Logo tylkoskoki

ales opatrny cze human leaque fot dava palej 3 1725731532 1532

Przedostatni dzień Warsaw Jumping zakończył się konkursem CSIO4* o nagrodę Totalizatora Sportowego pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwyciężył w nim Czech Ales Opatrny, który jako jeden z trzech jeźdźców pokonał rozgrywkowy parkur na czysto.

56 zawodników stanęło do walki o zwycięstwo w ostatnim indywidualnym konkursie Warsaw Jumping 2024. W czterogwiazdkowej rywalizacji, z wysokością przeszkód 145 centymetrów, zawodnicy mieli do oddania 16 skoków. Ci, którym udało się tego dokonać bezbłędnie, awansowali do rozgrywki, która wymagała nie tylko precyzji, ale też szybkości i jazdy skrótami. 

Wymagający parkur, ustawiony przez Gregory’ego Bodo – gospodarza toru, który przyjechał na Warsaw Jumping prosto z igrzysk w Paryżu, sprawił, że do rozgrywki awansowała zaledwie ósemka zawodników. Rozgrywkowy parkur zweryfikował umiejętności jeźdźców i koni i czystymi przejazdami mogła pochwalić się jedynie trójka jeźdźców. Najszybszy z nich był Czech Ales Opatrny, który jechał na dwunastoletnim Human Leaque.

– To był mój ostatni start tutaj, bo nie jedziemy w Pucharze Narodów. To był super konkurs i dzięki temu droga do domu będzie przyjemniejsza – mówił szczęśliwy zwycięzca. – Na początku myślałem, że w konkursie będzie tak 15-16 zerowych przejazdów, a było tylko osiem. To była dobra rozgrywka, gospodarz toru wykonał znakomitą pracę – dodał.

Na drugie miejsce w konkursie wskoczył znany już doskonale warszawskiej publiczności Grek Angelos Touloupis, który jechał na jednym ze swoich podstawowych koni – dwunastoletnim ogierze Lord Mexx.

– Myślę, że dziś dobrze poprowadziłem mojego konia. Wczoraj nie zrobiłem tego odpowiednio, a to koń, który zawsze ma czyste przejazdy. Wczoraj byłem zawiedziony, ale dziś pojechałem na nim tak, jak na to zasłużył i mieliśmy dwa czyste przejazdy. Jestem z niego dumny – opowiadał z uśmiechem Grek. 

Pierwszą trójkę uzupełnił młody węgierski zawodnik Gábor Szabó Jr., który startował na czternastoletniej klaczy Mezohegyes Chabala.

– To był bardzo dobry konkurs. Publiczność dopisała, więc świetnie się czułem, a mój koń dzisiaj był w najlepszej formie. Dla mnie to ostatni dzień i ostatni konkurs, więc jestem bardzo zadowolony – podsumował.

Przyp. red: Z jednym błędem w finałowym barażu miejsce szóste zająl Polak - Grzegorz Psiuk na klaczy Diamanta Baloubet. Blisko rozgrywki byli też zawodnicy, którzy odnotowali punkty za przekroczenie normy czasu: Wojciech Dahlke na koniu Kynan S (1 punkt karny, miejsce 9) oraz Jacek Polikowski na Lectorze (3 punkty karne, miejsce 10). 

Wyniki TUTAJ

 

Do rywalizacji w konkursie dla 7- i 8-letnich koni stanęło 36 duetów, które mierzyły się z parkurem składającym się z 12 przeszkód i 15 skoków. Dwanaście par bezbłędnie pokonało trasę ustawioną przez gospodarza toru Gregory’ego Bodo i awansowało do rozgrywki. W niej liczyła się już nie tylko bezbłędność, ale też czas. Najlepszy ustanowił młody Holender Hessel Hoekstra, który pokonał drugą zawodniczkę o zaledwie 0,21 sekundy.

– Jestem szczęśliwy i zadowolony z mojego konia. Myślę, że parkur odpowiadał poziomowi konkursu, był dobrze zbudowany oraz wystarczająco trudny i wysoki. Do rozgrywki dostała się grupa dobrych jeźdźców, więc rywalizacja była ciekawa – mówił 24-latek, chwaląc swojego konia. – Stargos jest naprawdę szybki, co pozwala nam wygrać wiele konkursów. Na tych zawodach też świetnie się spisywał. Dwa razy znaleźliśmy się w czołówce i dziś chcieliśmy wygrać. Udało nam się – podsumował Hoekstra.

Drugie miejsce zdobyła reprezentantka Danii Zascha Nygaard Lill, która pierwszego dnia Warsaw Jumping wygrała czterogwiazdkowy konkurs. W sobotni poranek startowała na klaczy Chaquicka PS.

– Jestem bardzo szczęśliwa, bo za nami cztery przejazdy, z czego każdy był bezbłędny. Warsaw Jumping to dla nas dobre miejsce, bardzo mi się podoba. Dziś ogląda nas jeszcze więcej ludzi, co naprawdę odczuwa się podczas jazdy, to bardzo przyjemne – mówiła Dunka.

Pierwszą trójkę uzupełniła pochodząca z Czech Natalie Kovarova, która jechała na klaczy Lady Concern du Rezidal.

– Moja klacz jest w naprawdę dobrej formie. Cztery razy przejechała na czysto i teraz też bezbłędnie pojechała w rozgrywce, do tego była szybka. Parkur był dla nas bardzo przyjemny, bo skakałyśmy już wyższe konkursy, które były trudniejsze – podsumowała Czeszka.

 

Po porannym konkursie młodych koni poprzeczka została podniesiona i zawodnicy mierzyli się z przeszkodami o wysokości 145 centymetrów. Rozgrywany konkurs był konkursem szybkości, więc zamiast punktów karnych zrzutki karane były dodatkowymi sekundami. 

W najszybszym czasie i bez żadnych błędów parkur pokonała młoda Holenderka Mel Thijssen, która startowała na czternastoletniej klaczy Florida Balia NL. 

– Moja klacz świetnie skakała i była bardzo szybka. Każdy zakręt wykonywała perfekcyjnie. Jestem z niej niezwykle zadowolona – mówiła szczęśliwa zwyciężczyni. – To był naprawdę szybki parkur, z wieloma zakrętami. Myślę, że to była największa trudność, by pokonywać te zakręty jak najszybciej i jeździć skrótami, jednocześnie zachowując czyste konto – dodała. 

Drugie miejsce zajął Angelos Touloupis, który startował na ośmioletnim Kannandillo, z którym wczoraj wygrał czterogwiazdkowy konkurs. 

– Mój koń naprawdę doskonale tu skacze. Wczoraj wygraliśmy konkurs, a dziś byliśmy naprawdę szybcy i tylko jeden błąd przeszkodził nam w wygranej. Ale cieszę się z tego drugiego miejsca – mówił Grek. – To są dosłownie ułamki sekund, gdy podjeżdżasz do przeszkody. To był mój błąd i tak wyszło. Ale i tak jestem zadowolony – podkreślił.

Na trzecim miejscu sklasyfikowany został zawodnik z czołowej setki światowego rankingu – Philip Rüping. Niemiec jechał na jedenastoletnim Chatolinue PS. 

 

Fot. Dava Palej


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593