Logo tylkoskoki

Bez tytułu

Stacja ogierów Euro Horse, zauważając coraz większe zainteresowanie swoimi ogierami wśród polskich hodowców postanowiła wyjść im na spotkanie i ułatwić im dostęp do nasienia. Od sezonu 2021 w Polsce oficjalnym przedstawicielem tejże stacji został Tomasz Olszewski, który sam hodując konie sportowe, niejednokrotnie skorzystał z ich oferty.

Wszystkie szczegóły znaleźć można na profilu Euro Horse Polska - TUTAJ. Warto też zajrzeć na oficjalną stronę Euro Horse - TUTAJ

We współczesnej hodowli koni skokowych wszystko kręci się wokół sprawdzonych linii żeńskich.  Reguła ta dotyczy również ogierów, które potwierdzone w sporcie na najwyższym poziomie, dają właścicielom klaczy większe szanse na uzyskanie wysokiej jakości potomstwa. W stacji ogierów Euro Horse znajdziemy kilka przykładów będących potwierdzeniem tej tezy. Emerald van’t Ruytershof, który brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio, Don VHP Z, wicemistrz Europy z 2017 roku, Caracas zwycięzca wielu konkursów poziomu Grand Prix.  Ich lista wyróżnień nie jest przypadkowa, jest ona efektem celowej i dobrze przemyślanej wizji ich hodowców połączonej z profesjonalnym treningiem i wyszkoleniem. Jest to podstawa działalności stajni Euro Horse, a najlepszym tego przykładem jest Emerald van’t Ruytershof.

Emerald van’t Ruytershof to jeden z najlepszych synów ogiera Diamant de Semilly (Le Tot de Semilly x Elf III), który sam będąc wyjątkowym skoczkiem poziomu GP i sprawdzonym reproduktorem, przez kilka lat dzierżył palmę pierwszeństwa w rankingu WBFSH. Diamant to zdobywca drużynowego złota na Mistrzostwach Świata w 2002 roku w Jerez de la Frontera oraz indywidualnie  9 miejsca, drużynowego złota w 2002 roku oraz drużynowego srebra na Mistrzostwach Europy w 2003 roku w Donaueschingen. Matką Emeralda jest słynna Carthina Z (Carthago x Lys de Darmen) dała również wybitną klacz sportową Diamanthinę van de  Ruytershof (Diamant de Semilly) a także obiecującego i uznanego w Belgii  ogiera Nixon van 't Meulenhof (Denzel van' t Meulenhof).  Historia sukcesu Emeralda i jego jeźdźca, którym jest Harrie Smolders, rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy zostali wice czempionami Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken. Potem nastąpiły niezliczone zwycięstwa na najwyższym poziomie, z wygranymi w 2013 w Pucharze Narodów zarówno w Aachen, jak i Gijon włącznie. W 2015 roku wygrali Puchar Narodów w Falsterbo i odsłonę Pucharu Świata w Waszyngtonie. W finale Pucharu Świata w  Göteborgu w 2016 roku para ta zajęła 2 miejsce, po czym wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio, wygrywając następnie Puchar Narodów w Rotterdamie.  W 2017 roku przyszło kolejne zwycięstwo, tym razem  w GP Chantilly, drugie miejsce w GP Versailles, a w kolejnym roku zwycięstwo w GP Bordeaux i drugie miejsce w GP Cannes.  Po błyskotliwej karierze Emerald w 2019 roku został wycofany do hodowli. Ze względu na imponujący fenotyp, a także odnoszące liczne sukcesy potomstwo, Emerald jest jednym z absolutnych faworytów hodowców koni sportowych na całym świecie.  Wielu potomków Emerlada z powodzeniem występuje w konkursach najwyższej rangi. Jego syn Igor należy obecnie do największych talentów skokowych.  W 2019 roku zdobył  dla Belgii drużynowy złoty medal na Mistrzostwach Europy w Rotterdamie, a także indywidualny brąz. Zajął drugie miejsce w Pucharze Świata Longines w Toronto po czym został uhonorowany tytułem „Konia Roku”. Stałym jeźdźcem Igora jest Jos Verlooy. Na imponującej liście potomstwa Emeralda znajdują się również Ibbo Van't Keldertje, Imerald Van't Voorhof, I'm Special De Muze, llias Van't Vlasmeer, Jeunesse Van't Paradijs oraz Kasper Van't Hellehof i Escape Z.

