Dziś odbyła się konferencja prasowa przed Cavaliadą w Poznaniu. Poznaliśmy szczegółowy program, najciekawsze konkursy, najlepszych zawodników. Organizatorzy po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowali które zmagania i kiedy będą transmitowane w telewizji. My ten materiał zapowiadający wydarzenia w dniach 10-13 grudnia 2015 zilustrowaliśmy filmowymi wspomnieniami z 2014 - by Ricardo.
TV dla Cavaliady – nowy wymiar
Zacznijmy od telewizji, bo to zupełna nowość dla tej imprezy. Aż 14 konkursów zobaczą kibice na kanałach NC+. Tak dużej dawki sportu jeździeckiego w jeden weekend nie było jeszcze nigdy. Informacje o tym które sportowe wydarzenia i na jakich kanałach będą transmitowane znajdziecie TUTAJ.
Cavaliada Poznań w liczbach
CAVALIADA Poznań jest pierwszą częścią CAVALIADY Tour 2015/2016. Kolejne zawodu obejrzymy w przyszłym roku w Lublinie i Warszawie. Sponsorem głównym całego touru jest PKO Bank Polski.
Co prawda głównym filarem CAVALIADY są zawody CSI w skokach przez przeszkody, ale w Poznaniu zobaczymy również inne konkurencje jeździeckie takie jak: WKKW, zaprzęgi, paraujeżdżenie, ujeżdżenie czy woltyżerkę. Zawody pierwszych trzech wymienionych konkurencji odbędą się w randze Halowego Pucharu Polski. Program podoba się koneserom jeździectwa, ale organizator za każdym razem tak umiejętnie wplata sportowe atrakcje, że CAVALIADA cieszy się zainteresowaniem osób niemających do tej pory wiele wspólnego z końmi. W konkursach CSI3*-W zobaczymy przejazdy 112 reprezentantów 23 federacji, którzy zgłosili 251 koni. Po raz drugi odbędą się zawody CSIYH1*, w których 82 skoczków-jeźdźców z 17 krajów. Do konkursu zakwalifikowano 105 koni. W zawodach CSI1* rywalizować będzie 125 zawodników, którzy pojadą na 152 koniach. Do zawodów tej rangi przyjęto zgłoszenia od 13 reprezentacji.
CSI3*-W │ państw:23, zawodników: 112, koni: 251
CSIYH* │ państw: 17, zawodników: 82, koni: 105
CSI1* │ państw 13, zawodników: 125, koni: 152
Ilość krajów reprezentowanych we wszystkich konkursach: 26 │ z 4 kontynentów
Zgłoszono 700 koni, ostatecznie przyjęto 500
Ilość startujących koni: 640
CLAAS Eventing Tour, HPP w Powożeniu, CDN
Łączna pula nagród w konkursach 543 000 zł
Walka o punkty
Najważniejszym konkursem CAVALIADY CSI3*-W jest niedzielne Grand Prix, będące kwalifikacją Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, a także CAVALIADY Tour. Pula nagród w tym konkursie wynosi 120 000 zł i jest on jednym z trzech zaliczanych do prestiżowego międzynarodowego rankingu FEI w tym turnieju. Ważnymi z punktu widzenia sportowego konkursami, w których zawodnicy zdobywać będą punkty do międzynarodowego rankingu jest piątkowy konkurs 150 cm z rozgrywką oraz sobotni Speed and Music. Sobotni konkurs rozgrywany jest przy głośnych rytmach muzycznych hitów i cieszy się powodzeniem wśród publiczności. Wspominając o hitach, nie można pominąć czwartkowego konkursu PGNiG Potęgi Skoku, zawsze wzbudzającej duże emocje na parkurze, tak wielkie jak
2-metrowy mur, który mają do pokonania pary. W piątek z konkurencji skokowych warto wymienić PZU Wenus vs. Mars. Tutaj odbędzie się rywalizacja amazonek z jeźdźcami. Będzie to konkurs równoległy, w którym 8 pań i 8 panów rywalizować będzie w parach na dwóch identycznych parkurach w systemie pucharowym – przegrany odpada. Z uwagi na swą atrakcyjność konkurs będzie niezwykle widowiskową potyczką.
