Pech Maksymiliana. London za 4 miliony. Cellagon Lambrasco kończy karierę. Hodowca klaczy Cella i Emperio nagrodzony. „Olimpijski” system do licencji.
Maks nie wystartuje w Arezzo
O dużym pechu może mówić Maksymilian Wechta. Podczas poniedziałkowego treningu w Arezzo niefortunnie spadł z Londona i nabawił się kontuzji kolana. Tym samym jutro wraca do Polski. To, kiedy wznowi treningi będzie wiadomo dopiero po konsultacji lekarskiej w Poznaniu. We Włoszech pozostanie London 34, na którym w najbliższych zawodach w Arezzo będzie startował trener Maksa - Christian Hess. Wszystko po to, aby nie stracić szansy zapoznania konia z hipodromem, na którym w lipcu odbędą się młodzieżowe Mistrzostwa Europy.
London do nabycia za 4 000 000 euro
Pojawiła się już oficjalna informacja na temat aukcji i cen koni dosiadanych przez Gerco Schrödera. Jak podaje noellefloyd.com, cena wywoławcza za podstawowego konia holenderskiego jeźdźca og. London (Nabab de Reve x Chin Chin) to 4 000 000 euro. W sumie na aukcji zaprezentowanych zostanie 35 koni, w tym dosiadane przez Greco Schrödera: New Orleans (Colberty x Carthago), Callahan (Contendro x For Pleasure), Seul (Thunder van de Zuethoeve x Lanser II), a także dosiadane przez Wout-Jan van der Schan w Capetown (Oklund x Carlino) i Sacramento (Leendert DWB x Corland) oraz jeżdżony przez Alberta Voorn Tobalio (Numero Uno x Jacorde). Zlicytowane zostaną także ogiery hodowlane: Berlin i Namelus R. Informacja o cenach i koniach na stronie TUTAJ.
Cała nieprzyjemna dla holenderskiego jeździectwa procedura trwa już od lipca 2012, kiedy to Eurocommerce Holdings złożył wniosek o upadłość. Wtedy London został zatrzymany przez odpowiednie służby tuż po IO w Londynie, ale wrócił potem do Schrödera. Jednak obecna decyzja jest nieodwołalna i London wraz z innymi końmi na pewno zmieni właściciela.
Przedstawiciel Eurocommerce w oświadczeniu powiedział: „Naszej firmie nie opłaca się dalej działać w jeździectwie, dlatego nie widzę żadnej innej opcji niż oddać się przymusowej aukcji. Odzyskanie pieniędzy leży także w interesie naszych wszystkich wierzycieli"
„Mops” – kończy karierę
Holsztyński wałach Cellagon Lambrasco, syn wybitnego Libero H z matki po Coriolan, po zeszłorocznej kontuzji, jakiej doznał podczas zawodów w Dublinie nie wróci już na parkury. Kontuzja okazała się na tyle poważna, że zawodniczka podjęła decyzję o przejściu „Mopsa” - bo tak amazonka zdrobniale nazywa swojego konia – na emeryturę. Oficjalne pożegnanie odbędzie się podczas German Jumping Derby w Hamburgu, gdzie Janne wraz z Cellagonem w 2007 roku odniosła swoje pierwsze wielkie zwycięstwo, od którego zaczęła się błyskotliwa kariera zawodniczki.
Para Meyer i Mops to aktualni drużynowi Mistrzowie Świata, a także triumfatorzy prestiżowego Rolex Grand Prix Aachen w 2011, drużynowi Mistrzowie Europy z 2011 oraz członkowie olimpijskiej niemieckiej kadry narodowej z 2012 i zwycięzcy wielu konkursów GP.
JFM w wywiadzie dla prasy mówi „Kontuzja mojego Mopsa była dla mnie wielkim szokiem, ale już się z tym pogodziłam. Teraz jestem szczęśliwa, że resztę życia spędzi na padokach w gospodarstwie moich rodziców. Cellagon Lambrasco to nie tylko koń – dla mnie to najwspanialszy koń – jest żywym przykładem, że można się rozwijać i osiągać rzeczy, których nikt by się nie spodziewał.”
To niewątpliwa strata dla niemieckiego jeździectwa. Ten bardzo dokładny i dynamiczny koń był niewątpliwe bardzo mocną podporą niemieckiej reprezentacji.
{youtube}B16Z_lwxwz0{/youtube}
opracowano na podstwie: janne-meyer.de
Hodowca klaczy Cella nagrodzony
Hodowca klaczy Cella Marc Kluskens został nagrodzony specjalną nagrodą fundowaną corocznie przez belgijski związek hodowlany BWP. Nagroda przyznawana jest za osiągnięcia w hodowli koni sportowych. Urodzona w czerwcu 2002 roku siwa klacz został nazwana Centoia van't Roosakker i obecnie uznawana jest za jednego z najlepszych koni sportowych na świecie. A znamy ją pod imieniem Cella.
W 2013 Cella (Cento x Chin Chin) i Ben Maher zostali najlepszą parą na Świecie, według rankingu FEI. Wspólnie zdobyli złoty medal dla brytyjskiego zespołu na Mistrzostwach Europy, a także srebrny indywidualnie. Marka hodowlana Van't Roosakker jest dobrze znana w sporcie jeździeckim. Ze stadniny Pana Marca Kluskensa pochodzi Eureka (Chin Chin x Quidam de Revel) dosiadana przez młodego Holendra Maikela van der Vleuten oraz Electra jeżdżona przez goszczącego w ostatnich dniach w Polsce Josa Lansinka. Z tej hodowli w Polsce znany jest podstawowy koń Zuzanny Gowin Emperio (na zdjęciu), który jest półbratem (od tej samej matki, a po Nabab de Reve jak London Schrödera) klaczy Cella.
opracowano na podstwie: bwe.be
„Olimpijski” system
Na stronie pzj.pl zaprezentowano pierwszą odsłonę Systemu Obsługi Jeździectwa – Artemor, który ma usprawnić procedury związane między innymi z rejestracją i wydawaniem licencji. Czy to oznacza koniec tradycyjnych problemów z początku każdego roku z okazywaniem licencji na zawodach? Liczymy, że system o olimpijskiej nazwie spełni oczekiwania jeźdźców i sędziów.
FOTO: Karol Rzeczycki