Logo tylkoskoki

013 0435-MP-sen-MAREK-LEWICKI-I-ABIGEJPodsumowanie Mistrzostw Polski Seniorów. Pierwsza dziesiątka w obiektywie Katarzyny Boryny i z komentarzem TylkoSkoki.pl.

 

 

 

 

 

 

Nasze przewidywania z zeszłego tygodnia okazały się dość trafne. Przypomnijmy, jako faworytów typowaliśmy Top Ten najlepszych jeźdźców z ostatniego Rankingu TylkoSkoki.pl. W dziesiątce Mistrzostw znalazło się ośmioro z nich oraz 11 w rankingu Radosław Zalewski i najbardziej utytułowany polski skoczek Grzegorz Kubiak.

Oto dziesiątka najlepszych, którzy w Drzonkowie rywalizowali pod patronatem sponsorów: Wechta SA, Tegra, Miralex, Agro-Handel i Paweł Siarkiewicz.

 

013 4458-M-Lewicki-AbigejZłoty - Marek Lewicki (KJ Czahary Pogorzelica) – skupiony od początku do końca. Na Abigeju w czterech parkurach zrobił tylko jedną zrzutkę - w sobotę w trudnym podwójnym szeregu po rowie z wodą. W niedzielę był bezapelacyjnie najlepszy, jako jedyny zaliczył "double clear". Zdobył drugi w karierze, a pierwszy złoty, medal Mistrzostw Polski. Do Rankingu TylkoSkoki.pl dopiszemy mu 300 punktów, które na pewno pozwolą mu awansować.

 

 

 

 

 

 

013 2025-MP-sen-JAROSLAW-SKRZYCZYNSKISrebrny - Jarosław Skrzyczyński (KJ Agro-Handel Śrem) – jak prawdziwy sportowiec przed startem nie ukrywał, że interesuje go złoto. Do ostatniego przejazdu przystępował z wynikiem 0 punktów karnych. Gospodarz Toru i największy rywal poprzeczkę zawiesili mu bardzo wysoko. Teoretycznie mógł zrobić jeden błąd. Jednak wyśrubowana norma (tylko 7 z 10 par zmieściło się w czasie w drugim nawrocie) powodowała, że przewaga 4,13 nad Lewickim była mała. Po zrzutce na dwójce, która przydarzyć się może każdemu, Skrzyczyński wiedział, że musi dalej jechać nie tylko na czysto, ale i szybko, a to na parkurze o wysokości 155 cm z oxerami rozpiętymi na 170 cm nie jest łatwe. W efekcie na Crazy Quick miał 8 punktów karnych i zdobył trzeci (drugi srebrny) w karierze medal MP Seniorów. Gratulujmy medalu i tego, że kolejnych 270 punktów na pewno pozwoli mu obronić pozycję lidera Rankingu TylkoSkoki.pl.

 

013 0346-P-Morsztyn-Osadkowski-Van-HalenBrązowy – Piotr Morsztyn (KJ Osadkowski Jakubowice). Był już dwa razy Mistrzem Polski. W zeszłym roku w Lesznie zdobył srebro. W tym cieszył się bardzo z brązowego medalu, bo w niedzielę atakował z odległej 11 pozycji. Cieszy powrót do formy Van Halena, który jest koniem turniejowym predysponowanym do klasycznych konkursów. Co ciekawe, wyniki Morsztyna jeśli chodzi o zrzutki były identyczne jak u Lewickiego. Czwartek pojechał na czysto, w piątek z jednym błędem, w niedzielę dwa razy bez zrzutek. Gorszy od Mistrza był o 5 punktów karnych, które zarobił, bo jeździł znacznie wolniej niż Lewicki - w konkursie szybkości i w dwunawrotowym finale, gdzie dwa razy przekroczył trudną normę. Poziom skoków w Polsce wyraźnie rośnie. Okazuje się, że aby być Mistrzem, trzeba nie tylko jeździć bezbłędnie wysokie parkury, ale i szybko galopować. Do rankingu Piotr Morsztyn zdobywa 240 punktów, co wobec słabszej w Drzonkowie postawy jego bezpośrednich rywali (Wasilewskiego i Kozy) powinno pozwolić mu utrzymać 2 miejsce w naszym zestawieniu na początku września.

 

 

013 1563-R-Zalewski-Duke-of-Carneval4 - Radosław Zalewski (WKJ Wraszawa) – w zeszłym roku w Lesznie był 6, startując w finale na klaczy Wendalineke. Duke of Carneval pomagał wtedy w półfinałach. Dziś ten wyhodowany w Belgii 10-letni wałach jest koniem numer jeden Zalewskiego i na nim prawdopodobnie zawodnik wystartuje na Mistrzostwach Europy Seniorów. Radek w krótkim czasie stał się jednym z najlepiej wyszkolonych technicznie polskich zawodników. Doświadczenie zbierał głównie dzięki startom i treningom na zachodzie Europy, które umożliwia mu sponsor pan Włodzimierz Stańczak. 210 punktów pozwoli mu na powrót do Top Ten Rankingu TylkoSkoki.pl.

