aDSC09859 1Wczoraj opublikowaliśmy końcowe zestawienie Rankingu Tylko Skoki za rok 2014. Dziś przedstawiamy największe sukcesy czołowej dziesiątki mijającego sezonu.

Ranking do pobrania TUTAJ

1 skrzyczynski1 miejsce (w 2013 - 1) - Jarosław Skrzyczyński - KJ Agro-Handel Śrem
Już po raz drugi wygrał bezapelacyjnie, wykorzystując wszystkie możliwe sposoby zbierania punktów w naszym rankingu. Wygrał aż 8 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, do tego dołożył 4 zwycięstwa w krajowych Grand Prix. Trzykrotnie reprezentował Polskę w Pucharach Narodów, w tym w Sopocie, gdzie nasi zajęli 2 miejsce. Swoją pierwszą pozycję w polskich skokach przypieczętował w tym roku zdobyciem tytułu Mistrza Polski. „Miałem do czynienia z wieloma zawodnikami z różnych dyscyplin, od kolarstwa przez żużel i piłkę nożną do jeździectwa. On należy do tych, z którymi współpracuje się najlepiej. Jest zdolny, pracowity, a przy tym skromny. Mało słów, dużo pracy i konkretne efekty”– tak w skrócie o Jarosławie Skrzyczyńskim mówi szef kluby Agro-Handel Śrem pan Jan Ludwiczak.

2 kazmierczak2 miejsce (10) - Michał Kaźmierczak - KJ Leśna Wola
W grudniu zeszłego roku po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dziesiątce naszego rankingu. Wtedy w wywiadzie dla Tylko Skoki powiedział: „Chciałbym mieć możliwość regularnych startów na zawodach 3- i 4-gwiazdkowych, nawiązać walkę z najlepszymi jeźdźcami i osiągnąć taki poziom, aby dobrze wystartować na Mistrzostwach Europy, Świata. Generalnie aby być w czołówce.” Jak pokazał ten sezon spokojnie realizuje swój plan. W marcu zdobył Puchar Polski w kategorii seniorów. W drugiej części sezonu postawił na Puchar Świata. Jest drugi w Lidze Europy Centralnej i ma duże szanse na start w światowym finale w Las Vegas. Sprawił wiele radości polskiej publiczności, wygrywając Grand Prix na CSI3* w Lesznie i zajmując drugie miejsce w Grand Prix na poznańskiej Cavaliadzie. Udało mu się uzyskać dziką kartę na start w CSI4* w Salzburgu.

3 morsztyn3 miejsce (6) - Piotr Morsztyn - KJ Osadkowski Jakubowice
Razem z Osadkowski Van Halen tworzy parę, która od trzech sezonów na stałe jest podporą polskiej reprezentacji. W tym roku zdobył brązowe medale w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski. Co warte podkreślenia, z podium obydwu tych imprez nie schodzi od trzech sezonów. Nie wygrywa wielu pojedynczych konkursów, bo Van Halen nie jest koniem zbyt szybkim w rozgrywkach. Za to świetnie czuje się w zmaganiach o charakterze cyklicznym, co potwierdził wygrywając JGPWP. Był najlepszy (0/1) w polskiej ekipie, która zajęła drugie miejsce w Pucharze Narodów w Sopocie. Pozytywnie należy ocenić też jego występ na Mistrzostwach Świata w Normandii oraz trzecie miejsca na CSI3* w czerwcu w Poznaniu i w październiku w Lesznie.

4 gloskowski4 miejsce (5) - Andrzej Głoskowski - KJ Agro-Handel Śrem
Świetnie rozpoczął sezon od zwycięstwa w konkursie zaliczanym do LR na CSI2* w Lublinie, co pozwoliło mu potem być najlepszym Polakiem w Cavaliadzie Tour 2013/14. W czerwcu jako pierwszy w historii polski zawodnik wygrał konkurs grupy C światowego rankingu (Grand Prix CSI3* Poznań). Do krajowych sukcesów może zaliczyć wygraną w Grand Prix Polski na ZO3* w Olszy. Niestety w sierpniu zakończył współpracę z panem Andrzejem Gołasiem, co pozbawiło go jego podstawowych koni. Wierzymy, że tak doskonały zawodnik wkrótce ponownie trafi na wierzchowce takiej klasy jak Cros, z którym stanowili wręcz idealną parę. Warto przypomnieć, że w czerwcu Głoskowski doprowadził Crosa do 68 miejsca w rankingu koni skoczków WBFSH/FEI.