Ubiegłoroczne zainteresowanie zawodników zawodami CSIYH sprawiło, że organizatorzy bez wahania kontynuują ideę dwóch parkurów. W hali 7A (arena B) również od czwartku odbywać się będą zawody w CSI1* oraz CSIYH* WECHTA YOUNGSTER TOUR. Na tym parkurze publiczność zobaczy jeszcze zawody CDN – Ujeżdżenie, woltyżerkę oraz próbę skokową oraz ujeżdżeniową w ramach CLAAS Eventing Tour – rozgrywaną w Poznaniu w randze Halowego Pucharu Polski WKKW. Każdy, kto zechce, będzie mógł bez problemów obejrzeć zawody oraz pokazy na Parkurze B, a cena biletów będzie symboliczna.
Potęga
{youtube}PYkg-RUra94{/youtube}
Wenus kontra Mars
{youtube}LNCnZydbYVk{/youtube}
Speed and Music
{youtube}joehRBWbhvE{/youtube}
Grand Prix - rozgrywka Polska - Niemcy
{youtube}58GchR-GF5c{/youtube}
CAVALIADA Tour
Po raz czwarty w Poznaniu rozpoczynamy pucharowy cykl zawodów CAVALIADA Tour. Kolejne sportowe emocje przeżyjemy w Lublinie oraz w Warszawie już w lutym 2016 roku.
CAVALIADA Poznań jest częścią CAVALIADA Tour cyklu wydarzeń sportowo-targowych tego samego rodzaju rozgrywanych w trzech polskich miastach, którego profesjonalizm został dostrzeżony przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). To jedyny cykl zawodów jeździeckich w tej części Europy, który otrzymał oficjalną autoryzację Federacji. Wysoka ocena wydarzenia w Europie Zachodniej oraz w FEI promuje Polskę poza jej granicami.
W ramach CAVALIADA TOUR zostaną przyznane nagrody w trzech klasyfikacjach:
a. NAJLEPSZY ZAWODNIK CAVALIADA TOUR 2015/2016,
b. NAJLEPSZY POLSKI ZAWODNIK CAVLIADA TOUR 2015/2016,
c. NAJLEPSZY ZAWODNIK CAVLIADA TOUR 2015/2016 DO LAT 21 - rocznik 1995 i młodsze
Sportowe gwiazdy CAVALIADY w Poznaniu
FELIX HASSMANN - reprezentant Niemiec. Pięciokrotny medalista mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Indywidualnie wygrał ME Juniorów w 2004 i był drugi w ME młodych jeźdźców w 2006. To zawodnik nie tylko świetnie wyszkolony technicznie, ale i bardzo skuteczny. W tym roku wygrał aż 8 konkursów zaliczanych do światowego rankingu. W Poznaniu będzie faworytem zarówno Grand Prix (ma szansę wygrać je po raz trzeci z rzędu) jak i Speed & Music, bo konkursy szybkości to jego specjalność.
CAMERON HANLEY – Irlanczyk, który od zeszłego roku prowadzi własny klub w Osnabruck. Do Niemiec przeprowadził się w roku 2013 chcąc jeździć pod okiem najlepszych trenerów. W 2009 roku zajął indywidualnie 4 miejsce na Mistrzostwach Europy w Winsorze. Z reprezentacją Irlandii wygrywał Puchary Narodów na pięciogwiazdkowych CSIO w La Baule, Falsterbo, Calgary i Gijón (2015). Dwa lata temu w Wiesbanen triumfował w jednym z etapów Global Champions Tour. Ostatnio jest w świetnej formie. Na zawodach CSI5* w Stuttgarcie w Grand Prix zaliczanym do Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata zajął 4 miejsce.
