Logo tylkoskoki

DSC04578 1

Po ogromnym wsparciu podczas spotkania grupy zadaniowej Longines FEI Jumping Nations Cup w Lozannie we wtorek 28 marca, podczas którego FEI przedstawiło nowe ramy i koncepcję dla tej historycznej serii, zarząd FEI zatwierdził zmiany Regulaminu Ogólnego.

Nowy proponowany kierunek dla prestiżowej serii drużynowej jest zwieńczeniem 6-miesięcznego procesu konsultacji, który rozpoczął się 25 października 2022 r. i sesji online z odpowiednimi federacjami krajowymi w celu dalszego zbadania zmian w regulacjach.

Od owocnych dyskusji w październiku i wyraźnego wsparcia interesariuszy w rewitalizacji i wymyśleniu serii na 2024 r., FEI otrzymało zadanie „myślenia nieszablonowego” i dostarczenia koncepcji, która będzie globalna, łatwa do zrozumienia, wizytówką dla najlepszych miejsc i drużyn, będąc jednocześnie atrakcyjną dla sportowców, federacji narodowych, organizatorów, sponsorów, nadawców, mediów i fanów oraz pełną możliwości opowiadania historii.

Nowa koncepcja serii nadal wymaga ustalenia dalszych szczegółów przy udziale Komitetu Technicznego i będzie podlegać ostatecznemu zatwierdzeniu przez Longines. Koncepcja obejmuje proponowaną nową nazwę serii — Longines League of Nations — w celu odróżnienia najlepszych serii od wszystkich Pucharów Narodów, a także uproszczony format, w którym te same najlepsze kraje rywalizują w pięciu kwalifikacjach prowadzących do finału.

Konkurencyjne nagrody pieniężne i zachęty finansowe dla organizatorów, sportowców i federacji narodowych, a także dodatkowe możliwości nagradzania sportowców do lat 25, luzaków, szefów ekip i właścicieli są częścią koncepcji, która została okrzyknięta „przełomową” na ostatnim spotkaniu grupy zadaniowej, w którym wzięło udział ponad 50 uczestników reprezentujących ponad 20 krajów i które otrzymało pełne poparcie Zarządu FEI.

Aby zapewnić i rozwinąć pełen potencjał serii, modyfikacje Regulaminu Ogólnego pozwolą FEI na bezpośredni wybór zawodów składających się na serię poprzez utworzenie nowej kategorii CSIO, określanej jako FEI CSIO Series Event. Zmiany zasad nie powinny mieć wpływu na kalendarz globalny, jednak zawody serii FEI CSIO będą podlegać dodatkowej zasadzie kolizji dat, zgodnie z którą zawody serii FEI CSIO nie mogą być zaplanowane na te same daty, co istniejące CSIO5* w tym samym kraju lub kontynencie.

Dla Prezydenta FEI, chociaż zmiana przepisów ogólnych „będzie miała ograniczony wpływ na kalendarz FEI, jest to niezbędny element budulcowy w kierunku podniesienia rangi prestiżowej serii drużynowej i zagwarantowania jej trwałości. Współpraca z Federacjami Narodowymi pozostaje kluczem do sukcesu serii, ale teraz mamy większą swobodę w wyborze Imprez, które są jej częścią.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy wspaniałego i lojalnego partnera w postaci Longines i mamy możliwość rozwijania historycznej serii, która zajmuje tak szczególne miejsce w sercu społeczności jeździeckiej. Zrozumienie przez Longines tego sportu, wartości i znaczenia tej serii jest niezwykłe i cieszymy się, że mamy ich u boku w tej ekscytującej nowej przygodzie.

„Postanowiliśmy wymyślić tę serię na nowo, aby ponownie zainspirowała i zjednoczyła społeczność jeździecką wokół najwyższej klasy sportu i niesamowitego poczucia dumy, które idzie w parze z Pucharem Narodów, i wierzę, że razem i dzięki temu intensywnemu procesowi konsultacji, utorowaliśmy drogę do zrównoważonej przyszłości dla tej kultowej serii. Chodzi o najlepszą serię z najlepszymi zespołami i najlepszymi obiektami – zasada jest prosta, ale wierzymy, że bardzo ważna. Oczywiście jest jeszcze dużo pracy i szczegółów do dopracowania, ale mamy ramy i silne wsparcie ze strony społeczności, zarządu FEI i naszego najlepszego partnera Longines. To był dobry dzień dla sportu”.

Kolejne kluczowe fazy transformacji serii, które mają rozpocząć się w 2024 r., obejmują opracowanie szczegółowych technicznych przepisów sportowych przez Komisję Skoków FEI w porozumieniu z kluczowymi zainteresowanymi stronami, w tym formuł kwalifikacyjnych w celu ustalenia najlepszych krajów, które wezmą udział w serii, formaty konkursu oraz uruchomienie procedury przetargowej na wybór miejsc rozgrywania cyklu, która będzie otwarta dla wszystkich Organizatorów.

 

Źródło: inside.fei.org

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • CSI5* Wellington 
    26-31.03.2024
           
  • CSI3* Arezzo ITA
    26-31.03.2024
           

Ranking PZJ (29.02.2024)

1. Tomasz Miśkiewicz 2973
2. Adam Grzegorzewski 2879
3. Jarosław Skrzyczyński 2571
4. Dawid Kubiak 2234
5. Przemysław Konopacki 1553
6. Marek Wacławik 1442
7. Michał Kaźmierczak 1429
8. Marek Lewicki 1277
9. Andrzej Opłatek 1260
10. Mściwoj Kiecoń 1237
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2024)

186 Adam Grzegorzewski 1070
195 Tomasz Miśkiewicz 1030
203 Jarosław Skrzyczyński  1000