Logo tylkoskoki

188

Nie tylko naszym zdaniem rozgrywki Pucharu Narodów pod egidą FEI mają w tej chwili bardzo zagmatwane zasady, które nie przyczyniają się do ich prestiżu.

Druga europejska dywizja, w której występuje Polska, dwa lata temu została podzielona na grupy. Spowodowało to duże dysproporcje między rejonami, i tak na przykład w grupie D odbyły się trzy imprezy, w pozostałych tylko po jednej. To sprawia, że większość krajów ma bardzo mały dostęp do udziału w drużynowej rywalizacji. W grupie C jedyną imprezą było CSIO w Lizbonie, stąd trudno się dziwić, że Czesi, którzy w minionych latach odnosili sukcesy, w tym roku w Pucharze Narodów nie wzięli udziału. Do tego finał drugiej dywizji wydaje się imprezą mało udaną. Jej lokalizacja w tym roku w Atenach naraziła federacje na olbrzymie koszty związane z transportem koni.

Nienajlepiej sytuacja wygląda też w pierwszej europejskiej dywizji, gdzie udział poszczególnych państw ograniczono do 4 w ciągu sezonu. Do tego, z powodu konfliktu sponsorów (między sponsorem FEI a sponsorami imprez) z głównego cyklu wypadły tak prestiżowe i tradycyjne wydarzenia jak: Akwizgran, Rzym czy Spruce Meadows.

Poniżej prezentujemy stanowisko Międzynarodowego Klubu Jeźdźców Skokowych (IJRC) na temat obecnej sytuacji i przyszłości Pucharu Narodów:

„Sytuacja dookoła konkursów Pucharu Narodów wzbudza niepokój zawodników, właścicieli koni, szefów ekip, a także federacji narodowych.

Należy podkreślić, że decyzja, czy wziąć udział w Pucharze Narodów, to indywidualny wybór zawodników i właścicieli ich koni.

Jednakże istotne jest, żeby instytucje oraz organizatorzy zawodów dokonywali wszelkich starań w celu wzbudzenia zainteresowania tym rodzajem rozgrywek, które uważane są za najważniejsze w sporcie jeździeckim: konkursy Pucharu Narodów mają wielkie sportowe znaczenie dla zawodników. Startowanie w drużynie własnego kraju to marzenie każdego sportowca. Miłość do ojczyzny to coś, co łączy wszystkie dyscypliny sportowe, a możliwość przyczynienia się do dobrego wyniku kraju to jeden z wielu celów skoków przez przeszkody.

 Z technicznego punktu widzenia, Puchary Narodów są kluczowe w przygotowaniu koni i młodych jeźdźców do zawodów na najwyższym poziomie, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy mistrzostwa Świata, ponieważ są symulacją takich imprez.

Następujące powody przyczyniają się do osłabienia pierwszej i drugiej dywizji Pucharu Narodów:

System zaproszeń: Według nowych zasad najważniejsze drużyny nie mogą wystartować w wybranych przez nich konkursach PN, co powoduje, że pierwsza dywizja jest mniej atrakcyjna medialnie.

Zatwierdzanie nowego cyklu zawodów, składającego się nawet z 20 imprez, stwarza ryzyko utworzenia monopolu, co powoduje trudność w utrzymaniu Pucharu Narodów jako najważniejszej i najbardziej atrakcyjnej imprezy w roku.

IJRC wierzy, że następujące krótko- i średnioterminowe udoskonalenia są konieczne. Oto ich propozycje:

  1. Więcej CSIO, by podnieść każdy poziom CSIO5*, CSIO4* i CSIO3*
  2. Pozwolenie najlepszym drużynom na start w innych zawodach, niż tylko 4 odgórnie przydzielone, jeśli zostaną zaproszone. Drużyny z czołówki powinny mieć możliwość startu w wysokich poziomem zawodach, aby przyciągnąć na nie jak najlepszych zawodników.
  3. Poparcie formuły zaproponowanej przez szefów ekip zarówno dla pierwszej, jak i drugiej dywizji: 8 drużyn, 6 imprez, liczą się 4 wyniki.
  4. Grand Prix z pulą nagród jak na zawodach CSI5*.
  5. Współpraca z innymi organizatorami CSIO, aby przywrócić Puchar Narodów do statusu głównej atrakcji naszego sportu.

 Długoterminowo:

Odbudowanie cyklu Pucharu Narodów na najlepszych zawodach, z celem przywrócenia CSIO do przeszłych standardów. Odzyskanie emocjonalnej wartości PN, podczas których tworzą się marzenia i wspomnienia w sercach zawodników, ekspertów i publiczności – przez widowiskowe i historyczne lokalizacje, prestiż, sportowe widowisko i niepowtarzalny entuzjazm drużyny.”

Źródło: IJRC

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593