Emerald

Emerald van’t Ruytershof (Diamant de Semilly x Carthago), 2004

 

Don VHP to kolejny ogier z palety Euro Horse o wyjątkowej charyzmie, inteligencji i fenotypie podobnie jak Emerald jest również synem ogiera Diamant de Semilly. Matką Dona VHP jest Sara van 't Parelshof (Voltaire x Ramiro). Dała ona również kilka innych koni chodzących międzynarodowe konkursy poziomu GP, a wśród nich skoczka HH Carlos Z dosiadanego przez amerykańskiego jeźdźca McLain Ward.  Para ta wygrała wiele ważnych konkursów a w roku 2017 HH Carlos Z przeszedł na emeryturę. Sara van 't Parelshof mimo swojego wieku jest nadal wykorzystywana do hodowli. Don VHP dzięki swoim fantastycznym osiągnięciom sportowym jest ogierem bardzo popularnym wśród hodowców.  Od 2015 roku dosiadał holenderski jeździec Harrie Smolders. Para ta osiągnęła wiele międzynarodowych sukcesów na najwyższym poziomie. W 2017 roku po fenomenalnym sezonie Don VHP zdobył nagrodę "Horse Of The Year". Wraz ze swoim jeźdźcem  zwyciężyli w finale o Puchar Narodów w Barcelonie, zdobyli srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Göteborgu, zajęli drugie miejscu w LGCT GP Rzymu i Pucharze Narodów w  Hickstead oraz 3 miejsce w LGCT GP Paryża.  W 2018 roku para ta wygrała LGCT GP w Hamburgu, zajęli drugie miejsce w Pucharze Narodów La Baule, trzecie miejsce w Pucharze Narodów w Rotterdamie oraz trzecie miejsce w GP LGCT Paryża i LGCT GP Doha.  W kolejnym roku  wygrali 5* GP Knokke, zajęli drugie miejsce w LGCT GP Miami i 5* GP Brukseli oraz zajęli trzecie miejsce w LGCT GP Meksyku. Pierwsze potomstwo Dona VHP urodziło się w 2010 roku w Wielkiej Brytanii, kilkoro z nich skacze obecnie na poziomie międzynarodowym.  W Euro Horse Don VHP jest dostępny dla hodowców od 2017 roku więc już za chwilę jego potomstwo zacznie być widoczne na europejskich parkurach. Jest bardzo popularny wśród hodowców na całym świecie i daje bardzo poprawne, długonogie źrebaki o silnym i zrównoważonym charakterze.

Don VHP

Don VHP (Diamant de Semilly x Voltaire), 2004

 

Nixon van 't Meulenhof to młody i bardzo obiecujący ogier, którego pochodzenie to połączenie dwóch potężnych rodzin żeńskich współczesnej hodowli koni skokowych tj. linii Qerly Chin i Carthiny Z.  Ojcem Nixona jest Denzel van 't Meulenhof, którego matka to znana klacz Narcotique de Muze IV (Quidam de Revel), która oprócz Denzela dała dwa inne uznane ogiery tj. Jenson van' t Meulenhof (Vagabond de la Pomme) i Iron Man van 't Meulenhof (Parco). Narcotique de Muze IV sama również skakała i doszła do poziomu GP. Matką Nixona jest wspomniana wcześniej klacz Carthina Z, matka m.in. Emeralda van’t Ruytershof jak i jego pełnej siostry, wybitnej klaczy Diamanthiny van’t  Ruytershof. Nixon van 't Meulenhof licencję hodowlaną księgi BWP uzyskał w 2016 roku. Uznano go wówczas jako bardzo obiecującego młodego ogiera, którego siła, technika oraz inteligencja mogą uczynić z niego skoczka klasy GP.  Zaufali mu również hodowcy, gdyż w 2019 roku otrzymał nagrodę BWP Young Stallion Award, w związku z jego szerokim użyciem oraz jakością urodzonych po nim źrebiąt. Czas pokazał, że nie zawiódł oczekiwań, gdyż już w 2018 roku wygrał Konkurs Ogierów Pavo dla 5-latków, a pod koniec 2019 roku, już pod flagowym jeźdźcem jakim jest Harrie Smolders, wygrał konkurs ogierów 6-letnich w Jumping Mechelen. W styczniu 2021 roku pod swoim jeźdźcem zadebiutował w 4* konkursie 1.45 w Salzburgu.