GERT JAN BRUGGINK z Holandii. Jako junior i młody jeździec zdobył 4 medale mistrzostw Europy w tym złoto indywidualne w 2001 roku. Zaraz potem został powołany do seniorskiej reprezentacji Holandii. Jako 23-latek zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, gdzie pomarańczowi zajęli 4 miejsce drużynowo. Wygrywał Puchary Narodów na pięciogwiazdkowych CSIO w Rotterdamie i Gijón. W tym roku zwyciężył już w 5 konkursach zaliczanych do światowego rankingu, w tym w Grand Prix CSI4* w Ebreichsdorfie.
BRUCE GOODIN – reprezentant Nowej Zelandii, na stałe mieszkający w Danii. To czterokrotny olimpijczyk (1992, 2000, 2004 i 2008). Jego obecnym celem jest kwalifikacja do IO w Rio de Janeiro, a o kolejne punkty do indywidualnego rankingu olimpijskiego będzie walczył podczas CAVALIADY w Poznaniu. Jego największy tegoroczny sukces to wygrana w Grand Prix Monachium.
JAROSŁAW SKRZYCZYŃSKI – zawodnik KJ Agro-Hanel Śrem. Najwyżej sklasyfikowany Polak w rankingu FEI i nieprzerwanie od dwóch lat lider rankingów PZJ i TylkoSkoki. Ten rok może zaliczyć do bardzo udanych. Sięgnął po swój drugi z rzędu tytuł Mistrza Polski, wygrał Grand Prix na CSIO3* w Bratysławie i co najważniejsze, świetnie spisał się na mistrzostwach Europy. Jadąc w sierpniu w Akwizgranie na Crazy Quicku, zakwalifikował się do ścisłego finału (dla 25 najlepszych zawodników), pozostawiając w pobitym polu wiele jeździeckich sław. Ostatecznie zajął 22 miejsce, co jest najlepszym wynikiem Polaka od lat 80., kiedy to na ME w 1981 roku 24 był Jan Kowalczyk, a w 1983 roku 25 Bohdan Sas-Jaworski.
MAKSYMILIAN WECHTA – zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Ma 22 lata i w tym roku debiutując w mistrzostwach Polski seniorów zdobył brązowy medal. Wcześniej w roku 2013 triumfował w MP młodych jeźdźców. Bardzo dobrze spisał się na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Vejer de la Frontera w 2013 gdzie zajął 17 miejsce. Powołany do reprezentacji udanymi stratami w konkursach drużynowych na CSIO w Bratysławie i Arezzo przyczynił się do awansu Polaków do tegorocznego finału Pucharu Narodów. Dobrą formę utrzymuje w rozpoczętym sezonie halowym. W październiku w Lesznie na CSI3*W był czwarty w Grand Prix i wygrał konkurs zaliczany do światowego rankingu. Dwa tygodnie temu w Budapeszcie w podobnym konkursie zajął drugie miejsce.
ANDRZEJ OPŁATEK – Zawodnik KJ HEAA Turek. Jeden z najlepszych polskich juniorów ostatnich lat. W 2014 roku wygrał mistrzostwa Polski i zajął 8 miejsce w mistrzostwach Europy. W tym roku mimo, że ma 18 lat w krajowym czempionacie wystartował w gronie starszych rywali (młodych jeźdźców do 21 lat) i zdobył brązowy medal. Jako jeden z niewielu juniorów na świecie może poszczycić się wygraną w Grand Prix w randze trzech gwiazdek (CSI Ciekocinko 2015).
CLAAS Eventing Tour – CAVALIADA Poznań HPP WKKW
Podczas CLAAS Eveting Tour w Poznaniu zobaczymy najlepszych polskich zawodników. Będziemy świadkami rywalizacji m.in. Pawła Spisaka pięciokrotnego Mistrza Polski i trzykrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich oraz Pawła Warszawskiego czterokrotnego zdobywcy Pucharu Polski WKKW i Mistrza Polski Seniorów – ambasadora CLAAS Eveting Tour.
