058

Korzystając z danych portalu Hippomundo przedstawiamy ranking najlepszych skoczków 2022.

Rankingi portalu hippomundo.com różnią się od oficjalnego Longines Rankings – przede wszystkim tym, że do klasyfikacji najlepszych zawodników korzystają z sumy nagród pieniężnych, a nie zdobytych punktów. Wobec tego tabela Top Ten prezentuje się trochę inaczej niż na stronie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Na pozycji 10 znajduje się Francuz Julien Epaillard. On w 2022 zgromadził na swoim koncie 1 072 211 euro. Jego najważniejsze osiągnięcia to 2 miejsce w Grand Prix CSI5* w Dinard oraz zwycięstwo w Lyon. Najwięcej nagród zdobył na klaczy Caracole de la Roque. Co ciekawe, ten zawodnik ma najwyższy współczynnik zwycięstw z całego Top Ten – 19,3%.

Miejsce 9 zajmuje Irlandczyk Shane Sweetnam. Jego najlepszym koniem w tym roku był James Kann Cruz. Łącznie zawodnik w 2022 zdobył 1 135 015 euro, między innymi zajmując trzecie miejsce w Grand Prix CSI5* w Genewie.

Miejsce 8 z kwotą 1 162 151 euro należy do Niemca – Christiana Ahlmanna. Lwią część tej kwoty zdobył na ogierze Dominator 2000 Z. To na nim wraz z ekipą Shanghai Swans zajął trzecie miejsce w GCL Super Cup zawodów Prague Playoffs. Wygrywał też LGCT Grand Prix w Sztokholmie i w Hamburgu.

Na miejscu 7 jest reprezentant Irlandii – Bertram Allen, który zdobył łącznie 1 298 664 euro. Aż 946 710 na koniu Pacino Amiro – wspólnie wygrali Grand Prix CSI5* w Wellington oraz triumfowali w GCL Super Cup z teamem Miami Celtics.

6 w tym zestawieniu jest Harrie Smolders z Holandii – 1 343 627 euro. Ze swoim podstawowym koniem Monaco N.O.P. zajmowali drugie miejsca w wysoko dotowanych Grand Prix w Riyadh i ‘s Hertogenbosch, a także byli drudzy w Finale Pucharu Świata w Lipsku.

Miejsce 5 to kolejny Irlandczyk – Conor Swail, który zgromadził w tym roku 1 462 935 euro. On miał do swojej dyspozycji dwa doskonałe konie – Count Me In i Vital Chance de la Roque. Triumfowali między innymi w 5* konkursach w Upper Marlboro oraz Sacramento w USA. To najbardziej skuteczny jeździec Top Ten – zajmuje płatne pozycje aż w 54,9% konkursów, w których startuje.

Mistrz Świata i lider rankingu LR – Szwed Henrik von Eckermann zajmuje tu dopiero miejsce 4, z kwotą 1 469 933 euro. Jego najlepszym koniem jest oczywiście Belgijski King Edward. Najwięcej nagród przyniosły mu zwycięstwa w Rolex IJRC Top Ten Final w Genewie oraz w MŚ w Herning.

3 miejsce należy do Szwajcara – Martina Fuchsa, który w 2022 wygrał aż 1 687 962 euro. Jego podstawowym koniem był w tym roku Leone Jei, na którym był trzeci z Shanghai Swans w GCL Super Cup oraz drugi w Grand Prix CSI5* w Genewie. Kolejny wysoko dotowany wynik tego zawodnika to zwycięstwo w Finale Pucharu Świata w Lipsku – tam w decydującym konkursie dosiadał jednak konia Chaplin.

Miejsce drugie w tym zestawieniu zajmuje Amerykanin McLain Ward. Na jego koncie w tym roku znalazło się 1 801 528 euro. Najwięcej wygrał na klaczy HH Azur – na początku grudnia triumfował w Grand Prix w Genewie, był też trzeci w Grand Prix Prague Playoffs oraz piąty w Grand Prix CSIO5* w Aachen. Ciekawostką jest to, że w Top 5 koni tego zawodnika znalazł się koń Catoki, dosiadany wcześniej przez Polaka – Martina Rozynka.

Liderem tego rankingu z kwotą aż 2 414 741 euro jest Niemiec – Daniel Deusser. Ponad milion euro zdobył w tym roku na klaczy Killer Queen VDM, ale aż 842 532 na swoim drugim koniu – Scuderia 1918 Tobago Z. Zawodnik startował w tym roku w 304 konkursach, a najwięcej nagród wywalczył podczas zwycięstw w Grand Prix CSIO5* w Calgary, CSI5* w ‘s Hertogenbosch oraz triumfując w LGCT Super Grand Prix Prague Playoffs. Killer Queen VDM to także najlepszy koń zestawienia Hippomundo.