Logo tylkoskoki

murawskinaglowkeOskar Murawski, 24 – letni zawodnik od pięciu lata trenujący w Niemczech. Wychowanek ZKJ Przylep Lotnisko i SMS w Drzonkowie. Swoją karierę rozpoczynał od WKKW. W Polsce jeździł konkursy klasy P. Dziś z powodzeniem startuje w konkursach klasy S podczas zawodów krajowych w Niemczech oraz w imprezach CSI.



murawskiDrzonkow2001TylkoSkoki: Oskar jakie były twoje osiągnięcia kiedy jeździłeś jeszcze w Polsce?

 

Oskar Murawski: W sumie niewielkie. Największy sukces to 4 miejsce w OOM. Miałem też kwalifikacje na ME Juniorów w WKKW, ale mój koń doznał kontuzji i nie pojechałem.

TS: A jeśli chodzi o parkury?

OM: To klasa P na HZR w Drzonkowie.

TS: Jak Ci się więc udało w tak krótkim czasie zostać zawodowym skoczkiem w Niemczech?

murawski1OM: Zawsze marzyłem o tym aby jeździć skoki przez przeszkody. Po maturze postanowiłem wyjechać na rok do pracy w jakiejś stajni w Niemczech. Znalazłem ogłoszenie w Internecie. Tak trafiłem do Stall Teichhof. To stajnia typowo handlowa. Dostałem do jazdy młode konie. Praktycznie nie miałem doświadczenia skokowego, ale miałem podstawy ujeżdżenia. I to zostało docenione.

TS: Jak to się stało, że dano ci szansę wystartowania w wyższych konkursach?

OM: Byłem bardzo zadowolony z tej pracy. Nabrałem doświadczenia. Jednak stwierdziłem, że to mi na razie wystarczy. Chciałem wrócić do Polski i rozpocząć studia. Wtedy pojawił się brat mojego szefa. Człowiek zamożny ale nie związany z końmi. Okazało się, że on widząc moje postępy, chce we mnie zainwestować. Chce abyśmy spróbowali pojeździć coś więcej, na wyższym poziomie sportowym. Chce zobaczyć jak ja się będę dalej rozwijać i jakie postępy będą robić najlepsze konie ze stajni. Wiedziałem, że taka możliwość może drugi raz się nie zdarzyć i zostałem. Jak dotąd wszystko toczy się bardzo dobrze. Startujemy w coraz wyższych konkursach. Ja mam satysfakcję z sukcesów a stajnia reklamę.

TS: Kibice znają Cie głównie ze startów na polskich CSI w dwóch ostatnich latach. Czy możesz przybliżyć nam swoje wyniki na zawodach w Niemczech?

OM: W tym roku zdobyłem złotą odznakę Niemieckiej Federacji Jeździeckiej. Do tego potrzebne było 10 zwycięstw w konkursach klasy S, w tym jedno w S**. Ten rok jest dla mnie bardzo dobry. Wygrałem finał średniej rundy (140 cm) na CSI w Danii, byłem drugi w konkursach na CSI w Dortmundzie i Hanowerze. Do tego jeszcze dwa zwycięstwa na CSI3* w Hamburgu.


TS: Gratuluję. Dużo wygrywasz. Praktycznie jak wjeżdżasz na parkur to zawsze widać u ciebie chęć zwycięstwa. Jeździsz bardzo szybko. Czy to wynika z twojej wewnętrznej ambicji czy też taka jest strategia stajni?

OM: Kiedy startuje na młodych koniach nie jeżdżę szybko. Inaczej jest na zawodach CSI. Ale tu zabieram konie bardziej doświadczone. Wtedy jest okazja aby pokazać się z dobrej strony i zająć jakąś dobrą pozycje w konkursie. Ale i tu jeśli widzę, że koń nie jest do czegoś gotowy to nie podejmuję ryzyka.

murawskiContinuo-2 Cavaliada2012TS: Byłeś gwiazdą potęgi skoku na dwóch ostatnich Cavalidach (zdjęcie obok - 2012). Czy często startujesz w tego typu konkursach?

OM: Na Continiu zaliczyłem już sześć potęg. W grudniu w Poznaniu skoczyłem 210 cm, atakowałem 220 i się nie udało. Mój rekord to 215 podczas wygranej potęgi na zawodach krajowych w Dobroch.

TS: Startujesz w bardzo prestiżowych zawodach jak Dortmund, Hanower czy Hamburg. Na takie imprezy bardzo trudno jest się zgłosić nie tylko Polakom, ale i Niemcom, jeśli nie mają odpowiedniej pozycji w rankingu FEI. Jak się tam dostajesz?

OM: Nie wiem. To sprawa moich szefów. Wiem za to, że załatwienie takiego zaproszenia jest bardzo ciężkie.

TS: Czy poza sukcesami sportowymi praca w Niemczech daje Ci satysfakcję?

OM: Szczerze mówiąc nie do końca czuję się w tu jak u siebie w domu. Czasami nie pasuje mi niemiecka mentalność. Oczywiście nie chodzi tu o to, że jako Polak jestem gorzej traktowany. O czymś takim nie ma mowy. Ale nie jestem przekonany czy chciałbym tu zostać na zawsze. Na razie skorzystam z szansy jaką mam. W przyszłości chciałbym wrócić do Polski. Jeśli chodzi o warunki finansowe to są one satysfakcjonujące. Marzeniem było by mieć taką pracę, na takich warunkach, w Polsce.

TS: Jakie macie plany na najbliższy rok?

murawaskiPeter-Pan CSI-Leszno2012OM: Dopiero wracam po urlopie do pracy. Jesteśmy w trakcie ustalania planu startów na ten sezon. Jeśli chodzi o większe imprezy to zaczniemy od marcowych trzygwiazdkowych zawodów w Dortmundzie. Może wcześniej wystartujemy w CSI w Danii. Mam dostać do dyspozycji nowego konia, który wcześniej startował już w konkursach 140. Co to będzie za koń na razie nie mogę powiedzieć. Mam nadzieję, że pozwoli mi odnosić większe sukcesy w tych najwyższych konkursach. Bo Continu o ile jest świetny w potęgach skoków, to w konkursach klasycznych czegoś mu zawsze brakuje, chyba serca. Bo kiedy jest naprawdę trudno to zawsze zdarzy się ten jeden błąd a czasami więcej. Będziemy próbować Peter Pana (zdjęcie obok) w konkursach 150 cm, ale to mały koń więc dla niego może to być za trudne. Na konkursy młodych koni na CSI mam na przyszły rok dwie klacze.

TS: Czy zobaczymy Cię w przyszłym roku Polsce?

OM: Na pewno tak, ale na jakich zawodach jeszcze nie wiem.

TS: W przyszłym roku Mistrzostwa Polski odbędą się w Drzonkowie. A więc u Ciebie w domu. Czy myślisz o tym aby w nich wystartować?

OM:Chętnie wystartowałbym w tych mistrzostwach tym bardziej ze warunki do startów w Drzonkowie są bardzo dobre. Zależy to jednak nie tylko ode mnie. Zobaczymy co na to powie mój trener i jak będzie to pasować do naszego planu startów na ten rok.

TS: Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów.

FOTO: Katarzyna Boryna


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593