Logo tylkoskoki

Podium CAVALIADA tour

Takich emocji CAVALIADA Tour nie dostarczył jeszcze nigdy. Sezon 2021/2022 jest już oficjalnie za nami. Podsumowujemy najważniejsze momenty poszczególnych etapów w Warszawie, Poznaniu, Sopocie oraz finału w Krakowie.

WARSZAWA

Rywalizacja w skokach przez przeszkody w konkursach CSI była bardzo pasjonująca. Na cykl rozgrywek składały się wymagające konkursy zaliczane do światowego rankingu. Zgromadziły one na starcie najlepszych zawodników nie tylko z Polski, ale i Europy.

Cała rywalizacja rozpoczęła się w Warszawie. 12 listopada pierwszy konkurs zaliczany do światowego rankingu wygrał Grek Angelos Touloupis. Równie dobrze w tych zawodach jeździł Polak Jarosław Skrzyczyński, który zarówno w piątkowym konkursie, jak i niedzielnym Grand Prix zajął wysokie miejsca. Do walki w niedzielę włączył się Zoltan Czékus z Węgier, który okazał się zwycięzcą Grand Prix. Z Warszawy jako lider wyjechał Grek, Jarosław Skrzyczyński był drugi.

DSC04482

Statystyki: 12 konkursów CSI, 4 wygrane przez Polaków, niemal 15 tysięcy kibiców na trybunach

 

POZNAŃ

Każdy był ciekaw tego, co będzie się dziać na zawodach w Poznaniu. Ta lokalizacja ma swoją specyfikę. W grudniu w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich chcą startować wszyscy najlepsi z całej Europy. Nie inaczej było w tym sezonie. Na liście startowej pojawił się między innymi aktualny mistrz kontynentu Andre Thieme. Konkursy zaliczane do CAVALIADA Tour wygrali: najpierw Holender Gerben Morsink, a w niedzielę, ku wielkiej radości kibiców, reprezentant naszego kraju Maksymilian Wechta na Chepettano.

Liderem rankingu po tych czterech etapach był Węgier Zoltan Czékus, który co prawda ani razu nie był w pierwszej trójce, ale bardzo dobrze pojechał trudny konkurs Grand Prix Poznania.

Maksymilian Wechta PoznańStatystyki: 27 konkursów CSI, 16 wygranych przez Polaków, dwie areny, ponad 100 wystawców, niemal 16 tys. kibiców na trybunach.

 

SOPOT

Na mapie CAVALIADY pojawiło się nowe miasto i nowa hala – ERGO Arena w Sopocie. Doskonałe warunki dla jeźdźców oraz dla kibiców, którzy żywo kibicowali swoim ulubionym zawodnikom. Obydwa konkursy zaliczane do rankingu CAVALIADA Tour w Sopocie wygrali Polacy – Kamil Grzelczyk na Wibaro w piątek, a w niedzielę w konkursie Grand Prix Jarosław Skrzyczyński. Ten ambitny zawodnik w niedzielę postawił wszystko na jedną kartę, pokonując niezwykle precyzyjnie parkur podstawowy i rozgrywkę na koniu Inturido. Fenomenalne tempo i zwycięstwo o ułamki sekund nad kolejnymi zawodnikami otworzyły mu szansę na walkę o siódme w historii zwycięstwo w rankingu CAVALIADA Tour.

Jaroslaw_Skrzyczynski_POL__INTURIDO_1.jpgStatystyki: 17 konkursów CSI, 13 wygranych przez Polaków, ponad 10 tys. kibiców na trybunach.

 

KRAKÓW

Wszyscy z niecierpliwością czekali na wielki finał w Krakowie. Nowym miastem gospodarzem finału CAVALIADA Tour zostało Miasto Kraków i TAURON Arena.

Przed tymi zawodami liderem był Grek Angelos Touloupis. Drugie miejsce zajmował Polak Jarosław Skrzyczyński. W piątkowym konkursie pierwsze miejsce zdobyli Krzysztof Ludwiczak i jego koń Cros Blue. Triumfowali tu w roku 2020, wygrywając Grand Prix Krakowa i cały Tour. Mimo słabszych przejazdów lidera i wicelidera, przed niedzielnym Grand Prix czołówka rankingu pozostawała taka sama.

