Listę zawodników CSI2* w Lublinie już przedstawialiśmy. Dziś prezentujemy największe krajowe i zagraniczne gwiazdy imprezy. Nie można zapominać o tym, że Cavaliada to także 3 inne konkurencje jeździeckie: ujeżdżenie, powożenie a od tej edycji również wkkw.
Najlepsi zawodnicy CSI2* Lublin
André Plath (Niemcy - zdjęcie na górze) – jego największym sukcesem w karierze jest zajęcie 2 miejsca w Hamburskim Derby (to konkursy uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie - wideo poniżej). Niewiele gorzej spisał się tam w 2015 roku zajmując 3 miejsce. Świetnie radził sobie się w poprzedniej edycji Cavaliady Tour. Zajmując 2 miejsce z Grand Prix Lublina oraz dwa razy 6 w kolejnych etapach w Warszawie zakończył zmagania na 2 miejscu. Razem z rodziną prowadzi ośrodek jeździecki na wyspie Poel na Morzu Bałtyckim.
Andrius Petrovas (Litwa) – od wielu lat najlepszy litewski jeździec, wielokrotny mistrz swojego kraju. Od 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem kadry narodowej Litwy. Finalista finału Pucharu Świta 2014 w Lyon. Zajął drugie miejsce w Cavaliady Tour 2013/14 ustępując Alesowi Opatrnemu zaledwie jednym punktem. W ostatnich latach wygrywał konkursy zaliczane do światowego rankingu na zawodach w: Lyon, Celje, Moskwie i Konakovie. Wraz z żoną Daivą prowadzi własny ośrodek jeździecki w Wilnie. Jego motto życiowe to: „Rób to co kochasz, kochaj to co robisz”.
Andis Varna (Łotwa) – ma 45 lat, a konno jeździ od 9 roku życia. Od wielu sezonów jeden z najlepszych łotewskich jeźdźców. W latach 2007 – 2011 zdobywał tytuł „Best Latvian Rider”. W zeszłym roku na klaczy KS Coradina wygrał Grand Prix na Cavliadzie w Lublinie. Potem dobrze jeździł też w finale Ligi Europy Centralnej i zakwalifikował się do finału Pucharu Świata. W nim w kwietniu w Las Vegas zajął 29 miejsce najlepsze z zawodników LEC. W nowym sezonie pucharu Świata wygrał zawody w CSI3*-W St Petersburgu i zajmując 7 miejsce w lidze zachowuje szansę na drugi w karierze udział w finale.
Jarosław Skrzyczyński – zawodnik KJ Agro-Hanel Śrem. Najwyżej sklasyfikowany Polak w rankingu FEI i nieprzerwanie od dwóch lat lider rankingów PZJ i TylkoSkoki. Rok 2015 może zaliczyć do bardzo udanych. Sięgnął po swój drugi z rzędu tytuł mistrza Polski, wygrał Grand Prix na CSIO3* w Bratysławie i co najważniejsze, świetnie spisał się na mistrzostwach Europy. Jadąc w sierpniu w Akwizgranie na Crazy Quicku, zakwalifikował się do ścisłego finału (dla 25 najlepszych zawodników), pozostawiając w pobitym polu wiele jeździeckich sław.
Mściwoj Kiecoń – zawodnika KJ Agro-Handel Śrem. Dwukrotny mistrz Polski (2010 i 2011). Obecnie wicelider polskich rankingów. W swojej karierze dwa razy wygrywał Grand Prix Warszawy podczas CSI na Torwarze. Od 2009 roku członek kadry narodowej seniorów. Zajmował czołowe lokaty w Pucharach Narodów (2 miejsce w Bratysławie w 2010 i 3 w Drammen w 2011 – tu zaliczył cenione w sporcie jeździeckim „double clear”). Jego dwa największe sukcesy w 2015 roku to wygrane w konkursie Longines Rankings podczas CSI3* w Lesznie oraz w cyklu Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski.
