Logo tylkoskoki

11738

Międzynarodowy Klub Jeźdźców Skokowych (IJRC) przedstawił wiele propozycji zmian w przepisach FEI, które mają wejść w życie od 2026 roku. IJRC prosi w szczególności o bardziej sprawiedliwe podejście do sankcji w przypadkach, w których wyraźnie nie ma zamiaru naruszenia przepisów, przy jednoczesnym uznaniu, że dobro konia jest nadrzędne.

IJRC zasugerowało również alternatywne podejście do korzystania z narzędzia pomiarowego FEI, które ma wejść w życie 1 maja, co już spotkało się z odrzuceniem w kilku dyscyplinach.

Przepisy FEI dotyczące skoków przez przeszkody zostaną poddane czteroletniemu, pełnemu przeglądowi okresowemu w 2025, kiedy to nie będzie żadnych ograniczeń co do sugestii, jakie mogą zgłaszać interesariusze FEI i federacje krajowe. Wszystkie inne przepisy sportowe FEI, które nie podlegają okresowemu przeglądowi, mogą zostać zmienione, jeśli mają zastosowanie specjalne warunki, na przykład związane z dobrostanem koni lub w celu skorygowania niespójności.

W związku z tym IJRC przedstawił propozycje dotyczące przepisów ogólnych FEI, przepisów weterynaryjnych i formatu olimpijskiego, aby uzupełnić sugerowane zmiany w przepisach dotyczących skoków. Sesja im poświęcona odbędzie się pierwszego dnia Forum Sportowego FEI w Lozannie w dniach 31 marca - 1 kwietnia. IJRC będzie reprezentowane podczas całego Forum Sportowego i jest gotowe do aktywnego udziału w dyskusjach, w których wezmą udział dyrektor IJRC Eleonora Ottaviani i prezydent IJRC François Mathy.

ELIMINACJE - APEL O PROPORCJONALNOŚĆ KAR 

Od czasu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w konkursie drużynowym nie ma już drop score. Oznaczało to, że niewielka obecność krwi na bokach konia doprowadziła do eliminacji brazylijskiej drużyny skoczków w Paryżu. IJRC uważa, że kara ta nie była proporcjonalna.

IJRC wnioskuje, aby Art. 241.3.30 Przepisów FEI w skokach przez przeszkody pozwalał na większą dyskrecję w przypadku niewielkiej ilości krwi na bokach konia, z poważniejszymi konsekwencjami tylko wtedy, gdy jeździec jest zaangażowany w kolejny incydent z krwią w okresie 12 miesięcy. IJRC obawia się, że eliminacja z jakiegokolwiek powodu jest coraz częściej błędnie interpretowana przez opinię publiczną jako wynikająca z kwestii dobrostanu koni, co jest katastrofalne dla wizerunku naszego sportu.

IJRC sugeruje też, że dyskwalifikacja może być zalecana przez lekarza weterynarii tylko wtedy, gdy na przykład widoczny jest ślad krwi na bokach spowodowany nadmiernym użyciem ostróg, a krwawienie pozostaje po wytarciu.  Co najważniejsze, pary powinny wtedy podlegać wynikowi zapisanemu jako Nieklasyfikowany, zamiast terminu Eliminacja.

IJRC mówi:

Jedna z podstawowych zasad prawa ustanawia proporcjonalność między sankcjami a naruszeniami, czego nasze przepisy obecnie nie odzwierciedlają. Z tego powodu mikrouszkodzenie, które nie powoduje cierpienia konia nie może być traktowane tak samo, jak uszkodzenie spowodowane nadmiernym użyciem ostróg lub znęcaniem się nad koniem. Ponadto, wykonując swoje funkcje, osoby oficjalne powinny brać pod uwagę konsekwencje i wszelkie okoliczności łagodzące lub obciążające.

W przypadku krwi należy wyraźnie określić różnicę między poniższymi:

  1. Przypadkowe mikrouszkodzenia
  2. Przypadkowe obrażenia
  3. Uszkodzenia spowodowane niewłaściwym działaniem jeźdźca
  4. Okrucieństwo wobec konia

Eliminacje za okrucieństwo wobec konia i niewłaściwe działania powinna być ustalona przez sędziów; tylko dla punktów 1 i 2 lekarz weterynarii powinien ustalić, czy krew jest przyczyną okrucieństwa i czy jest to rodzaj urazu, który determinuje natychmiastową eliminację lub dyskwalifikację pary.

IJRC wnioskuje również, aby minimalna obecność krwi nie prowadziła do eliminacji, ale do ostrzeżenia; w okresie 12 miesięcy drugie ostrzeżenie skutkowałoby żółtą kartką, a trzecie ostrzeżenie mogłoby prowadzić do surowszej sankcji.

