Przedstawiamy najlepsze kluby w Polsce według rankingu Tylko Skoki. W naszym zestawianiu znalazł się nawet zespół BPK.
1 miejsce (1 w 2013) KJ Agro-Handel
Ten klub w polskich skokach dominuje od kilku lat. Żaden inny nie może pochwalić się ani taką liczbą zawodników, ani takimi wynikami. W tegorocznym zestawieniu w pierwszej 20 RTS jest aż 4 zawodników Agro-Handlu. Poza wymienianymi wczoraj Skrzyczyńskim i Głoskowskim to Mściwoj Kiecoń (14 miejsce) i Marcin Bętkowski. Punkty w mijającym sezonie zdobywały także juniorki Dajana Pawlicka i Olimpia Bembenik oraz Leszek Gramza i Arkadiusz Fimmel. Ta ósemka zgromadziła razem 4535 punktów, bijąc ponad dwukrotnie klub, który znalazł się na drugiej pozycji.
2 miejsce (12) KJ Leśna Wola
Ten klub to teatr jednego aktora. Wszystkie punkty zgromadził dla niego Michał Kaźmierczak, a że był w 2014 roku w doskonalej formie, to zapewnił awans dla Leśnej woli z miejsca 12 w 2013 roku na drugą pozycję w kraju.
3 miejsce (3) – KJ HEAA Turek
To obok Agro-Handlu jedyny klub, który ma w naszym TOP TEN dwóch zawodników. Krzysztof Ludwiczak i Andrzej Opłatek stanowią świetny duet trenersko-zawodniczy. O efektach ich pracy pisaliśmy wczoraj, przedstawiając wyniki najlepszego polskiego juniora. Trener i jednocześnie zawodnik Krzysztof Ludwiczak cały czas jest lepszy od swojego podopiecznego i wierzymy, że jeśli trafi na dobrego konia, będzie w naszym zestawieniu na pozycji znacznie lepszej niż teraz.
4 miejsce (6) – KJ Osadkowski Jakubowice
Zdecydowaną większość punktów zgromadził dla nich lider klubu Piotr Morsztyn. Jednak coraz lepiej w konkursach Grand Prix na ZO, a nawet w konkursach LR na CSI radzi sobie Agnieszka Olszewska. Warto przypomnieć, że ta amazonka była autorką wielkiej niespodzianki podczas półfinałów HPP w Lesznie. KJ Osadkowski inwestuje też w młodzież i można spodziewać się, że w 2015 roku pierwsze punkty w RTS zdobędą juniorzy tego klubu.
5 miejsce (11) SJT Gdańsk
Mimo że z potęgi sponsorskiej Sobieskiego pozostała już tylko nazwa klubu, to nadal jego zawodnicy stanowią zgrany zespół, który liczy się na krajowej arenie. Na dobry rezultat (awans o 6 pozycji w stosunku do roku 2013) złożyły się głównie wyniki Grzegorza Kubiaka i Grzegorza Psiuka. Ten drugi sklasyfikowany indywidualnie w RTS na miejscu 13 odniósł w tym roku duży sukces, zdobywając wicemistrzostwo Polski, co jest najlepszym wynikiem osiągniętym w MP przez zawodnika SJT. Punkty dla klubu w mijającym sezonie zdobywali też Dawid i Michał Kubiak, którzy odnotowali kilka dobrych rezultatów w Grand Prix na ZO.
Bez przynależności dopiero na drugim miejscu
Zawodnicy bez przynależności klubowej zdobyli razem 2270 punktów. Gdyby potraktować ich jako jeden zespół, klub BPK zająłby w naszym rankingu drugie miejsce. Czy to świadczy o sile zawodników bez przynależności klubowej? Nie, wręcz przeciwnie. 25 jeźdźców zgromadziło niespełna połowę punktów w porównaniu do KJ Agro-Handel Śrem. W TOP 20 jest ich dwóch: Łukasz Wasilewski i Łukasz Brzóska. Ten drugi klubu nie ma tylko przejściowo i już od przyszłego roku startować będzie jako Miralex Jakubowo. To świadczy o tym, że na profesjonalnym poziomie klub ma nadal znaczenie. Nawet jeśli kluby zatraciły swoje funkcje związane ze szkoleniem, to w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach mają olbrzymie znaczenie marketingowe. Ich nazwa może markować sponsora, miejsce, ośrodek jeździecki czy konie, nawet jeśli wykorzystywana jest tylko dla jednego zawodnika.
Tym krótkim spostrzeżeniem nie negujemy instytucji BPK. Ma ona olbrzymią wagę dla wielu zawodników (ułatwia dostęp do sportu), stąd powinni być oni traktowani na równych prawach jak ci zrzeszeni w klubach.
Ranking klubów 2014 TUTAJ
Foto: Karol Rzeczycki, na zdjęciu medaliści MP 2014 - wszyscy w barwach klubowych