Logo tylkoskoki

rsz dsc03193

Podsumowanie najlepszych wyników z 2021 Top Ten rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. 

10. Przemysław Konopacki (VLN Szczecin) – 863

DSC09296

Trenujący na co dzień w Holandii Konopacki po raz pierwszy znalazł się w polskim Top Ten. Po raz pierwszy też w swojej karierze wygrał konkurs LR – na Home-Run – Grand Prix CSI2* Biskupiec.

 

9. Adam Grzegorzewski (KJ Okoły) – 951

511 5304

Można powiedzieć, że to rok powrotu tego młodego zawodnika do krajowej czołówki. W pierwszej połowie roku punktował głownie na Issemie (m.in. 3 w Grand Prix Zielonej Góry). Potem niestety koń został na kilka miesięcy wyłączony, ale jego miejsce we wspaniałym stylu zajęła trudna w prowadzeniu, ale niezwykle skoczna ośmioletnia Stakata. Końcówka roku w ich wydaniu była wręcz imponująca – dwa wygrane LR w Michałowicach oraz trzecie miejsca: w LR w Dąbrówce i co najważniejsze w Grand Prix (LR i WC) podczas Cavaliady Warszawa.

 

8. Mściwoj Kiecoń (KJ Agro-Handel) – 958

DSC01061

Na Digisport Codeinie wygrał Grand Prix (LR) podczas międzynarodowego organizacyjnego debiutu jego klubu - CSI2* Olsza. Dwukrotnie triumfował w krajowych Grand Prix i zajął 5 miejsce w mistrzostwach Polski. Udane były dla niego ostanie zawody sezonu. W bardzo silnie obsadzonym Grand Prix (LR-C i WC) CSI3* Cavaliada Poznań na klaczy Idealisca zajął piąte miejsce. Na niej też dwukrotnie reprezentował Polskę w Pucharach Narodów (Vejer de la Frontera i Uggerhalne).

 

7. Mateusz Tyszko (TKJ Garbówek) – 1007

511 7200

Po raz pierwszy w swojej karierze zdobył medal mistrzostw Polski (brąz), co przyczyniło się do tego, że po raz pierwszy kończy w Top Ten PZJ. Na Zirocco Air trzy razy był w pierwszych trójkach LR (w tym wygrana w Kunkiai). Trzykrotnie (na trzech różnych koniach – Zirocco Air, Forest, Lyjanero Z) triumfował w GP ZO.

 

6. Maksymilian Wechta (KJ Wechta Rosnówko) – 1114

DSC07483

Swój wyjątkowy wymiar – zarówno dla samego zawodnika, jak i dla polskich kibiców – miała jego wygrana na Chepettano podczas CAVALIADY w Poznaniu. W tym roku zawody te miały rangę 3*, ale wiadomo, że poziom sportowy tej imprezy, niezależnie od liczby gwiazdek, zawsze jest bardzo wysoki, a obsada mocna. Co ciekawe, mimo wcześniejszych wygranych w LR ta była dla Maksymiliana pierwsza w konkursie Grand Prix i do tego zaliczanym do grupy C. Sporo punktów do rankingu PZJ zawodnik zdobył za 2 miejsce w rozgrywkach PLJ oraz dwie wygrane w krajowych Grand Prix.

 

5. Michał Kaźmierczak (RC Riding Center Sosnowice) – 1209

rsz dsc00727

Na Dame De Pique wygrał konkurs LR podczas CSI2* Cavaliada Winter Tour. Na trzech innych koniach (Whoopy Boy, Notis i Wilander) plasował się w podobnych konkursach na trzecich miejscach. Na Merlin Vat’t Heike wygrał Grand Prix ZO.

 

4. Dawid Kubiak (SJT Gdańsk) – 1548

511 7069

To jego najwyższe miejsce w karierze w rankingu PZJ. W sierpniu na Szulerze zdobył srebrny medal mistrzostwa Polski, a w grudniu w halowych MP triumfował na Estoril Fortuna. Na arenie międzynarodowej jego największy sukces to wygrana na klaczy Anastacia III w Grand Prix CSI2* we Wrocławiu i udane występy w serii zawodów zaliczanych do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Wygrał też jeden krajowy konkurs Grand Prix.