CLAAS Polska i Międzynarodowe Targi Poznańskie kontynuują ubiegłoroczną, udaną współpracę w ramach CAVALIADY Tour. Z tego powodu powstała dedykowana marka dla zawodów WKKW rozgrywanych w całym cyklu jeździeckim w sezonie 2015/2016 – CLAAS Eventing Tour.
W Poznaniu odbędzie się pierwsza eliminacja CLAAS Enevting Tour. Dodatkowo zawody rozegrane zostaną w randze Halowego Pucharu Polski WKKW. Stąd w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich publiczność zobaczy próbę ujeżdżenia i skoków oraz próbę terenową. Podobnie jak rok temu cross odbędzie się w hali nr 5. Na opublikowanej liście jest 10 nazwisk, a dwóch zawodników pojawi się na poznańskim parkurze dzięki przyznanej przez organizatorów dzikiej karcie. W zawodach wystartują najlepsi zawodnicy WKKW, w tym uczestnik Igrzysk Olimpijskich – Paweł Spisak. Obsada czołowych zawodników tej konkurencji daje duże szanse, że rywalizacja sportowa będzie na wysokim poziomie. Kolejne rywalizacje w ramach CLAAS Eventing Tour obejrzymy w Lublinie podczas drugiej eliminacji oraz w Warszawie, gdzie rozegrany zostanie finał.
{youtube}FrywnbCn0mI{/youtube}
Halowy Puchar Polski w Powożeniu
Nieważne jaka będzie temperatura na zewnątrz, na arenie CAVALIADY jak zawsze będzie gorąco. Po raz kolejny sezon zimowy w powożeniu nabiera blasku dzięki Halowemu Pucharowi Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi.
W cyklu CAVALIADA Tour w HPP w Powożeniu będzie mogło wystartować sześciu zawodników. Z propozycji wynika, że „pewniakami”, którzy mogą się pojawić pucharowych rozgrywkach są trzej najlepsi zawodnicy w klasyfikacji Mistrzostw Polski w danej kategorii z roku rozgrywania HPPP. O udziale kolejnej trójki zadecydują oczywiście umiejętności sportowe przyprawione losem szczęścia. Dwóch kolejnych zawodników wyłonią zawody kwalifikacyjne do HPP, które odbędą się 5 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas zawodów towarzyskich CAVALIADA Prolog. Szósty zawodnik pojedzie na CAVALIADĘ Tour tzw. dzięki dzikiej karcie, którą otrzyma od organizatorów – Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi jak zawsze związany jest z dużymi emocjami. Zawody w hali to bliski kontakt z publicznością, która entuzjastycznie reaguje, dopinguje i nagradza zwycięzców. W tym roku w programie CAVALIADY Poznań mamy małą zmianę. Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi obejrzymy po raz pierwszy w czwartek, a nie jak do tej pory w piątek. Drugi konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowym zobaczymy już tradycyjnie w sobotę.
Zawody w Poznaniu są pierwszą eliminacją HPP w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi w ramach cyklu CAVALIADA Tour. Druga eliminacja odbędzie się w Lublinie (4-7 lutego 2016), a finał podczas CAVALIADY Warszawa (25-28 lutego 2016).
Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie po raz drugi zwycięzcą HPP w Powożeniu został Bartłomiej Kwiatek. Czy w tym roku zawodnik SLKS Książ i Stada Ogierów w Książu również podejmie się wyzwanie i weźmie udział w konkursie kwalifikacyjnym? Przekonamy się już wkrótce.
CAVALIADA Future
CAVALIADA Future wyraźnie pokazuje, że sport kucowy w Polsce znowu rozwija się dynamicznie, a wydarzenie jest tą imprezą, którą najmłodsi adepci sportów konnych upodobali sobie najbardziej.
