Logo tylkoskoki

abgarowicz... i innych ważnych imprezach skokowych w Polsce rozmawiamy z prezesem PZJ Łukaszem Abgarowiczem.

 

 

 

 

 

 

 

Tylko Skoki: Panie Prezesie, gratulujemy  podpisania umowy na organizację Mistrzostw Polski na najbliższe 5 lat. Proszę powiedzieć dlaczego wybór padł na Warkę?

Łukasz Abgarowicz: Ośrodek Sielanka ma świetną infrastrukturę, piaskowy plac konkursowy, stajnie, dobry hotel. Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportów Konnych „EQUISPORT” ma olbrzymie doświadczenie w organizacji imprez jeździeckich. Warka położona jest 40 minut jazdy od Warszawy. To sprawia, że jest to świetne miejsce do rozgrywania Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Podpisanie umowy na 5 lat pozwala na budowanie prestiżu imprezy oraz pozyskania mediów.

TS: Trudno się nie zgodzić się z tymi argumentami. Jednak w listopadzie przed wyborami dużo mówiło się o transparentności działań. O ile wiadomo było, że do 31 sierpnia można składać wnioski na organizację imprez mistrzowskich w kolejnym roku, to nie było oficjalnego komunikatu o poszukiwaniu partnera do organizacji Mistrzostw Polski w skokach na 5 lat. Stąd dzisiejsza dobra informacja o tak dobrym partnerze z drugiej strony wydawać się może zaskakująca.

ŁA: Tak, zgadza się, nie było oficjalnego komunikatu, ale w środowisku organizatorów mówiliśmy o tym, że prowadzimy rozmowy ze Stowarzyszeniem „EQUISPORT”. Informowaliśmy też działaczy z Drzonkowa, którzy jako jedyni obok Warki złożyli akces do organizacji MP w skokach w 2014 roku. Na współpracy z Państwem Wagami zależało nam bardzo. To ważne, aby ich ośrodek służył jeździectwu, a nie np. piłce nożnej. Do tego, o ile Wielkopolska czy Pomorze mają swoje CSI i CSIO, to Mazowsze, region, który jest naprawdę silny jeździecko, nie miał znaczącej imprezy w sezonie startów na otwartych hipodromach. Stąd nasze dążenia do ulokowania MP na dłuższy czas w Warce.

TS: A teraz sprawa Halowego Pucharu Polski. Gdzie i w jakiej formule odbędzie się on w nadchodzącym, a w zasadzie rozpoczętym już sezonie?

ŁA: Puchar Polski powinien odbywać się jako cykl imprez, tak aby budować wkoło niego emocje. Jednak na dzisiaj nie mamy opracowanej koncepcji takiego cyklu. Przypomnę, że w minionym sezonie HPP odbył się jako jedne zawody w Michałowicach i była to impreza bardzo udana.

TS: Czy to oznacza, że tak samo będzie w 2014 roku (jak na razie chęć organizacji zgłosił tylko JKS Przybyszewo przyp. red.)?

ŁA: To jeszcze nie jest przesądzone.

TS: Zakończony już został proces budowania kalendarza międzynarodowego. Większość imprez jest nam znana (Cavaliady, Poznań, Sopot, Leszno). Dwie nowości to halowe CSI3* w Sopocie i dwutygodniowy cykl w Ciekocinku. Czy może pan przybliżyć kibicom te imprezy?

ŁA: Z jedną i drugą wiążemy duże nadzieje. Ciekocinko to wspaniały ośrodek. Ma chyba najlepszy w Polsce parkur trawiasty zbudowany w oparciu o nowoczesne technologie stosowane na torach wyścigowych. Do tego dochodzą place kwarcowe. Impreza odbędzie się po raz pierwszy jako CSI2* oraz CSI3* i w ciągu dwóch weekendów zostanie rozegranych aż 6 konkursów zaliczanych do Longines Rankings. Z kolei CSI3* w Sopocie odbędzie się w nowej hali Hipodromu. Przypomnę, że niedaleko jest Ergo Arena, przy której projektowaniu myślano też o koniach. Jeśli weźmie się pod uwagę, że w nowym kompleksie Hipodromu są doskonałe stajnie, a oba obiekty łączy tunel, to możemy myśleć o tym, aby w Sopocie budować najważniejszą imprezę halową krajów basenu Morza Bałtyckiego.

TS: Czy PZJ podjął już jakieś działania dotyczące wspólnego pozyskiwania mediów i sponsorów dla najważniejszych imprez?

ŁA: Tak, ale z racji tego, że prowadzone są rozmowy biznesowe, nie mogę zdradzać szczegółów. Mogę tylko powiedzieć, że chcemy tworzyć mini cykle. Nie chcemy w telewizji pokazywać dodatkowej oprawy zawodów. Stawiamy na emocje sportowe. W przypadku takich tourów kibice poznają zawodników, przywiązują się do nich i mają komu kibicować. Myślimy o wspólnym rankingu dla czerwcowych zawodów w Sopocie, Poznaniu i oczywiście dla dwutygodniowej imprezy w Ciekocinku. Zresztą rozgrywanie dwóch CSI w jednym miejscu tydzień po tygodniu jest bardzo popularne w Europie.

TS: Tak, zgadza się. Mieliśmy przecież już taki przypadek przez 5 ostatnich lat w Lesznie. Jednak w tym roku, jak i w przyszłym pan Sołtysiak robi tylko jedne zawody CSI3*.

ŁA: Mam nadzieję, że wkrótce powróci do poprzedniej formuły.

TS: Na koniec sprawa zawodów ZO. Zamknięcie przyjmowania zgłoszeń do kalendarza nastąpi dopiero 31 października, jednak już dziś na niektóre terminy jest wielu chętnych. Jaka będzie obowiązała w tym roku zasada ostatecznego zatwierdzenia kalendarza?

ŁA: Zorganizujemy spotkanie organizatorów. Jestem zdania, że najlepiej aby w spornych sytuacjach organizatorzy dogadali się sami między sobą. To jest najlepsze rozwiązanie.

TS: Dziękujemy za rozmowę i życzymy podejmowania właściwych wyborów.


W tym tygodniu

  • ZO Jeżów POL
    26-28.04.2024
           
  • ZO Leśna Wola POL
    26-28.04.2024
           
  • 4Foulee Zielona Góra POL
    25-28.04.2024
           
  • CSI5* Fontainebleau FRA
    24-28.04.2024
           
  • Młodzieżowe CSIO Zduchovice CZE
    25-28.04.2024
           

Ranking PZJ (31.03.2024)

1. Adam Grzegorzewski 3015
2. Tomasz Miśkiewicz 2858
3. Jarosław Skrzyczyński 2309
4. Dawid Kubiak 2199
5. Przemysław Konopacki 1624
6. Michał Kaźmierczak 1552
7. Marek Wacławik 1382
8. Marek Lewicki 1240
9. Mściwoj Kiecoń 1228
10. Michał Tyszko 1203
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.03.2024)

171 Adam Grzegorzewski 1070
214 Jarosław Skrzyczyński  1030
220 Tomasz Miśkiewicz 1000