 

3. Wojciech Wojcianiec (Melloni Horses) – 2084

rsz 1dsc01104

Triumfator dwóch poprzednich rocznych rankingów tym razem znalazł się na miejscu trzecim. Mimo to jest to jego najlepszy sezon w karierze. Na początku roku wszyscy po cichu liczyli, że uda mu się zadebiutować na Igrzyskach Olimpijskich. Niestety, młody zawodnik z Ukrainy, Oleksandr Prodan, bezwzględnie wykorzystał zawiłości regulaminu zdobywania minimów kwalifikacyjnych i to on, a nie Polak, był indywidualnym reprezentantem grupy C w Tokio. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Wojciech Wojcianiec, dwa tygodnie po zdobyciu trzeciego z rzędu tytułu mistrza Polski, wspaniale zaprezentował się podczas mistrzostw Europy w Riesenbeck. Stylem i pewnością jazdy na Chintablue w czterech trudnych parkurach nie ustępował utytułowanym rywalom, może zabrakło trochę szczęścia (po jednej zrzutce w każdym konkursie), jednak wynik – 17. miejsce – jest najlepszym rezultatem w tej trudnej imprezie od czasów Jana Kowalczyka (ex aequo 4-5 miejsce razem z Nelsonem Pessoa podczas mistrzostw Europy w skokach w Rotterdamie w 1967). Do tego wszystkiego w czerwcu Wojcianiec dołożył jeszcze zwycięstwo w Grand Prix CSI4* 4Foulee w Poznaniu i tym samym jest drugim obok Jarosława Skrzyczyńskiego zawodnikiem w historii polskich skoków, który wygrał konkurs zaliczany do Grupy B rankingu FEI (100 punktów za pierwsze miejsce).

 

2. Jarosław Skrzyczyński (Agro-Handel Śrem) – 2507

rsz dsc03923

Tempa nie zwalnia lider klubu KJ Agro-Handel. Mimo że w tym sezonie nie miał do dyspozycji konia o skuteczności Chacclany, to i tak wygrał najwięcej spośród Polaków konkursów zaliczanych do światowego rankingu – aż pięć, w tym zaliczany do grupy C LR piątkowy konkurs na 4Foulee w Poznaniu (Chacco Amicor). Aż trzy zwycięstwa odniósł na Jerico (dwa podczas CSIO5* w Sopocie i jedno podczas CSI2* w Pradze) i tym samym ten siwy ogier okazał się najlepszym polskim koniem (hodowli i własności Remigiusza Makowskiego) w roku 2021.

 

1. Andrzej Opłatek (HEE Turek) – 2565 punktów

rsz dsc04231

Kolejny duży krok w rozwoju swojej kariery zrobił w 2021 Andrzej Opłatek. Trenujący od 2018 na co dzień w Szwajcarii zawodnik KJ HEAA Turek po raz pierwszy w swojej karierze zawędrował na szczyt rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego i został jego zwycięzcą za sezon 2021. Jest też obecnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu FEI. To głównie zasługa wielu dobrych pozycji w konkursach międzynarodowych (sześć razy w pierwszej trójce), w tym udanego debiutu Polaka w rozgrywkach Global Champions League. Start w aż 10 zawodach rangi pięciu gwiazdek (19 płatnych miejsc) w barwach zawodowego zespołu Miami Celtics i zdobyte tam doświadczenie na pewno zaowocują jeszcze lepszymi wynikami tego młodego zawodnika w kolejnych sezonach.

 

 

Fot. Asia Bręklewicz i Kamila Tworkowska/Sweetieisafruit


W tym tygodniu

  • CSI2* Wrocław POL
    06-09.10.2022
           
  • CSI5* St Tropez FRA
    06-09.10.2022
           

Ranking PZJ (31.08.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2537
2. Przemysław Konopacki 2357
3. Maksymilian Wechta 2140
4. Andrzej Opłatek 1999
5. Dawid Kubiak 1627
6. Michał Kaźmierczak 1624
7. Kamil Grzelczyk 1388
8. Marek Lewicki 1374
9. Tomasz Miśkiewicz 1275
10. Adam Grzegorzewski 1223
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2022)

227 Jarosław Skrzyczyński 875
260 Przemysław Konopacki 795
262 Andrzej Opłatek 790