Od połowy października śledziliśmy zmagania młodych adeptów jeździectwa, którzy walczyli o punkty do rankingu kwalifikacyjnego CAVALIADA Future. Zawody w Kaliszu zakończyły zmagania w ramach kwalifikacji do CAVALIADY Future 2015/16. W tym sezonie organizator zmienił regulamin, a jedna z tych zmian, dotycząca wieku, była bardzo istotna. Mimo, że ograniczono uczestnictwo z 14 do 12 lat frekwencja była jeszcze lepsza niż w poprzednich sezonach. W kategorii mini wzięło udział 32, a midi 41 jeźdźców. Widać, że sport kucowy w Polsce znowu rozwija się dynamicznie, a CAVALIADA Future jest tą imprezą, którą najmłodsi adepci sportów konnych upodobali sobie najbardziej.
Rywalizacja w kwalifikacjach była do końca bardzo zacięta, a co ciekawe niektórzy zawodnicy mimo, że awans mieli zapewniony już wcześniej, wystartowali we wszystkich zawodach. Prestiżem stało się nie tylko znalezienie się w czołowej grupie, która wystąpi przed publicznością w Poznaniu, Lublinie i Warszawie, ale również wygranie samej rundy kwalifikacyjnej. Zwycięstwem w Kaliszu swoje pierwsze miejsce w kategorii mini przypieczętowała Agata Kamińska. Amazonka z KJ Ranczo Kołata wystartowała we wszystkich 5 konkursach (a liczyły się tylko 3 najlepsze wyniki), dwa razy wygrała, raz była druga, raz trzecia i raz czwarta. Gabriela Kozłowska z FER Więckowice wygrała pierwszą kwalifikację kategorii midi w Józefinie. Potem nie pojechała do Michałowic, a w Jaszkowie jej nie poszło. Pokazała, że mimo to warto walczyć do końca. W Sopocie zajęła 3 miejsce, a w Kaliszu wygrała i ostatecznie ukończyła kwalifikacje na pierwszym miejscu. CAVALIADA Future po raz pierwszy stała się wydarzeniem międzynarodowym. Wszystko za sprawą Natalie Beckowej z czeskiego klubu Staj Pharlap, która przyjechała na kwalifikacje do Michałowic i Jaszkowa. Tym razem się jej nie udało, ale w przyszłych edycjach polskim zawodnikom pewnie przyjdzie zmagać się z liczniejszą konkurencją z zagranicy.
Ostatecznie w Poznaniu wystartują: zoabacz TUTAJ
{youtube}kRbWMwoPInA{/youtube}
Ujeżdżenie w Poznaniu
Nareszcie poznańska publiczność podziwiać będzie piękno i harmonię ujeżdżenia. Miłośnicy tej konkurencji od dawna czekali taki punkt w programie CAVALIADY Poznań. Po raz pierwszy na parkurach Międzynarodowych Targów Poznańskich zobaczymy ujeżdżenie.
W piątek odbędzie się konkurs klasy CC-4 z programem międzynarodowym św. Jerzego. Startujące pary będą walczyć o udział w finale A. Przejazdy zobaczymy na arenie B w pawilonie 7A. Z kolei w sobotę, również na Arenie B rozegrany zostanie konkurs nr 2, finał B, klasy CC-5. Zawodnicy zaprezentują program międzynarodowy Intermediate I.
Finał A obejrzymy w niedzielę, na arenie A. Konkurs zaliczany jest do klasy CC-7. Pięć zakwalifikowanych par przedstawi program międzynarodowy dowolny z muzyką na poziomie Intermediate I.
W zawodach zobaczymy znane publiczności z Lublina i Warszawy zawodniczki. Już teraz wiadomo, że w Poznaniu pojawi się Gabriela Jaworska-Mazur oraz Natalia Organista. Ich obecność zagwarantuje publiczności wysoki sportowy poziom zawodów.