IJRC proponuje również, aby niedopuszczalne było uciskanie lub wywieranie nacisku na boki w sposób powodujący dodatkowe krwawienie. Steward, który sprawdza konia, mógłby jedynie lekko położyć dłoń w rękawiczce bez wywierania nacisku.

Kolejna propozycja poprawy proporcjonalności odnosi się do sugerowanej zmiany brzmienia Art. 241.1 regulaminu skoków przez przeszkody, który pozwala sędziom na wyeliminowanie każdego konia i/lub jeźdźca, który wydaje się być w niepewnej sytuacji podczas swojego przejazdu.

IJRC mówi: „W przypadku wątpliwej lub niejasnej sytuacji, Przewodniczący komisji sędziowskiej musi zezwolić zawodnikowi na ukończenie przejazdu. Gwarantuje to, że oficjalne nagrania wideo lub inne dostępne technologie mogą zostać sprawdzone w celu ustalenia, czy zawodnik powinien zostać wyeliminowany” Pozwoliłoby to uniknąć błędów, takich jak ten, który miał miejsce w Rijadzie podczas finału Pucharu Świata w 2024.

IJRC ponownie przedłożyło również propozycję dotyczącą prawa do drugiej opinii w sprawie decyzji sędziów na mocy art. 161.2 Przepisów Ogólnych FEI. 161.2, zwłaszcza że na zawodach nie jest już powoływana komisja odwoławcza.

IJRC stwierdza: „Przytoczona historia Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) pokazuje, że podjęte na arenie decyzje nie mogą być kwestionowane.  W wielu innych dyscyplinach sportowych (np. w piłce nożnej i rugby) sędzia, jury lub sportowcy mają możliwość skorzystania z drugiej opinii, na przykład Video Assisted Referee (VAR). Pracujemy nad tym punktem w różnych dyscyplinach sportowych”.

Właściwe byłoby ponowne wprowadzenie jury odwoławczego, przynajmniej w przypadku najważniejszych wydarzeń (np. mistrzostw, finałów Pucharu Świata i igrzysk olimpijskich).

 

DROP SCORE I IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

IJRC zawsze sprzeciwiała się usunięciu drop score na Igrzyskach Olimpijskich, odkąd FEI poruszyła tę kwestię ponad osiem lat temu.  Eliminacja drużyny z powodu drobnego incydentu była przewidywalną, choć niezamierzoną konsekwencją.  IJRC uważa również, że brak drop score jest nieprzyjazny dla koni i sprzeczny z ich dobrostanem.

IJRC ponownie domaga się powrotu do czteroosobowych zespołów z odrzuceniem najgorszego wyniku.

„Dla dobra koni, jeźdźcy chcieliby mieć możliwość wycofania swojego konia w przypadku jakiegokolwiek problemu bez powodowania eliminacji zespołu. Dlatego też uważa się za słuszne przywrócenie czwartego członka drużyny w 1. rundzie w formacie olimpijskim, aby zapewnić dobrostan koni. Format ten został wdrożony w LLN i okazał się skuteczny i atrakcyjny zarówno dla publiczności, jak i telewidzów.”

Co więcej, obecny format daje niesprawiedliwą przewagę tym, którzy startują tylko w konkursach indywidualnych.

IJRC stwierdza: „Zawodnicy indywidualni czekają ze świeżymi końmi na [olimpijskie] konkursy indywidualne, podczas gdy drużyny skakały już dwa konkursy, więc jeźdźcy indywidualni są uprzywilejowani. Z tego powodu uważamy, że zawodnicy indywidualni powinni skoczyć co najmniej jeden konkurs przed zawodami indywidualnymi”.

 

KONTROLA NACHRAPNIKÓW

Wprowadzenie od 1 maja nowego narzędzia FEI do sprawdzania szczelności opasek nosowych wywołało sporą debatę podczas dorocznego zgromadzenia IJRC w Genewie w grudniu ubiegłego roku.

IJRC sugeruje nowe brzmienie Art. 1044.8 Przepisów Weterynaryjnych FEI, wymagające przeprowadzania kontroli nachrapników przed zawodami, przed rozprężeniem, a nie po starcie. Tam, gdzie przeprowadza się testy po konkursie, zawodnik musi mieć możliwość przeprowadzenia testu przed przejazdem. Co najważniejsze, narzędzie nie powinno być używane na każdym koniu, ale tylko wtedy, gdy osoba oficjalna ma wątpliwości.