Nixon I

Nixon van 't Meulenhof (Denzel van 't Meulenhof x Carthago), 2013 

 

Caracas to niezwykłej urody siwy ogier, który ze swoim jeźdźcem, jakim był Jos Verlooy, stworzyli odnoszącą wiele sukcesów parę. Jego chęć do współpracy, inteligencja i silny charakter doprowadziły tę parę na najwyższy poziom. W 2016 roku w cyklu LGCT para ta zdobyła drugie miejsce w GP Meksyku, kończąc rok drugim miejscem w finale Pucharu Świata w Mechelen. W kolejnym roku Caracas i Jos stanowili silny trzony drużyny Hamburg Diamonds, która to wygrała cały cykl GCL, a w Valkenswaard para zajęła czwarte miejsce. W 2018 roku wygrali LGCT GP w Rotterdamie, zajęli trzecie miejsce w Pucharze Narodów w Samorin, a także trzecie w LGCT GP w Rzymie. W 2019 roku wygrali 5* GP w Asconie oraz zajęli trzecie miejsce w LGCT GP w Sztokholmie. Ojcem Caracasa jest legendarny holsztyński ogier Casall (Caretino x Lavall), który pod szwedzkim jeźdźcem, jakim był Rolf Goran Bengtsson, wygrał niezliczone konkursy GP w tym, kończące jego sportową karierę  LGCT GP w Hamburgu w 2017 roku. W 2012 roku para ta uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, jednak kontuzja zmusiła do wycofania go przed finałem. W 2013 roku, podczas Mistrzostw Europy w Herning, Casall pomógł drużynie Szwecji w zdobyciu brązowego medalu, a indywidualnie ukończył zawody na czwartym miejscu, rok później podczas Mistrzostw Świata w Caen również zajął ostatecznie czwartą pozycję. W 2014 roku wg FEI para Casall oraz Rolf Goran Bengtsson była najlepsza na świecie. Matką Caracasa jest holsztyńska klacz Colthaga (Colman x Barnaul), która pod Australijską amazonką, podobnie jak jej syn doszła do poziomu GP. W 2017 roku Caracas rozpoczął karierę hodowlaną w stajni Euro Horse. Jego potomstwo charakteryzuje się bardzo poprawnym, nowoczesnym i eleganckim typem.   

Caracas

Caracas (Casall x Colman), 2005

Kentucky van't Ruytershof to kolejny zjawiskowy koń pochodzący z niezwykle silnej linii żeńskiej klaczy Carthina Z, charakteryzujący się ponadprzeciętna inteligencją, świetnym baskilem i nie ograniczonymi możliwościami skokowymi. Jego ojcem jest fenomenalny For Pleasure (Furioso II x Grannus), który to w 2016 roku został wybrany najlepszym reproduktorem skokowym wg WBFSH. Jest ojcem takich koni jak  Fit For Fun (Luciana Diniz), For Joy from 't Zorgvliet (Kevin Staut), Finou (Aaron Vale), Flora de Mariposa (Penelope Leprevost  ), Epleaser van 't Heike (Christian Ahlmann), E-Muze YEK (Simon Nizri) i Barron (Lucy Davis).  On i jego jeździec Marcus Ehning odnieśli wiele ważnych zwycięstw, sam For Pleasure w całej swojej karierze wygrał w sumie 75 konkursów S klasy, a swój ostatni konkurs GP wygrał w wieku 18 lat. Matką ogiera Kentucky jest słynna Diamanthina van’t Ruytershof (Diamond de Semilly x Carthago), która odniosła wiele sukcesów na najwyższym poziomie pod swoim jeźdźcem Constant van Paesschen.  Diamanthina to pełna siostra ogiera Emerald van 't Ruytershof oraz półsiostra Nixona van 't Meulenhof. W 2019 roku najstarsze potomstwo (2014) ogiera Kentucky brało już udział na Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken uzyskując bardzo dobre wyniki. Charakteryzują się ono bardzo dobrym fenotypem, poprawnością i świetnym charakterem. Potomstwo ogiera Kentucky jest również poszukiwane przez miłośników koni sportowych, czego dowodem jest klaczka Red Rose EX Z (Kentucky x Darco), która w 2017 roku została najdrożej sprzedanym źrebięciem podczas Horseman Elite Auction.