 

013 4423-K-Ludwiczak-Zoweja5. – Krzysztof Ludwiczak (HEAA Turek). Po półtorarocznej pracy z nowymi dla siebie końmi ze stajni pana Andrzeja Opłatka wraca do ścisłej krajowej czołówki. Tak jak przewidywaliśmy, w tych Mistrzostwach postawił na ogiera Zoweja. Ukończyli zmagania z dobrym wynikiem 11,14 punktu karnego. Jedna zrzutka mniej ustawiłaby ich na drugim stopniu podium. My dopisujemy Ludwiczakowi 180 punktów do rankingu. 

 

 

 

 

 

 

 

013 4443-I-Kawiak6. – Igor Kawiak (BPK) – Jako jedyny z członków ekipy na Mistrzostwa Europy w Drzonkowie, zgodnie z założeniami trenera kadry, nie startował na swoim podstawowym koniu. Debiutując w Mistrzostwach Polski, bardzo dobrze radził sobie na 8-letnim F Olimpic MH. Błędy wynikały głównie z braku doświadczenia u konia. W efekcie zrobił trzy zrzutki w finale, co dało mu razem 18,44 punktu karnego. Do rankingu zdobył 150 punktów.

 

 

 

 

 

7. – Andrzej Głoskowski (KJ Agro-Aves Gajewniki). Po cichu bardzo liczyłem na niego i Crosa. Konia już wielokrotnie chwaliliśmy na naszym portalu. Jest nie tylko silny i dobry technicznie, ale i wyjątkowo ostrożny. Ty razem mimo, żs skakał bardzo dobrze, w każdym parkurze zdarzała mu się zrzutka (w I nawrocie finału dwie). Trzeba jednak pamiętać, że dotychczasowe sukcesy Andrzej na Crosie odnosił w krajowych Grand Prix i na CSI2*. Na zawodach wyższej rangi jeździł średnie rundy. Jednym słowem, kiedy Cros nabierze doświadczenia na poziomie 150-155 cm, wtedy… Jak na razie po tych zawodach dopisujemy mu 120 punktów do rankingu.

 

013 1791-G-Kubiak-Denetor8. – Grzegorz Kubiak (SJT Gdańsk) – ośmiokrotny Mistrz Polski ostani raz stał na podium MP w 2006 roku. Cały czas pokazuje, że należy do najlepszych polskich zawodników. Po raz kolejny wprowadza na najwyższe parkury nowe konie (ile przygotował ich do Grand Prix w swojej karierze trudno policzyć). Lepszą pozycję przegrał w pierwszym nawrocie finału, zarabiając na Denetorze 13 punktów karnych. Do Rankingu TylkoSkoki.pl Grzegorz Kubiak zdobywa 90 punktów co powinno pozwolić na znaczące poprawienie jak na razie dalekiej 24 lokaty.

 

013 1483E-Mazurowska-Pablo-I9. – Ewa Mazurowska (Vertus Łódź)– W finale startowała na Pablo I, który jak do tej pory nie miał okazji skakać tak wysokich parkurów. Ukończyła Mistrzostwa z wynikiem 25 punktów karnych. Biorąc pod uwagę to, że amazonka nie miała do dyspozycji swojego konia numer 1 - klaczy Ponita - 9 miejsce przy tak wysokim poziomie rywalizacji należy ocenić pozytywnie. Do rankingu za te zawody dopiszemy amazonce 60 punktów.

 

 

 

 

 

 

 

013 0467-A-Lusina-Caius10. – Aleksandra Lusina (SK Ciekocinko) – Jej forma, a w zasadzie forma jej podstawowych koni ze stajni w Boninie, była wielką niewiadomą. Praktycznie przez cały sezon amazonka startowała albo na młodych koniach, albo na wierzchowcach z Azerbejdżanu. Stąd jej wynik na Caiusie należy uznać za dobry. Bardzo korzystnie pokazali się w I nawrocie finału (błąd tylko na wodzie i punkty za czas), co pozwoliło im na awans z 21 miejsca do pierwszej 10-tki. Patrząc na to, jak w Drzonkowie radzili sobie w tych najtrudniejszych próbach, nachodzi refleksja, że może zbyt pochopnie skreślono dwukrotną Mistrzynię Polski z listy kadrowiczów na II półrocze 2013 roku. Aleksandra, która dzięki dobrym startom na tegorocznych CSI zajmuje w naszym rankingu 9 miejsce, zdobyła w Drzonkowie kolejnych 60 punktów.

FOTO: Katarzyna Boryna

Polecamy relację video ("wirtualną płytę do artykułów") z komentarzem i wywiadami z finału seniorów TUTAJ


W tym tygodniu

  • CSI5* Wellington 
    26-31.03.2024
           
  • CSI3* Arezzo ITA
    26-31.03.2024
           

Ranking PZJ (29.02.2024)

1. Tomasz Miśkiewicz 2973
2. Adam Grzegorzewski 2879
3. Jarosław Skrzyczyński 2571
4. Dawid Kubiak 2234
5. Przemysław Konopacki 1553
6. Marek Wacławik 1442
7. Michał Kaźmierczak 1429
8. Marek Lewicki 1277
9. Andrzej Opłatek 1260
10. Mściwoj Kiecoń 1237
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2024)

186 Adam Grzegorzewski 1070
195 Tomasz Miśkiewicz 1030
203 Jarosław Skrzyczyński  1000