Logo tylkoskoki

skrzyczynski inturido

Jak co roku prezentujemy listę faworytów Mistrzostw Polski na podstawie Top Ten rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. Kto w tym roku zdobędzie złoty medal? Tego dowiemy się już w najbliższą niedzielę.

 

9. Marek Lewicki

lewicki la pezi

Zawodnik, który do Top Ten powrócił po przerwie w najnowszym zestawieniu rankingu. Mistrz Polski roku 2013. W tym sezonie dosiadając 9-letniej klaczy La Pezi prezentuje doskonałą i wysoką formę, co z pewnością czyni go jednym z głównych faworytów. Para triumfowała w dwóch konkursach zaliczanych do światowego rankingu podczas CSI2* w Biskupcu, a w Memoriale Pauliny Kopacz zawodów CSI2* w Zielonej Górze zajęli miejsce drugie. Co ważniejsze, bardzo dobre wyniki odnotowują także w wyższych klasach. Niewątpliwym sukcesem było zajęcie czwartego miejsca w wymagającym Grand Prix 160 cm CSI4* 4Foulee w Poznaniu. Para bezbłędnie pokonywała także parkury na poziomie 150/155 cm w Vejer de la Frontera oraz podczas finału Cavaliady Tour w Krakowie.

 

6. Michał Kaźmierczak

DSC01829

Zwycięzca Grand Prix CSI3*-W w Szilvasvarad na Węgrzech. Tego sukcesu dokonał na Zirocco Air - koniu, który ma już na swoim koncie medal MP, zdobyty w zeszłym roku pod Mateuszem Tyszko. Michał Kaźmierczak dosiada go od początku tego roku, ale już teraz są zgranym duetem - oprócz wspomnianego zwycięstwa wspólnie pokonali bez zrzutek już sześć innych parkurów konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Szczególnie pomocny pierwszego dnia może być także bardzo szybki i skuteczny Whoopy Boy, na którym zawodnik w przeciągu ostatniego roku wygrał dwa konkursy międzynarodowe w Samorin i w Krakowie (LR), a w dziesięciu innych plasowali się w Top 5.

 

5. Dawid Kubiak

511 7069

Aktualny wicemistrz kraju, który postanowił nie zmieniać „przepisu na sukces” i na tegoroczne mistrzostwa zabiera tę samą stawkę, co w 2021. Na bardzo szybkiej i dokładnej klaczy Anastacia III wygrał Grand Prix CSI2* we Wrocławiu oraz CSI2* w Olszy i plasował się w Top 3 w klasach LR w Sopocie, Zielonej Górze i Baborówku. Na hipodromie w Białym Lesie bardzo dobrze czuje się 12-letni Szuler – dwa tygodnie temu para triumfowała tu w Grand Prix zawodów ogólnopolskich. Bezbłędny przejazd na tym właśnie koniu w drugim nawrocie zeszłorocznych mistrzostw zagwarantował zawodnikowi pierwszy w karierze medal tej imprezy.

 

4. Przemysław Konopacki

konopacki home run

Debiutujący w tej imprezie, ale doświadczony zawodnik, który ma do swojej dyspozycji bardzo utalentowane konie. W szczególności mówimy tutaj o 10-letniej klaczy Home-Run, która w ostatnim zestawieniu Światowego Zrzeszenia Hodowców Koni Sportowych uplasowała się w Top 100 skokowych koni na świecie. W 2021 ta para wygrała Grand Prix CSI2* w Biskupcu. W tym roku wspólnie odnotowali już pięć bezbłędnych przejazdow w konkursach na poziomie 150/155 cm, zajmując miejsce drugie w Grand Prix CSI3* w Opglabbeek oraz trzecie w Grand Prix Cavaliady Kraków. Dobrze działają także pod presją, o czym świadczą udane występy w Pucharach Narodów – między innymi „double clear” podczas CSIO3* w Drammen w czerwcu.

 

1. Jarosław Skrzyczyński

017

Czterokrotny mistrz Polski, lider rankingu PZJ i najwyżej sklasyfikowany Polak rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Wobec nieobecności obrońcy tytułu – Wojciecha Wojciańca – z pewnością będzie chciał powrócić na najwyższy stopień podium. W tym roku wybrał do tego zadania dwa konie. Pierwszy z nich to 9-letni Inturido. Tylko w tym roku Skrzyczyński wygrał na nim 5 konkursów międzynarodowych, w tym zaliczane do LR Grand Prix Cavaliady w Sopocie. W jeszcze trudniejszym Grand Prix 155 cm w Krakowie, będącym finałem Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej, para zajęła miejsce drugie. Tego młodego jeszcze konia wesprze bardzo doświadczony 14-letni Jerico, którego sukcesy pod Jarosławem Skrzyczyńskim długo by wymieniać, a do ostatnich zaliczyć można zwycięstwo w Grand Prix CSI2* w Zielonej Górze. 

 

Szans na sukces nie można odbierać także zawodnikom spoza najlepszej dziesiątki. Doświadczenie i dobre wyniki w ostatnich miesiącach na klaczach Idealisca i Digisport Codeina przemawiają za dwukrotnym złotym medalistą Mściwojem Kieconiem, który jeszcze w poprzednim rankingu PZJ zajmował miejsce w Top Ten. Wysoką formę prezentuje też Adam Nicpoń, który na Counterze był drugi w Grand Prix Baborówka. Z pewnością o wysokie miejsce będzie chciał też powalczyć brązowy medalista z 2020 – Krzysztof Ludwiczak. W Białym Lesie wystartuje także aktualny halowy mistrz kraju – Hubert Polowczyk. 

 

Fot. Asia Bręklewicz i Kamila Tworkowska


W tym tygodniu

  • CSI2* Wrocław POL
    06-09.10.2022
           
  • CSI5* St Tropez FRA
    06-09.10.2022
           

Ranking PZJ (31.08.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2537
2. Przemysław Konopacki 2357
3. Maksymilian Wechta 2140
4. Andrzej Opłatek 1999
5. Dawid Kubiak 1627
6. Michał Kaźmierczak 1624
7. Kamil Grzelczyk 1388
8. Marek Lewicki 1374
9. Tomasz Miśkiewicz 1275
10. Adam Grzegorzewski 1223
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.08.2022)

227 Jarosław Skrzyczyński 875
260 Przemysław Konopacki 795
262 Andrzej Opłatek 790