Maksymilian Wechta – zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Ma 23 lata i w zeszłym roku debiutując w mistrzostwach Polski seniorów zdobył brązowy medal. Wcześniej w roku 2013 triumfował w MP młodych jeźdźców. Bardzo dobrze spisał się na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Vejer de la Frontera w 2013 gdzie zajął 17 miejsce. Powołany do reprezentacji udanymi stratami w konkursach drużynowych na CSIO w Bratysławie i Arezzo przyczynił się do awansu Polaków do finału Pucharu Narodów 2015. Dobrą formę utrzymuje w rozpoczętym sezonie halowym. W październiku w Lesznie na CSI3*W był czwarty w Grand Prix i wygrał konkurs zaliczany do światowego rankingu. Dwa tygodnie temu w Budapeszcie w podobnym konkursie zajął drugie miejsce.
Andrzej Opłatek – Zawodnik KJ HEAA Turek. Jeden z najlepszych polskich juniorów ostatnich lat. W 2014 roku wygrał mistrzostwa Polski i zajął 8 miejsce w mistrzostwach Europy. W tym roku mimo, że ma 18 lat w krajowym czempionacie wystartował w gronie starszych rywali (młodych jeźdźców do 21 lat) i zdobył brązowy medal. Jako jeden z niewielu juniorów na świecie może poszczycić się wygraną w Grand Prix w randze trzech gwiazdek (CSI Ciekocinko 2015).
Pełna CSI2* lista TUTAJ
Nie tylko skoki
Nie tylko skoki przez przeszkody ale i ujeżdżenie, wszechstronny konkurs konia wierzchowego oraz powożenie zaprzęgami parokonnymi – zawodnicy aż 4 dyscyplin jeździeckie zagoszczą na arenie Targów Lublin już w następnym tygodniu. Cavaliada Lublin zbliża się wielkimi krokami.
Po raz pierwszy w Lublinie zagoszczą zawodnicy startujący we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Podczas CLAAS Eventing Tour zobaczymy najbardziej z widowiskowych części tej dyscypliny – wymagający cross. W czołówce rankingu znajdują się Jan Kamiński, Paweł Warszawski i Katarzyna Kokowska. Wukkwiści mają o co walczyć. W Warszawie pod koniec lutego zmierzą się w finale podczas warszawskiej Cavaliady.
Zwane królową wśród dyscyplin jeździeckich – ujeżdżenie także nie pozwala się nudzić kibicom Cavaliady. Po trzech konkursach na poziomie Małej Rundy w Poznaniu pierwsze miejsce zajęła Gabriela Jaworska-Mazur na ogierze KWPN Zimba. Na podium stanęły także Ewa Hamkało na doświadczonym Vivaldim i zwyciężczyni z poprzedniej edycji w Lublinie Natalia Organista z Wento. Na czworoboku zobaczymy także między innymi aktualną Mistrzynię Polski – Annę Łukasik z koniem Stella Pack Roxana. Rywalizacja ujeżdżeniowców w Lublinie to godzinny „spektakl” niezwykłego porozumienia między koniem a jeźdźcem. Niemal wszyscy zawodnicy mają w swoim dorobku sportowym starty na Mistrzostwach Europy czy wysokie miejsca Mistrzostw Polski. Krajowe Zawody ujeżdżeniowe Cavaliada Lublin 2016, to okazja zobaczenia wyrównanej rywalizacji sportowej seniorów przygotowujących się do Halowego Pucharu Polski.
Publiczność też z pewnością zainteresują rozgrywki drugiej eliminacji Halowego Pucharu Polski w Powożeniu. Wielokrotny mistrz Polski i medalista Mistrzostw Świata – Bartłomiej Kwiatek – w Poznaniu zajął dalekie miejsce w rankigu. Czy w Lublinie uda mu się dogonić czołówkę? Pierwszy etap wygrał Rafał Wojtacha. Na drugim miejscu znalazł się doświadczony Adrian Kostrzewa, a ostatnie miejsce na pudle wywalczył debiutant Jakub Szczepaniak. Podczas eliminacji w Lublinie powożący z pewnością będą walczyć do końca i dostarczą nam wszystkim ogromnych emocji.
Listy zawodników:
CLAAS Eventing Tour – wkkw TUTAJ
Halowy Puchar Polski w powożeniu TUTAJ
CDN – ujeżdżenie TUTAJ
Cavaliada Future TUTAJ
Foto: Karol Rzeczycki, Bożena Jachlewska
Tekst na podstawie materiałów prasowych Cavaliady (MTP Poznań)