Logo tylkoskoki

marchoutzagernaglowkeMarc Houtzager - srebrny medalista drużynowo i 9. indywidualnie na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. Najwyżej sklasyfikowany obecnie Holender w rankingu Rolexa (miejsce 17.). W tym sezonie wygrał między innymi Grand Pirix na CSIO5* w Rotterdamie. Przy okazji wizyty w jego stajni zadaliśmy mu kilka pytań.


Marc ma w tej chwili 41 lat. Przygodę ze sportem jeździeckim rozpoczął w roku 1986. Dwukrotnie reprezentował swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich (Hong Kong 2008, Londyn 2012), raz na Mistrzostwach Świata (Lexington 2010) i raz na Mistrzostwach Europy (Windsor 2009). Od 1997 roku wraz ze swoją partnerką - zawodniczką Julią Kayser (AUT) prowadzi stajnię sportową w Rouveen.

 

Tylko Skoki: Iloma końmi klasy Grand Prix dysponujesz?

Marc Houtzager: Czteroma. Oczywiście najbardziej zasłużony jest ten, na którym startowałem na Igrzyskach w Londynie, czyli Sterrehof’s Tamino (Numero Uno x Former, ur.2000r., rasy KWPN). Na nim wygrałem również w tym roku Grand Prix w Rotterdamie. Nastepnie Sterrehof’s Opium (Polydor x Bormino, ur.1996r., rasy westfalskiej), na którym startowałem na poprzednich Igrzyskach w Hong Kongu, oraz zdobyliśmy drugie miejsce w PN w La Baule. Sterrehof’s Voltaire (Now Or Never x Accord II, ur 2002r., rasy KWPN), na nim wygrałem m.in. Puchar Narodów w St. Gallen. Czwarty koń to Sterrehof’s Uppity (Guidam x Epilot, ur. 2000, rasy KWPN).

marchoutzagerpodziekowaniaTS: Jak w Holandii wyglądają relacje trener kadry a tak doświadczony jeździec jak ty? Czy trenujecie ze swoim szefem ekipy Robem Ehrens?

MH: Nie, on jest raczej naszym menadżerem i spotykamy się głównie na zawodach.

FOTO: Gratulacje od miasta Staphorst dla Marca za srebrny medal IO.

TS: W Londynie zdobyliście srebrny medal drużynowo. Czy mieliście szanse na złoto?

MH: Patrząc na to z perspektywy czasu myślę, że tak. Chyba przyjęliśmy złą taktykę. Po błędzie Gerco Schrodera, który zadecydował o rozgrywce, mieliśmy tylko 5 minut, aby zadecydować jak postąpić w rozgrywce. Zdecydowaliśmy aby pojechać przede wszystkim bezbłędnie. Uważaliśmy, że nasi rywale Brytyjczycy, zarówno Peter Charles, który nie miał doświadczonego konia, jak i młody Scott Brash popełnią jakieś błędy. Byliśmy przekonani, że wystarczy pojechać na zero. Niestety nie udało się. Ale to oczywiście motywuje to do dalszej pracy.

TS: Jaki jest wasz klucz do sukcesu?

MH: To, co wyróżnia nas od innych krajów, to przede wszystkim współpraca pomiędzy jeźdźcami, hodowcami i tymi co zajmują się handlem koni. Staramy trzymać się razem i wspierać. To daje nam siłę do dalszego rozwoju. Dużą rolę odgrywa też system zawodów. Myślę, że parkury, jakie są budowane w Holandii, od klas regionalnych przez narodowe do międzynarodowych, są bardzo wymagające. Tory na małych halach, z podmurówkami, z mocną normą czasu są bardzo wymagające, ale i szkolą nas, jak jeździć szybko i dokładnie. Ja często startuję nawet na zawodach regionalnych, które organizowane są praktycznie w środku każdego tygodnia, blisko mojej stajni. Tam szkolę swoje młode konie. Pozwala to przy niskich kosztach, na skuteczną i najpewniejszą naukę dla moich wierzchowców.

TS: Czy uważasz że polskie skoki mają szansę na rozwój?

marchoutzagertrofeaZ tego, co wiem Polska idzie w dobrym kierunku. Myślę, że warto wybrać się czasami do nas, aby zobaczyć jak pracujemy. Jesteśmy otwarci z naszą wiedzą i na pewno jeżeli ktoś chce skorzystać z naszego doświadczenia, nie zawiedzie się.

FOTO: Imponująca galeria z trofeami rozciąga się przez całą stajnię AD4.

TS: W przyszłym roku po raz pierwszy w historii w Polsce zorganizowane zostaną zawody czterogwiazdkowe. Czy dla Ciebie jest to interesująca oferta aby z niej skorzystać?

MH: To dobrze, że zaczynacie organizować zawody trzy- i czterogwiazdkowe. Z pewnością, jeżeli tylko pozwoli na to kalendarz, skorzystam z zaproszenia i wystartuję w Poznaniu. Zwłaszcza, że do Polski nie jest daleko.

TS: Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy na zawody do Polski.

Poniżej jeszcze kilka dodatkowych zdjęć:

marchplacPlac zewnętrzny o wymiarach 50m na 100m

marchplachalaKryta hala o wymiarach 20m na 50 m 

marchplanPlan treningów z takimi końmi  jak: Opium, Voltaore, Uppity czy Tamino robi wrażenie

 

 


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830