FEI niedawno opublikowała protokół testów dla każdej dyscypliny (po tym, jak IJRC przygotowała tę poprawkę), który pozwala na testowanie ukierunkowane lub losowe i przekazała niektórym mediom, że testowanie wszystkich koni na każdych zawodach nigdy nie było zamierzone.  IJRC poprosi o wyjaśnienie tej kluczowej kwestii podczas Forum Sportowego.

Ponadto, zgodnie z Przepisami weterynaryjnymi Art. 1004, IJRC uważa, że zakaz golenia włosów wewnątrz uszu konia jest niewłaściwy i powinien być dozwolony, jeśli istnieje pisemna zgoda weterynarza. Włosy w uszach są ważną ochroną dla koni żyjących na wolności, ale należy również wziąć pod uwagę, że strzyżenie u zadbanego konia sportowego pomaga utrzymać uszy w czystości i zachować dobre zdrowie.

 

SYSTEM ZAPROSZEŃ I U25

IJRC przedstawiło sugestie, aby otworzyć możliwości udziału w zawodach na najwyższym poziomie dla utalentowanych młodych jeźdźców i ograniczyć stale rosnące koszty dla uczestników i organizatorów.

Obejmują one:

Dzikie karty dla zawodników poniżej 25 roku życia: Dodatkowa dzika karta FEI dla CSI5* i CSI4* dla zawodnika U25 z niezbędnymi wymaganiami. W przypadku CSIO5* i CSIO4* tylko jeden zawodnik U25 może zostać zaproszony przez organizatora zawodów bez uwzględnienia jego narodowości. IJRC mówi: „Młodym zawodnikom i przyszłym sportowcom trudno jest uzyskać dostęp do zawodów, w których mogliby zaprezentować swój talent lub zdobyć doświadczenie, aby stać się częścią swojej drużyny narodowej. Co więcej, dla mniejszych federacji zbudowanie zespołu jest bardzo trudne, prawie niemożliwe”.

Kwalifikacje do Pucharu Świata: (Art. 654.1.1.3.) Jeśli kraj nie organizuje kwalifikacji, jego populacja nie powinna być już częścią kryteriów uczestnictwa. Kwalifikacje powinny być otwarte dla ich zawodników, pod warunkiem, że mają co najmniej jednego zawodnika w pierwszej 60 rankingu lub dwóch w pierwszej 200 dla krajów zachodnioeuropejskich, które nie organizują zawodów PŚ.

Nagrody pieniężne: IJRC opowiada się za obniżeniem puli nagród w krajach o wysokiej inflacji i poważnych trudnościach gospodarczych. Dla Ameryki Południowej - 30% od minimalnej puli dozwolone dla CSI 1*,2*,3*, utrzymując status gwiazdek.

Dodatkowe opłaty na CSI: IJRC prosi, aby dodatkowe koszty / obowiązkowe opłaty, takie jak między innymi usuwanie obornika, elektryczność, parking, TVA itp. były zgodne z listą zatwierdzoną przez: FEI, IJRC, AJO i EO.

Dystrybucja nagród pieniężnych: Uwzględnienie 13. zawodnika w podziale puli nagród, szczególnie w Grand Prix, gdzie liczba startujących zawodników jest ograniczona do 50.

Dwunawrotowe Grand Prix: zapewnienie startu w drugim nawrocie dla wszystkich zerowych par.

 

Źródło: IJRC


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    28-30.03.2025
           
  • HZO Leszno POL
    28-30.03.2025
           
  • CSI2* Lier BEL
    27-30.03.2025
           
  • CSI5* Wellington USA
    26-30.03.2025
           
  • CSI4* Gorla Minore ITA
    27-30.03.2025
           
  • CSI4* Arezzo ITA
    27-30.03.2025
           
  • HMP DiM Krajkowo POL
    27-30.03.2025
           
  • CSI3* Oliva ESP
    27-30.03.2025
           
  • CSI2* Riesenbeck GER
    27-30.03.2025
           
  • CSI5* LGCT Mexico City MEX
    27-30.03.2025
           

Ranking PZJ (28.02.2025)

1. Adam Grzegorzewski 2151
2. Maksymilian Wechta 1787
3. Dawid Kubiak 1581
4. Marek Wacławik 1433
5. Jarosław Skrzyczyński 1413
6. Michał Kaźmierczak 1410
7. Przemysław Konopacki 1305
8. Tomasz Miśkiewicz 1260
9. Dawid Skiba 1188
10. Marek Lewicki 970
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (28.02.2025)

260 Adam Grzegorzewski 880
398 Jarosław Skrzyczyński  580
401 Maksymilian Wechta 578