Logo tylkoskoki

 48775517101 39105f6286 c

Podczas finałowych zmagań Mistrzostw Świata w Lanaken zdecydowanie królowała młodość. Gwiazdami Mistrzostw Świata Młodych Koni, prestiżowej corocznej imprezy w Lanaken, są zawsze młode wierzchowce. Wydarzenie łączy sport na najwyższym poziomie, wysokiej jakości hodowlę oraz sprzedaż koni, jednocześnie nagradzając hodowców, właścicieli oraz zawodników. W tym roku radość Irlandczyków była podwójna, ponieważ swój sukces zawdzięczali nie tylko wierzchowcom, ale i młodym, obiecującym jeźdźcom.

5-latki

Z 243 par które przystąpiły do mistrzostw, 46 wystąpiło w ścisłym finale. W rozgrywce o zwycięstwo walczyło ich już tylko 11. Triumfowali Irlandczycy. Wygrał 18-letni Jason Foley na Irlandzkiej hodowli klaczy Rockwell RC (Kannan x Guidam), a drugie miejsce wywalczył dwudziestoletni Michael Pender na oldenburskim Chacco Bay (Chaccato x Heops). Trzecia była Brytyjka Emma Stoker na klaczy Skylandria Z (ZANG, Super Trooper de Ness x Indoctro).

„Trzy tygodnie temu zwichnąłem bark. Nie sądziłem, że uda mi się tu przyjechać, ale postanowiłem, że spróbuję. Miałem szczęście że wyszło dobrze!” – powiedział zwycięski zawodnik.

Właściel klaczy Rockwell RC, Sean Cubbit, był zachwycony rezultatem – „Kupiłem tę klacz w zeszłym roku, a przyjechała do nas w styczniu i przez chwilę odpoczywała. Kiedy wsiadł na nią Jason wiedziałem, że będzie to świetna para. Ich pierwsze duże zawody były w Dublinie, gdzie z małym pechem zajęli drugie miejsce, ale dziś byli po prostu perfekcyjni!”.

„Jestem w kompletnym szoku!” – powiedziała Emma Stoker, zdobywczyni trzeciego miejsca, której kariera stanęła pod znakiem zapytania, kiedy jej poprzedni pracodawca sprzedał wszystkie swoje konie do stajni Belga Axela Verlooy – „Ja i mój poprzedni szef kupiliśmy Skylandrię Z rok temu, potem myślałam, że ją stracę, ale udało się ją odzyskać. Dziś wygrywamy brąz mistrzostw świata, więc jestem zachwycona!”.

Zwycięski przejazd poniżej: 

Wyniki TUTAJ

 

6-latki

Łącznie w tej kategorii wiekowej rywalizowało 265 par. Do finału zakwalifikowało się 39 z nich, a 16 dostało się do rozgrywki. W niej najlepsza okazała się reńska klacz Chao Lee (Comme Il Faut x Chacco Blue) dosiadana przez Niemkę Katrin Eckermann. Drugie miejsce ponownie zajął Irlandczyk Michael Pender, tym razem na irlandzkiej MHS Cardenta (Cardento 933 x Diamond Serpent). Trzeci był ogier Nero de Semilly N (Diamant de Semilly x Lord Z), którego dosiadał Belg Jeroen Appelen.

„Sami wyhodowaliśmy Chao Lee, od roku jej dosiadam. W zeszłym roku wygrałyśmy Bundeschampionat dla pięciolatków, w tym roku byłyśmy drugie. Ona zawsze bardzo się stara, a ja jestem zachwycona, że mogę jeździć na mistrzyni świata i jednocześnie być jej hodowcą” – powiedziała 29-letnia Niemka.

„To moje pierwsze duże zawody z Nero, kupiliśmy go trzy miesiące temu i trenowaliśmy tyko w domu, a potem pojechaliśmy na regionalne zawody wystartować w konkursie 115 cm.” – mówił zdobywca trzeciego miejsca, Jeroen Appelen – „Nigdy nie jest łatwo jechać w rozgrywce jako pierwszy zawodnik, ale myślę że nie mógłbym pojechać szybciej, niż to zrobiłem. Mój koń skakał świetnie, a ja mogłem jechać po swojemu. Bardzo się cieszę z tego wyniku!” – dodał zawodnik, który w finałowy dzień mistrzostw obchodził 29 urodziny.

Wyniki TUTAJ. 

 

7-latki

Tu walczyła łączna liczba 201 par. 40 wystartowało w ścisłym finale, a o medalach zadecydowała ośmiokonna rozgrywka. W niej najlepszy był siedemnastoletni Irlandczyk Seamus Hughes-Kennedy i Irlandzkiej hodowli klacz Cuffesgrange Cavadora (Z Wellie 72 x Luidam). Co ciekawe, matka tej klaczy to Cuffesgrange Cavalidam, na której Irlandczyk Max Wachman zdobył złoty medal mistrzostw Europy w kategorii kuców w zeszłym miesiącu w Strzegomiu. Miejsce drugie wywalczył ogier Cipollini Second Life Z (ZANG, Carthago Z x Kannan) pod Brazylijczykiem Victorem Mariano Luminatti. Trzeci był hanowerski wałach Policeman (Perigueux x Acord II) i Niemiec – Marco Kutscher.

„W zeszłym roku Cavadora ukończyła konkurs sześciolatków na czwartym miejscu z Gerem O’Neillem, więc jestem bardzo zadowolony, że w tym roku udało się sięgnąć po złoto” – powiedział utalentowany młody Irlandczyk

„W przyszłym roku powalczymy o złoto juniorskich mistrzostw Europy!” – zapowiadała mama zawodnika, Clare Hughes, która jest też właścicielką zwycięskiej klaczy.

Zwycięski przejazd poniżej: 

Wyniki TUTAJ

 

Przypomnijmy, że w Lanaken startowali też reprezentanci Polski. Dobrze zaprezentował się sześcioletni Inturido (Zambesi TN x Verdi) pod Jarosławem Skrzyczyńskim. Ta para w drugim półfinale zajęła miejsce drugie na 256 par. Niestety przy tak licznej obsadzie zrzutka pierwszego dnia mistrzostw nie pozwoliła na zakwalifikowanie się do ścisłego finału. W finale dla koni pięcioletnich wystartowała Monika Dulczewska na klaczy Gjamaika Song (Cristallo II x Campione VI). Ta para pokonała oba półfinały bez punktów karnych, jednak trzy zrzutki w niedzielę spowodowały, że zajęły ostatecznie 41 miejsce na 243 startujących w całych mistrzostwach. W konkursie pocieszenia dla pięciolatków Joyride (Verdi x Heartbreaker) pod Jarosławem Skrzyczyńskim był siódmy. W MŚMK startował też Mikołaj Barański na Juggle Baraka (Etoulon VDL x Concorde). 

 

Na podstawie: inside.fei.org

Fot. FEI/Nanna-Riikka Nieminen


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830