5 ludwiczak5 miejsce (8) - Krzysztof Ludwiczak - KJ HEAA Turek
Miniony sezon może zaliczyć do udanych. Wygrał na Zowei Grand Prix na CSI2* Lamprechtshausen, poza tym trzykrotnie plasował się w pierwszej trójce innych konkursów zaliczanych do LR. W kraju triumfował w prestiżowym Grand Prix o nagrodę Polskich Producentów Żywności na CSN w Olszy. Karierę zawodnika łączy z pracą trenerską, a o jej rezultatach piszemy poniżej, przedstawiając najlepszego polskiego juniora Andrzeja Opłatka, który jeździ pod jego okiem.

6 wasilewski6 miejsce (4) Łukasz Wasilewski - HBC Lasocice
Jego największych sukcesem w mijającym sezonie jest trzecie miejsce w Grand Prix CSI4* Magna Racino (LR grupy C). We wrześniu dopiął swego i wystartował (jako drugi Polak w historii) w zawodach Global Champions Tour. W wywiadzie, jakiego udzielił naszemu portalowi jesienią mówił, że jego ambicją jest wejście do pierwszej setki LR w połowie 2015 roku i tego mu życzymy.

7 gowin7 miejsce (14) Zuzanna Gowin - KJ Metpol Grodziec
Dla niej był to pierwszy sezon w kategorii Młodych Jeźdźców i to sezon bardzo udany. Wygrała zarówno Puchar Polski, jak i Mistrzostwa Polski. Świetnie spisała się w Mistrzostwach Europy, gdzie podwójnym zerem w konkursie drużynowym przyczyniła się do zajęcia przez polską ekipę 6 miejsca. Szkoda, że zabrakło jej zimniej krwi do postawienia kropki nad „i” w finale indywidualnym, bo przed nim zajmowała czwarte miejsce. Trzeba pamiętać, że amazonka ma zaledwie 19 lat i jeszcze dwukrotnie będzie mogła brać udział w młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Jej wysoka pozycja w naszym rankingu to także dobre rezultaty w konkursach, gdzie startowała na równi z seniorami. W 2014 roku aż 13-krotnie punktowała w zmaganiach LR.

8 oplatek8 miejsce (15) Andrzej Opłatek - KJ HEAA Turek
Zdecydowanie najlepszy polski junior roku 2014. Wygrał Puchar Polski i Mistrzostwa Polski swojej kategorii wiekowej. W Mistrzostwach Europy zajął 8 miejsce, a że jest zawodnikiem niezwykle ambitnym, zapowiada, że w przyszłym roku powalczy o medal. Jego trener Krzysztof Ludwiczak w tym sezonie konsekwentnie wprowadzał go też do rywalizacji w konkursach zaliczanych do LR. Zwieńczeniem tej pracy było zajęcie przez parę Andrzej Opłatek i El Camp 3 miejsca w Grand Prix CSI2* w Budapeszcie i wygranie Grand Prix na ZO w Michałowicach.

9 kubiak9 miejsce (17) Kubiak Grzegorz - SJT Gdańsk
Najbardziej utytułowany z obecnie startujących polskich skoczków w tym roku ponownie wsparł polską reprezentację. Jego bezbłędny przejazd w drugim nawrocie Pucharu Narodów w Celje przyczynił się do tego, że Polacy w otwierających sezon CSIO zajęli 2 miejsce. Kubiak był też drugi w zaliczanym do LR konkursie na CSIO w Sopocie, wygrał Grand Prix ZO Gałkowo Masters.

99 Lewicki10 miejsce (7) Marek Lewicki - KJ Czahary Pogorzelica
Mistrzowie Polski roku 2013 (Lewicki i Abigej) w tym sezonie byli najlepszą polską parą WEG w Normandii. Wcześniej wygrali Grand Prix na CSI2* w Linzu. Z dobrej strony pokazali się na CSI4* Munster. Przez cały sezon postępy robiła 7-letnia klacz Condentia VDL, która w 2015 roku może poważnie wzmocnić Marka Lewickiego w zdobywaniu punktów do RTS i LR.

Przypominamy, że najlepszych 4 zawodników 2014 roku w nagrodę zaprosiliśmy do udziału w konkursie Tylko Skoki Top Four, który odbędzie się 13 czerwca podczas CSI4* w Poznaniu. Z kolei wręczenie nagród honorowych naszego rankingu będzie miało miejsce 31 stycznia na Balu Koniarza w Dworze Maria Antonina w Gliniku Zaborowskim.