Kentucky

Kentucky van't Ruytershof (For Pleasure x Carthago), 2010

 

Dulf van den Bisschop to kolejny ogier z palety stacji Euro Horse, który dzięki imponującej karierze sportowej, ale także dzięki wynikom jego potomstwa uzyskał tytuł Ambasadora belgijskiej księgi BWP. Dulf jest ojcem takich koni jak Harley vd Bisschop (zwycięzca GP w Tryon w 2016roku pod Nicola Philippaerts), Hannah (w 2017 rokupod jeźdźcem Steve Guerdat zwyciężyła 5* GP w Lummen), Hilfiger vd Olmenhoeve (Emily Moffitt), Ilton vd Spithoeve (Robert Smith) i Jasco vd Bisschop (Marc Mcauly). Dulf jest synem legendarnego ogiera Heartbreaker, który poprzez swoje potomstwo wywarł ogromny wpływ na hodowlę koni skokowych na całym świecie. W 2016 roku księga hodowlana KWPN przyznała mu tytuł „KWPN Horse of the year”. Jednymi z jego najlepszych potomków są: Romanow II, VDL Groep Zidane, Zambesi, Harley VDL, Toulon czy Hardrock Z. Matką ogiera Dulf van den Bisschop jest klacz Secret Love Wonderland (Libero H x Grannus), która w połączeniu z ogierem Heartbreaker dała jeszcze dwa inne konie odnoszące sukcesy w sporcie tj. ogiera Holland vd Bisschop oraz klacz Estina vd Bisschop. Ponadto jest także matką dwóch innych uznanych ogierów, Arizona po Utrillo vd heffinck oraz Maestro po Cornet Obolensky.

Dulf

Dulf van den Bisschop (Heartbreaker x Libero H), 2003

 

Przykładem użycia ogiera ze stacji Euro Horse może być wyhodowana w 2020 roku klaczka po ogierze Emerald van’t Ruytershof od klaczy Giselle (Levisto x Capitol I). Została ona czempionką I  Otwartego Czempionatu Źrebiąt Ras Szlachetnych w kategorii klaczek skokowych. Pochodzi ona z bardzo mocnej holsztyńskiej rodziny o numerze 741, jej matka jest córką pełnej siostry olimpijskiego Cardento VDL.

 

klaczka


W tym tygodniu

 • CSI2* Valencia ESP
  02-05.02.2023
         
 • HZO Leszno POL
  03-05.02.2023
         
 • CSI2* CAVALIADA Sopot POL
  02-05.02.2023
         
 • CSI5*-W Bordeaux FRA
  02-05.02.2023
         
 • CSI2* Riesenbeck GER
  01-04.02.2023
         

Ranking PZJ (31.01.2023)

1. Przemysław Konopacki 3085
2. Jarosław Skrzyczyński 2754
3. Andrzej Opłatek 2114
4. Maksymilian Wechta 1711
5. Michał Kaźmierczak 1475
6. Kamil Grzelczyk 1413
7. Marek Lewicki 1323
8. Aleksandra Kierznowska 1266
9. Tomasz Miśkiewicz 1226
10. Dawid Kubiak 1215
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.01.2023)

169 Przemysław Konopacki 1120
211 Jarosław Skrzyczyński 945
245 Andrzej Opłatek 855