48617798122 66d5a30999 c

Przypominamy najważniejsze osiągnięcia minionego roku zawodników z pierwszej dziesiątki światowego rankingu.

10. Henrik von Eckermann, Szwecja

46171526214 e8271645b3 c

Zawodnik w roku 2019 odniósł 11 zwycięstw w konkursach międzynarodowych. Z klaczą Toveks Mary Lou w styczniu wygrał konkurs zaliczany do Pucharu Świata w Amsterdamie. Był też najlepszy w Grand Prix w Windsorze i 's-Hertogenbosch. Razem ze szwedzką drużyną para triumfowała w Pucharach Narodów w Akwizgranie oraz w Rzymie, zaliczając double clear. Podczas mistrzostw Europy w Rotterdamie von Eckermann razem z Toveks Mary Lou zajął szóste miejsce indywidualnie i piąte drużynowo.

9. Kent Farrington, USA

190721 rolex 1080x720

Do najważniejszych osiągnięć w minionym roku tego zawodnika należy z pewnością wygrana w Rolex Grand Prix w Akwizgranie. Tam startował na klaczy Gazelle. Później w roku triumfował w zaliczanych do LR konkursach w Calgary, St Tropez czy w Nowym Jorku. Bardzo udane były dla niego zawody w Genewie, gdzie na Creedance okazał się najlepszy w konkursie Geneve Trophy, a na Austrii 2 triumfował w Rolex IJRC Top Ten, rywalizując z najlepszymi zawodnikami światowego rankingu.

8. Darragh Kenny, Irlandia

48853521301 d6288d4a6d c

Dla irlandzkiego zawodnika był to z pewnością doskonały rok. Przed 2019 zajmował 21 miejsce w światowym rankingu. W październiku triumfował swój debiut w najlepszej dziesiątce i pnie się coraz wyżej. Na swoim koncie w minionym roku ma aż 27 zwycięstw w międzynarodowych konkursach, w tym aż 20 zaliczanych do LR. Wraz z Balou de Reventon był najlepszy w pięciogwiazdkowych Grand Prix w Knokke oraz Chantilly, a także zajmował drugie miejsca w Szanghaju oraz w Super Grand Prix zawodów Prague Playoffs. Z koniem Romeo 88 wywalczył drugie miejsce w konkursie Rolex IJRC Top Ten w Genewie.

7. Elizabeth Madden, USA

48739940352 ea3a1fd3df c

Jedyna amazonka w tym zestawieniu. W 2019 do jej największych sukcesów należało zwycięstwo w zaliczanym do Rolex Grand Slam Grand Prix w Spruce Meadows. Na Darry Lou wygrała też Grand Prix CSI4* w Wellington, a na koniu Garant zaliczany do Pucharu Świata konkurs w Nowym Jorku. Startując na Breitling LS zdobyła brązowy medal Igrzysk Panamerykańskich w Limie.

6. Pieter Devos, Belgia

224

W roku 2019 triumfował w 12 konkursach międzynarodowych. Swoimi bezbłędnymi przejazdami na koniu Apart przyczynił się do zwycięstwa Belgii w Pucharze Narodów podczas CSIO5* w Sopocie. Startując na klaczy Claire Z zdobył z belgijską drużyną złoto mistrzostw Europy w Rotterdamie. Wygrywał też konkursy Grand Prix pięciogwiazdkowych zawodów w Doha, Miami i Stuttgarcie.

5. Peder Fredricson, Szwecja

48282287631 ec3c3ee5e6 c

Hymn Szwecji brzmiał dla tego zawodnika w minionym roku aż 15 razy. Był członkiem drużyny która zwyciężała w 5* konkursach o Puchar Narodów w Rzymie, Falsterbo oraz Hickstead. W kwietniu stanął na najniższym stopniu podium rozgrywek Pucharu Świata. Wygrywał pięciogwiazdkowe Grand Prix w Sztokholmie oraz Falsterbo. Z drużyną Shanghai Swans triumfował w finale GCL Super Cup zawodów Prague Playoffs. Dzięki temu H&M Christian K został najbogatszym koniem minionego roku, wygrywając łącznie 1,350,616 euro. Z koniem H&M All In zajął indywidualnie siódme miejsce na mistrzostwach Europy w Rotterdamie.

4. Ben Maher, Wielka Brytania

007

Brytyjczyk w 2019 roku wygrał 13 konkursów na zawodach międzynarodowych. Większość z tych zwycięstw odniósł na koniu Explosion W, który został najlepszym koniem rankingu WBFSH, a także drugim najbogatszym koniem zestawienia portalu hippomundo. Para triumfowała w Grand Prix na poziomie pięciu gwiazdek w Londynie, Rzymie i Nowym Jorku, a także w prestiżowym Super Grand Prix zawodów Prague Playoffs w stolicy Czech. Zdobyli też razem indywidualny srebrny medal mistrzostw Europy w Rotterdamie.

3. Daniel Deusser, Niemcy

49299613753 44d708c743 c

„Najbogatszy” jeździec minionego roku. Na swoim koncie zgromadził łączną sumę 2,670,572 euro. W dużej mierze przyczyniła się do tego drużynowa wygrana z Shanghai Swans w finale GCL Super Cup w Pradze. Reprezentant Niemiec wygrywał w 2019 pięciogwiazdkowe Grand Prix w Hamburgu oraz w Sopocie, a także konkursy zaliczane do Pucharu Świata w Bordeaux i Mechelen. W sierpniu na sportową emeryturę przeszedł Cornet d’Amour – koń, na którym Deusser wygrał Puchar Świata w 2014.

2. Steve Guerdat, Szwajcaria

40591280693 4bd97f4167 c

Zawodnik zajął na koniec roku miejsce drugie, ale zanim został „zdetronizowany” przez drużynowego kolegę, 12 miesięcy z rzędu pozostawał liderem światowego rankingu. W kwietniu, dosiadając konia Alamo, po raz trzeci w swojej karierze sięgnął po Puchar Świata podczas finału w Goteborgu. W minionym roku wygrywał pięciogwiazdkowe konkursy w Genewie, Calgary, La Baule, Waregem, St Gallen i Doha. W zeszły weekend podczas zawodów w Bazylei został mianowany zawodnikiem roku 2019.

1. Martin Fuchs, Szwajcaria

48617704951 308a7a5500 c

Młody Szwajcar został liderem dopiero po ostatnim miesiącu 2019, depcząc Guerdatowi po piętach przez cały sezon. W minionym roku triumfował w aż trzydziestu międzynarodowych konkursach, w tym 22 zaliczanych do LR. W kwietniu zajął drugie miejsce w finale Pucharu Świata w Goteborgu. Wygrywał 5* Grand Prix w Wellington, Madrycie i Cascais. W sierpniu w Rotterdamie na siwym Clooney 51 zdobył swój pierwszy złoty medal mistrzostw Europy. Triumfował w zaliczanych do Pucharu Świata konkursach w Lyon i Londynie. W grudniu po raz pierwszy w karierze zwyciężył w zaliczanym do Rolex Grand Slam GP w Genewie.