48775517101 39105f6286 c

Podczas finałowych zmagań Mistrzostw Świata w Lanaken zdecydowanie królowała młodość. Gwiazdami Mistrzostw Świata Młodych Koni, prestiżowej corocznej imprezy w Lanaken, są zawsze młode wierzchowce. Wydarzenie łączy sport na najwyższym poziomie, wysokiej jakości hodowlę oraz sprzedaż koni, jednocześnie nagradzając hodowców, właścicieli oraz zawodników. W tym roku radość Irlandczyków była podwójna, ponieważ swój sukces zawdzięczali nie tylko wierzchowcom, ale i młodym, obiecującym jeźdźcom.

5-latki

Z 243 par które przystąpiły do mistrzostw, 46 wystąpiło w ścisłym finale. W rozgrywce o zwycięstwo walczyło ich już tylko 11. Triumfowali Irlandczycy. Wygrał 18-letni Jason Foley na Irlandzkiej hodowli klaczy Rockwell RC (Kannan x Guidam), a drugie miejsce wywalczył dwudziestoletni Michael Pender na oldenburskim Chacco Bay (Chaccato x Heops). Trzecia była Brytyjka Emma Stoker na klaczy Skylandria Z (ZANG, Super Trooper de Ness x Indoctro).

„Trzy tygodnie temu zwichnąłem bark. Nie sądziłem, że uda mi się tu przyjechać, ale postanowiłem, że spróbuję. Miałem szczęście że wyszło dobrze!” – powiedział zwycięski zawodnik.

Właściel klaczy Rockwell RC, Sean Cubbit, był zachwycony rezultatem – „Kupiłem tę klacz w zeszłym roku, a przyjechała do nas w styczniu i przez chwilę odpoczywała. Kiedy wsiadł na nią Jason wiedziałem, że będzie to świetna para. Ich pierwsze duże zawody były w Dublinie, gdzie z małym pechem zajęli drugie miejsce, ale dziś byli po prostu perfekcyjni!”.

„Jestem w kompletnym szoku!” – powiedziała Emma Stoker, zdobywczyni trzeciego miejsca, której kariera stanęła pod znakiem zapytania, kiedy jej poprzedni pracodawca sprzedał wszystkie swoje konie do stajni Belga Axela Verlooy – „Ja i mój poprzedni szef kupiliśmy Skylandrię Z rok temu, potem myślałam, że ją stracę, ale udało się ją odzyskać. Dziś wygrywamy brąz mistrzostw świata, więc jestem zachwycona!”.

Zwycięski przejazd poniżej:

6-latki

Łącznie w tej kategorii wiekowej rywalizowało 265 par. Do finału zakwalifikowało się 39 z nich, a 16 dostało się do rozgrywki. W niej najlepsza okazała się reńska klacz Chao Lee (Comme Il Faut x Chacco Blue) dosiadana przez Niemkę Katrin Eckermann. Drugie miejsce ponownie zajął Irlandczyk Michael Pender, tym razem na irlandzkiej MHS Cardenta (Cardento 933 x Diamond Serpent). Trzeci był ogier Nero de Semilly N (Diamant de Semilly x Lord Z), którego dosiadał Belg Jeroen Appelen.

„Sami wyhodowaliśmy Chao Lee, od roku jej dosiadam. W zeszłym roku wygrałyśmy Bundeschampionat dla pięciolatków, w tym roku byłyśmy drugie. Ona zawsze bardzo się stara, a ja jestem zachwycona, że mogę jeździć na mistrzyni świata i jednocześnie być jej hodowcą” – powiedziała 29-letnia Niemka.

„To moje pierwsze duże zawody z Nero, kupiliśmy go trzy miesiące temu i trenowaliśmy tyko w domu, a potem pojechaliśmy na regionalne zawody wystartować w konkursie 115 cm.” – mówił zdobywca trzeciego miejsca, Jeroen Appelen – „Nigdy nie jest łatwo jechać w rozgrywce jako pierwszy zawodnik, ale myślę że nie mógłbym pojechać szybciej, niż to zrobiłem. Mój koń skakał świetnie, a ja mogłem jechać po swojemu. Bardzo się cieszę z tego wyniku!” – dodał zawodnik, który w finałowy dzień mistrzostw obchodził 29 urodziny.

7-latki

Tu walczyła łączna liczba 201 par. 40 wystartowało w ścisłym finale, a o medalach zadecydowała ośmiokonna rozgrywka. W niej najlepszy był siedemnastoletni Irlandczyk Seamus Hughes-Kennedy i Irlandzkiej hodowli klacz Cuffesgrange Cavadora (Z Wellie 72 x Luidam). Co ciekawe, matka tej klaczy to Cuffesgrange Cavalidam, na której Irlandczyk Max Wachman zdobył złoty medal mistrzostw Europy w kategorii kuców w zeszłym miesiącu w Strzegomiu. Miejsce drugie wywalczył ogier Cipollini Second Life Z (ZANG, Carthago Z x Kannan) pod Brazylijczykiem Victorem Mariano Luminatti. Trzeci był hanowerski wałach Policeman (Perigueux x Acord II) i Niemiec – Marco Kutscher.

„W zeszłym roku Cavadora ukończyła konkurs sześciolatków na czwartym miejscu z Gerem O’Neillem, więc jestem bardzo zadowolony, że w tym roku udało się sięgnąć po złoto” – powiedział utalentowany młody Irlandczyk

„W przyszłym roku powalczymy o złoto juniorskich mistrzostw Europy!” – zapowiadała mama zawodnika, Clare Hughes, która jest też właścicielką zwycięskiej klaczy.

Przypomnijmy, że w Lanaken startowali też reprezentanci Polski. Dobrze zaprezentował się sześcioletni Inturido (Zambesi TN x Verdi) pod Jarosławem Skrzyczyńskim. Ta para w drugim półfinale zajęła miejsce drugie na 256 par. Niestety przy tak licznej obsadzie zrzutka pierwszego dnia mistrzostw nie pozwoliła na zakwalifikowanie się do ścisłego finału. W finale dla koni pięcioletnich wystartowała Monika Dulczewska na klaczy Gjamaika Song (Cristallo II x Campione VI). Ta para pokonała oba półfinały bez punktów karnych, jednak trzy zrzutki w niedzielę spowodowały, że zajęły ostatecznie 41 miejsce na 243 startujących w całych mistrzostwach. W konkursie pocieszenia dla pięciolatków Joyride (Verdi x Heartbreaker) pod Jarosławem Skrzyczyńskim był siódmy. W MŚMK startował też Mikołaj Barański na Juggle Baraka (Etoulon VDL x Concorde).

Na podstawie: inside.fei.org