grupaA2nagoreDziś w Józefinie złotymi medalistami zostali: Maria Baehr, Natalia Gerke, Adam Grzegorzewski, Monika Grundkowska i Angelia Policht. Portal TylkoSkoki jako pierwszy prezentuje podsumowanie HPP DiM 2013.

Grupa A2 (dzieci do lat 11 na kucach o wzroście do 148 cm)

grupaA2W minionych kilku sezonach wzrost koni w tej grupie ograniczono do 140 cm.  W tym roku kategorii ta wróciła do dawnego kształtu. Dopuszczono starty najmłodszych dzieci na kucach do 148 cm. Decyzja o ponownym zwiększeniu wzrostu dopuszczonych tu koni była chyba słuszna. Od razu porawiła się frekfencja. Warto przypomnieć, że tak kiedyś w A2 na kucu grupy D karierę rozpoczynał Krzysztof Okła. Dosiadał wtedy Bossa, na którym wcześniej jeździł Łukasz Koza. W Józefinie z 11 startujących zawodników do końca bez punktów karnych dojechała trójka. W rozgrywce dominowali jeźdźcy KJ Lilijówka Stęszewko. Wygrała Maria Baer na niezawodnej Barkaroli. W poprzednich dwóch sezonach na niej niedościgniona najpierw w A2, a potem w B była Jagoda Wszędybył. Miejsce drugie zajął zeszłoroczny złoty medalista PP z grupy A1 Gniewko Jachimowicz, który w tym sezonie przesiadł się na większego kuca (też bardzo doświadczonego) Klasa GB, a medal brązowy zdobyła Dominika  Tomkiel (Akademia Jeździecka Dąbrowica) na Azteku.

Grupa C (zawodnicy do lat 16 na kucach o wzroście do 140 cm)

grupaCW „dawnych dobrych” czasach ta kategoria gromadziła na starcie często ponad 30 zawodników. Po zeszłorocznym kryzysie, teraz chyba nastąpiło lekkie odbicie i w Józefinie rywalizowało 14 jeźdźców. Jako jedyna wszystkie 4 parkury bezbłędnie pokonała Natalia Gerke na Sulimie z GLKS Osielsko i ona odebrała złoty medal. Srebro w tym roku dla Hanny Pogodzińskiej (Akademia Jeździecka Dąbrowica) a brąz dla Juli Sopińskiej (BPK).

Grupa D (zawodnicy do lat 16 na kuchach o wzroście do 148 cm – podstawowa kategoria kuców, w której rozgrywane są Mistrzostwa Europy Pony).

grupaDTu wystartowało tylko 5 zawodników (i tak lepiej niż we wrześniu w MP gdzie było ich tylko troje). Ale tak naprawdę liczyła się tylko dwójka. Wygrał z wynikiem 4 punkty karne obrońca tytułu zdobywcy HPP Adam Grzegorzewski (Agro-Aves Gajewniki) na Kalahari Duke. Zawodnik wielokrotnie przedstawiany był na naszych łamach z racji udanych startów na dużej Fenicjance. Nadal dosiada kuca i myśli o starcie w ME Pony, które w tym roku odbędą się w Arezzo. Do tych zawodów w startach zagranicznych przygotowuje się też nieobecna w Józefinie Agnieszka Cecuga. Medal srebrny w tym roku wywalczyła Ewelina Gomółkiewicz na 19-letnim już Bossie (wspomnianym powyżej). Ona na tym chimerycznym koniu próbuje sił już od kilku mistrzowskich  imprez i teraz wreszcie się jej powiodło. Miejsce 3 przypadło Annie Soroka (Aldrahgo Piaseczno) na Menchesterze. Jej wynik to 25 punktów karnych.

Grupa E (małe konie do 156 cm i zawodnicy do lat 21)

grupaEW naszym materiale o HPP juniorów pisaliśmy, że zwyciężczyni tej imprezy Monika Grunkowska z Krakusa Kraków wraz ze swoim Diamantem wybiera się do Józefina po kolejny medal. I to jej się w pełni udało, choć o końcowy sukces musiała walczyć w rozgrywce z kolegą z zeszłorocznej reprezentacji na Mistrzostwa Europy Dzieci Adamem Grzegorzewskim. Adam w tej kategorii dosiadał 6-letniego Okarino, którego dotychczas jeździł jego trener Andrzej Głoskowski. Medal brązowy wywalczyła znacznie starsza od pierwszej dwójki 20-letnia amazonka KJ Hippica Polonia Aleksandra Wiśniewska na Feivel.

Dzieci 1 (zawodnicy do lat 14 na dużych koniach, kategoria Mistrzostw Europy Dzieci)

dzieci1W tej grupie nastąpiła pełna zmiana wart. Prawie wszyscy zeszłoroczni kadrowicze i medaliści PP mają już po 15 lat. Stąd te zawody miały dać odpowiedź na pytanie czy mamy następców, tych którzy w zeszłym roku (5 miejsce drużynowo) i dwa lata  temu (4 m.) tak dobrze spisali się w Mistrzostwach Europy dzieci. W kwestii pracy z najmłodszymi jak zwykle niezawodny jest WLKS Krakus Kraków. Miejsce Moniki Grundkowskiej w kategorii dzieci zajęła inna podopieczna trenerki Urszuli Koziarowskiej 13-latka Monia Policht na doświadczonym koniu Ahlert. Ona w rozgrywce o złoto pokonała 14-letnia Olimpię Wołodkowicz (Coval Biały Bór) na Granicie. Olimpia zdobyła pierwsze w swojej karierze medal PP Dzieci 1, a jak pamiętamy wcześniej wygrywała OOM na kucach oraz Puchary w najmniejszej grupie A1. Te dwie amazonki przed rozgrywką miały po 4 punkty karne. Dalej niestety było już znacznie gorzej bo o medal brązowy rozgrywały się zawodniczki z 12 punktami. Ten baraż wygrała Martyna Rynkiewicz z KJ Gałkowo na koniu Nela, którą w minony poniedziałek wymienialiśmy przy okazji jej sukcesów w Halowym Pucharze Warmii i Mazur. Mimo zdecydowanie lepszego czasu, miejscem czwartym musiala zadowolić się Dalia Lehmann. Podejmując duże ryzyko amazonka KJ Liliówka nie ustrzegla się błędu. Ona w finale startowała na Littel Man, którego znamy z wielu wygranych konkursów pod Jarosławem Skrzyczyńskim. Patrząc na wyniki 13 startujących w tej kategorii zawodników jak na razie trudno o optymizm. Jednak trzeba pmietać, że w to dopiero początek sezonu i dla większości był to pierwszy tak poważny start w życiu. Dalej może być już tylko lepiej.