53078859254 a1309ce675 c

Mamy nie tylko kwalifikację olimpijską, ale na dziś już 6 par, które spełniły minima kwalifikacyjne do startu w Paryżu. Dalsza szeroka grupa koni i jeźdźców ma szanse takie minima wypełnić. Przed trenerem Janem Vinckierem 10 miesięcy ciężkiej pracy, przygotowania i wyselekcjonowania najlepszych do startu w Paryżu.

Najważniejsze tegoroczne zadanie zostało już wykonane. Polska zapewniła sobie prawo startu drużynowego w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się w przyszłym roku. Skoki przez przeszkody rozgrywać się będą w dniach 1-6 sierpnia. Nie jest jednak powiedziane, że ci zawodnicy, którzy wywalczyli kwalifikację w Pradze, wystąpią w przyszłym roku na arenie w Wersalu. Nasz kraj zdobył bowiem miejsce drużynowe – prawo startu biało-czerwonej ekipy, a aby dowiedzieć się kto będzie reprezentował Polskę będziemy musieli jeszcze poczekać. Przed zawodnikami i trenerem kadry – Janem Vinckierem – jeszcze wiele miesięcy planowania i przygotowań.

Ostateczną listę par, które powalczą w ekipie (3 pary + 1 rezerwowa) poznamy po 8 lipca 2024. Wcześniej jednak zawodnicy muszą zdobyć tzw „MERy” – Minimum Eligibility Requirements – minima kwalifikacyjne uprawniające do startu. Ostateczna data do uzyskania MER to 24 czerwca 2024.

W oficjalnym dokumencie FEI przedstawiającym zasady kwalifikacji olimpijskich przedstawione są następujące zasady zdobywania MER:

Aby kwalifikować się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 w skokach przez przeszkody, wszyscy zawodnicy/konie muszą osiągnąć jako para, minimalne wymagania kwalifikacyjne (MER) w wybranych konkursach które odbędą się od 1 stycznia 2023 r. do 24 czerwca 2024 r. (włącznie).

Pary zawodnik/koń mogą spełnić minimalne wymogi kwalifikacyjne zgodnie z jednym z następujących postanowień przepisów wymienionych w punktach 1 - 4 poniżej.

1. Konkursy drużynowe i indywidualne na Mistrzostwach i Igrzyskach Kontynentalnych w skokach przez przeszkody

1.1 Pary zawodnik/koń, które ukończyły pierwszy lub drugi nawrót drużynowego konkursu na Mistrzostwach Europy FEI w skokach przez przeszkody 2023, Igrzyskach Panamerykańskich lub innych Mistrzostwach Kontynentalnych FEI w skokach przez przeszkody seniorów 2023 (pod warunkiem, że Mistrzostwa Kontynentalne mają status Zawodów Kwalifikacyjnych do uzyskania MER na Igrzyska Olimpijskie) z wynikiem nie większym niż osiem (8) punktów karnych.

1.2 Pary zawodnik/koń, które ukończyły finał indywidualny podczas Mistrzostw Europy FEI w skokach przez przeszkody 2023, Igrzysk Panamerykańskich 2023 lub innych Mistrzostw Kontynentalnych FEI w skokach przez przeszkody seniorów 2023

2. Zawody Pucharu Świata FEI w skokach przez przeszkody

2.1 Pary zawodnik/koń, które ukończyły pierwszą rundę trzech konkursów zaliczanych do Pucharu Świata na wysokości 155 cm na:

-wybranych zawodach na otwartym hipodromie od CSI(O)1* do 3*-W

-od CSI(O)4* do 5*-W na otwartym hipodromie

Z wynikiem czterech (4) punktów karnych lub mniej

2.2 Pary zawodnik/koń, które ukończyły pierwszą rundę trzech konkursów zaliczanych Pucharu Świata na wysokości 160 cm na:

- Wybranych zawodach na otwartym hipodromie CSI(O)1* do 3*-W

- CSI(O)4* do 5*-W na otwartym hipodrimie

Z wynikiem ośmiu (8) punktów karnych lub mniej.

3. Konkursy Grand Prix

3.1 Pary zawodnik/koń, które ukończyły pierwszą rundę trzech konkursów Grand na wysokości 155 cm na:

- Wybranych zawody na otwartym hipodromie CSI(O)3*(-W);

- CSI(O)4* do 5*(-W) na otwartym hipodromie

Z wynikiem czterech (4) punktów karnych lub mniej.

3.2 Kombinacje zawodnik/koń, które ukończyły pierwszą rundę trzech Grand Prix na wysokości 160 cm na:

- wybranych zawodach na otwartym hipodromie CSI(O)3*

z wynikiem ośmiu (8) punktów karnych lub mniej.

4. Konkursy o Puchar Narodów

4.1 Pary zawodnik/koń, które ukończyły pierwszą lub drugą rundę trzech konkursów o Puchar Narodów na wysokości 155 cm podczas zawodów na otwartym hipodromie CSIO4* do 5*(-W) z wynikiem czterech (4) punktów karnych lub mniej.

4.2 Pary zawodnik/koń, które ukończyły pierwszą lub drugą rundę trzech konkursów Pucharu Narodów na wysokości 160 cm w zawodachCSIO5*(-W) rozgrywanych na otwartym hipodromie z wynikiem wynoszącym osiem (8) punktów karnych lub mniej.

W celu uniknięcia wątpliwości, pary zawodnik/koń, które muszą osiągnąć minimalny wynik w pierwszej rundzie konkursów Grand Prix, konkursów zaliczanych do Pucharu Świata lub w pierwszym lub drugim nawrocie Pucharu Narodów w celu zdobycia MER.

Na przykład: para zawodnik/koń z wynikiem czterech (4) punktów karnych w pierwszej rundzie jednego konkursu zaliczanego do Pucharu Świata na wysokości 155 cm, wynikiem czterech (4) punktów karnych w pierwszej rundzie jednego konkursu Grand Prix na wysokości 155 cm oraz wynikiem ośmiu (8) punktów karnych w pierwszym lub drugim nawrocie jednego konkursu Pucharu Narodów na wysokości 160 cm spełnia minimalne wymagania.

Wybrane konkursy Pucharu Narodów, Grand Prix i Pucharu Świata muszą spełniać specyfikacje techniczne określone w Artykule 632.5 Przepisów FEI dotyczących zawodów jeździeckich na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Lista zawodów, na których zawodnicy mogą zdobywać MER dostępna jest TUTAJ.

53078656536 fd8a40de8c c