Logo tylkoskoki

columbiaLiczna obsada, wygrana rywalizacja koni polskich hodowców z zagranicznymi, zacięte finały, dobre warunki i nienaganna organizacja – podsumowanie VI Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni w Olszy.

 

 

 

W tym roku do rywalizacji przestąpiło 139 koni. W stosunku do poprzednich lat zmieniony został regulamin. Zniesiono drugie nawroty finału i po trzech parkurach od razu dochodziło do rozgrywki. W związku z tym praktycznie każdy tor (z wyjątkiem konkursów na styl dla czterolatków) zawierał 12 przeszkód i dwie kombinacje. Oglądaliśmy wiele bezbłędnych przejazdów. Cieszy też fakt, że dla większości koni rów z wodą nie stanowi już dzisiaj żadnego problemu.

faerrariW kategorii czterolatków po trzech dniach oceny stylu (błędny na przeszkodach zdarzały się nielicznym wierzchowcom) najlepszy okazał się wyhodowany w Holandii ogier Ferrari K dosiadany przez Krzysztofa Praska. To kolejny dobry młody koń sprowadzony do Polski przez Leszka Sasinowskiego. Miejsca drugie i trzecie zajęły konie wyhodowane w Stadninie Koni "Nad Wigrami": klacz Columbia (po Ultimo) i wałach Le Corbusier (po Carambole), na których jechali odpowiednio Katarzyna Bobrowska i Łukasz Troszczyński. Wyniki TUTAJ.

fadoW pięciolatkach czyste konto do końca zachowało 10 z 45 startujących koni. W rozgrywce najlepszy okazał się wałach Fado (po Bajou Du Rouet) wyhodowany przez Sławomira Grzelczyka, a dosiadany przez Aleksandrę Słuszniak-Marchwicką. Drugi był Dimple (po Diarano) hodowli Małgorzaty i Tomasza Siergiejów, na którym jechał współpracujący od kilkunastu miesięcy ze stadniną w Żelichowie Mateusz Tyszko. Trzecie miejsce przypadło wałachowi Catoki (po Catoki) , który jest wyhodowany przez firmę Montis, a jeździ go junior Martin Rozynek. Jak widać, wszystkie trzy najlepsze konie wyhodowane zostały w Polsce, dwa pierwsze zapisane są do księgi SP, a trzeci jest koniem westfalskim. Wyniki TUTAJ.

dinarW grupie sześciolatków (startowało ich 35) parkury do finałowego barażu wyselekcjonowały 5 par. Czempionem został Centroplast Dinar (po Qulester) hodowli firmy Centroplast, którego do zwycięstwa poprowadził Andrzej Głoskowski. Drugi był sportowy czempion 4-latkow z roku 2012 holenderski Durano W (po Vincenzo), którego cały czas jeździ współpracujący z właścicielem Leszkiem Sasinowskim – Krzysztof Prasek. Tytuł II v-ce czempiona zdobyła holsztyńska Anastacja (po Quidam De Revel)  pod Łukaszem Appel. Wyniki TUTAJ.

hymnedoW najbardziej wymagającej grupie 7-latków (startowało ich aż 27) w rozgrywce były już tylko 3 konie. Dwa wprowadził do niej Andrzej Głoskowski. Wygrała belgijska klacz Hymne D’O (po Bentley VD Heffinc), a trzeci był holenderski Catch Me If You Can (po Lord). Tu drugim czempionem został wyhodowany w Polsce przez Mariana Skopa Wibaro (po Bajou Du Rouet). Startował na nim Kamil Grzelczyk. Wyniki TUTAJ.

Od samego początku SCPMK i wspólna rywalizacja w nim wszystkich koni miały służyć miedzy innymi porównaniu tych wyhodowanych w Polsce i tymi kupionymi przez właścicieli za granicą. Można powiedzieć, że po raz pierwszy polskie wierzchowce były w tej rywalizacji zwycięzcami. Na 12 wyłonionych czempionów i vice czempionów (trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii) aż 7 to polskie konie szlachetne półkrwi i dodatkowo jeszcze jeden, choć zapisany do księgi westfalskiej, też urodził się w Polsce.


"Impreza jak każdego roku była doskonale zorganizowana, bardzo ciekawie postawione parkury. To, że jest dużo bezbłędnych przejazdów, to oznacza, że przyjeżdżają tu konie na dobrym poziomie. Zadanie sportowo-hodowlane ten czempionat spełnia już od lat. W kategorii czterolatków najbardziej podobała mi się klacz Columbia (zdjęcie na górze) z KS Nad Wigrami, która jest dla mnie wzorcem tego, jak powinien zaprezentować się tak młody koń. Bardzo dobry jest też zwycięzca ogier Ferrari K, ale on ma jeszcze trudności z prowadzeniem przez jeźdźca. W koniach 5-letnich mieliśmy ich aż 10 w rozgrywce, co świadczy o ich klasie. Tu wyróżniłbym ogiera Dimple. W klasie 6-latków po raz kolejny świetnie zaprezentował się nietykający drągów Durano W. W siedmiolatkach w mojej ocenie bezsprzecznie najlepszym koniem jest czempionka Hymne D’O." – tak dla portalu tylkoskoki.pl podsumował tegoroczny czempionat w Olszy komentator sportowych rodowodów koni – pan Adam Jończyk.

memorial podiumNa zakończenie warto jeszcze dodać, że w rozgrywanym razem ze SCPMK XX Memoriale Jana Kantego Dąbrowskiego triumfował Dawid Rakoczy z Profilu Piła, który wyprzedził zeszłorocznego zwycięzcę Marcina Bętkowskiego (KJ Agro-Handel) i Maksymiliana Wechtę (KJ Wechta Rosnówko).

 

FOTO: Katarzyna Primel


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593