeden do pokazania sportu jeździeckiego światu. Transfer wiedzy pomiędzy byłymi i przyszłymi gospodarzami pozwoliłby oferentom na współpracę w celu opracowania bardziej kompleksowych i opłacalnych ofert.

Aine Power wyjaśniła, że kolejnym krokiem będzie złożenie sprawozdania Zarządowi FEI na czerwcowym osobistym spotkaniu z opracowaną strategią, która zostanie przedstawiona Zarządowi FEI na posiedzeniu Zarządu w listopadzie 2024 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego FEI.

 

Źródło: inside.fei.org

Fot. FEI 


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593