Grand Prix Krakowa był nie tylko finałem CAVALIADA Tour, ale również Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, stąd wymagania techniczne parkuru i wysokość przeszkód były bardzo wysokie. Trasa wymagała pełnej koncentracji i nikt tu nie mógł być pewny zwycięstwa. Do rozgrywki dostało się sześciu zawodników. Wygrał ją Jack Ansems z Holandii dosiadający klacz Fliere Fluiter, który dobrze pokazywał się już w Poznaniu. W końcowym rankingu CAVALIADA Tour zajął miejsce trzecie. Angelos Touloupis z Grecji, który liderem był bardzo długo, zrobił zrzutkę w podstawowym przejeździe. Jednak dobry czas pozwolił mu zachować miejsce na podium, ale nie to najwyższe.

511_8720.jpgFenomenalnie pojechał reprezentant Polski Jarosław Skrzyczyński z klubu Agro-Handel Śrem na koniu Inturido. Co prawda, nie wyprzedził Holendra, ale drugie miejsce i kolejne punkty dały mu siódmy w karierze tytuł mistrza CAVALIADY.

 

Statystyki: 15 konkursów CSI, 12 wygranych przez Polaków, ponad 18 tys. kibiców.

 

CAVALIADA to nie tylko CSI. To również inne konkurencje, które podobają się publiczności i przynoszą wiele sportowych, jeździeckich emocji. CAVALIADA Future to znowu skoki, ale w wykonaniu najmłodszych zawodników, którzy marzą o tym aby kiedyś jeździć tak jak Jarosław Skrzyczyński.

W kategorii Mini zwyciężczynią CAVALIADY Future została Maja Nagła z KJ Stajnia Adamus Rogusko, a w kategorii Midi Michalina Jach z klubu Herkules Wapno.

Takiego scenariusza TRAF Eventing Tour chyba nikt by nie napisał. Przed finałem w Krakowie na prowadzeniu był Paweł Warszawski. On i jego koń Fuerta byli w doskonałej formie, jednak zrzutka może się zdarzyć każdemu. Niestety ten jeden błąd spowodował, że zabrakło go w drugim nawrocie finału.

Wtedy pojawiła się szansa dla innych zawodników. Wykorzystała ją w pięknym stylu Daria Kobiernik, która w poprzednich etapach miała trochę pecha. Tym razem podwójne punkty z finału dały jej zwycięstwo w całym tourze. Na drugim miejscu uplasowała się bardzo młoda zawodniczka, Mistrzyni Polski Młodych Jeźdźców Julia Gillmaier, a na trzecim miejscu olimpijka z Tokio, Joanna Pawlak.

Daria_Kobiernik.jpg

W konkurencji powożenia zaprzęgami czterokonnymi klasą dla siebie był Piotr Mazurek z Sekcji Jeździeckiej Sokół Kunowo. Ten tour wykreował również nową gwiazdę. Aleksander Fularczyk to 21-letni zawodnik z Kaszub. Wygrał jeden z etapów, a ostatecznie zakończył rywalizację na miejscu trzecim. Nie możemy zapominać o mistrzu świata Bartłomieju Kwiatku, który tę rywalizację zakończył ze srebrnym medalem.powożenie_piotr_mazurek.jpg

Immergas Dressage Tour w tym roku odbywał się na wyższym poziomie Grand Prix. Bezsprzecznie najlepsza w tej edycji okazała się Sandra Sysojeva z Klubu Centurion, która zgromadziła na swoim koncie 75 punktów. Drugie miejsce zajęła Ilona Janas, a trzecie Anna-Maria Gawłowska.

Sponsorem Głównym CAVALIADA Tour jest PKO Bank Polski. Partnerem strategicznym jest Totalizator Sportowy, a organizatorem Grupa MTP.

Emocji w tej edycji CAVALIADA Tour nie brakowało. Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne zawody. Po przerwie, kiedy skupimy się na imprezach na otwartych hipodromach, w listopadzie zapraszamy do hali COS Torwar, bo właśnie tam odbędzie się pierwszy etap CAVALIADA Tour 2022/2023.                      


W tym tygodniu

  • CSI2* Wrocław POL
    06-09.10.2022
           
  • CSI5* St Tropez FRA
    06-09.10.2022
           

Ranking PZJ (31.08.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2537
2. Przemysław Konopacki 2357
3. Maksymilian Wechta 2140
4. Andrzej Opłatek 1999
5. Dawid Kubiak 1627
6. Michał Kaźmierczak 1624
7. Kamil Grzelczyk 1388
8. Marek Lewicki 1374
9. Tomasz Miśkiewicz 1275
10. Adam Grzegorzewski 1223
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2022)

227 Jarosław Skrzyczyński 875
260 Przemysław Konopacki 795
262 Andrzej Opłatek 790