Logo tylkoskoki

013 3055-ales-opatrny-falco-unionZapraszamy na krótkie tekstowo-fotograficzne podsumowanie CSI w Lesznie. Specjalnie dla czytelników TylkoSkoki.pl stworzyliśmy „KLUB STO” - ranking najlepszych zawodników dwutygodniowych zawodów zorganozowanych przez JKS Przybyszewo. Jeśli jesteś ciekawy, kto zdobył w Lesznie najwięcej punktów do Rankingu Rolexa, kto był najlepszy z Polaków, a kto nie miał według nas szczęścia – to koniecznie przejrzy ten materiał.

Zawody w Lesznie w formule dwutygodniowego tour odbyły się już po raz piąty. Nic więc dziwnego, że mają ugruntowaną pozycję w kalendarzu wielu jeżdżących w Europie zawodników. Taka kumulacja w jednym miejscu i czasie konkursów zaliczanych do rankingu FEI ściąga co roku do hali WSMiZ tłumy zawodników. Ci najlepsi wiedzą, że nie znajdą w Lesznie wielkiego show i blasku fleszy, jak podczas rozgrywanych w tym samym czasie zawodów w Lyonie, Wiedniu czy Veronie, ale za to są pewni dobrych warunków startowych, możliwości podreperowania stanu konta bankowego i, co najważniejsze, podniesienia pozycji w Rankingu Rolexa. Na listach startowych są zawsze jakieś rodzynki – zawodnicy z pierwszej setki RR. Ale w większości to ci, którzy o tej setce, dającej przepustkę do największych imprez na świecie, marzą. My przedstawiamy ranking jeźdźców, którzy w tym roku w Lesznie spisali się najlepiej. 

 

KLUB STO - najwięcej (100 i więcej) punktów zdobytych do Rankingu Rolexa

013 3055-ales-opatrny-falco-unionNaszym numer jeden to Ales Opatrny z Republiki Czeskiej. Co prawda nie zwyciężył w żadnym  konkursie, ale zdobył aż 170 punktów do Rankingu Rolexa i wygrał 51 700 złotych. Najlepiej spisywał się na wałachu Nobel (po Cascavelle), na którym zajmował w tych najważniejszych konkursach miejsca 2. i 3.. W ostatnim rankingu RR zajmował dopiero 355. miejsce. Teraz na pewno awansuje. Czech zdobył też punkty w konkursie zaliczanym do Pucharu Świata i umocnił swoją pozycję w pierwszej dziesiątce rankingu LEC. Ales Opatrny jest doskonale znany polskiej publiczności. To Mistrz Europy Młodych Jeźdźców z roku 2000. W tym roku był już wcześniej w Polsce na CSI w Poznaniu i w konkursach Rolexa dwukrotnie zajmował miejsca drugie. Kibice zobaczą go wkrótce jeszcze raz, bowiem już zgłosił się do udziału w Cavaliadzie.

013 2621lorenzo-de-luca-easy-jumper-magicNumero Due - Lorenzo De Luca z Włoch. Podobnie jak Czech nie wygrał konkursu, jednak mimo to zgromadził 140 punktów rankingowych. Z racji dobrych startów w niższych konkursach jego dorobek finansowy jest jeszcze bardziej imponujący niż Alesa - to prawie 55 000 PLN. Jego koniem numer jeden na tych zawodach była klacz Unex Voske. Włoch startował w obydwu turniejach, jednak wszystkie punkty zdobył w pierwszym (był m. in. 3. w Grand Prix). Leszczyńskie sukcesy nie są jego pierwszymi w tym roku. W rankingu FEI zajmuje 282 miejsce, które zawdzięcza między innymi wygraniu Grand Prix na CSI3* Béthune (FRA).

013 3561-jur-vrieling-labors-wonderboyMiejsce trzecie - Jur Vrieling. Trzykrotny Mistrz Holandii, srebrny medalista drużynowo tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Do Leszna przyjechał tylko na jeden tydzień i to z drugim garniturem koni (tydzień później tymi pierwszymi startował na CSI5*W w Veronie). Na klaczy KM Wish (po Lux) wygrał pierwszy konkurs zaliczany do rankingu Rolexa, potem był jeszcze 6. w Grand Prix i 4. (na Labor's Wonderboy) w finale średniej Rundy. Zgromadził 110 punktów i, jak co roku, opuszczał Leszno bardzo zadowolony. Być może w tym sezonie przyjedzie jeszcze raz do Polski - w grudniu na Cavaliadę.

013 3557-PonitaMiejsce czwarte, a pierwsze wśród reprezentantów Polski, przypadło Ewie Mazurowskiej. Szerzej o jej sukcesie PISALIŚMY w miniony czwartek, po jej wygranej na klaczy Ponita 118 w konkursie Dużej Rundy. Amazonka KJ Vertus Łódź już na pierwszych zawodach pokazała się z dobrej strony, zajmując w Grand Prix 4. miejsce. To jej bezsprzecznie największy indywidualny sukces w karierze. Do tej pory w Rankingu FEI, zajmowała miejsce 640. Równe  100 punktów z Leszna powinno jej dać w kolejnym wydaniu RR miejsce w czwartej setce, nie mówiąc już o pewnym awansie w rankingu PZJ.

Inni ważni zwycięzcy

013 3345natalia-simonia-gardemarinNatalia Simonia z Rosji– wygrała najtrudniejszy konkurs zawodów w Lesznie - kwalifikację do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej. Parkur w tej próbie był niezwykle trudny (czytaj więcej TUTAJ). Bezbłędnie pokonały go tylko dwie pary. Do zwycięstwa na koniu Kilar w Pucharze Świata amazonka z Rosji dorzuciła jeszcze dwie wygrane w konkursach średniej rundy na klaczy Gardemarin.

 

013 3703-Sugitani-Taizo AvenzioTaizo Sugitani - zwycięzca konkursu Grand Prix pierwszego tygodnia w Lesznie. Jeden z najbardziej utytułowanych jeźdźców z Japonii. W swojej karierze cztery razy startował na Igrzyskach Olimpijskich. Jednak największy indywidualny sukces odniósł na Mistrzostwach Świata w Lexington w 2010 roku, gdzie zajął miejsce 10. W zeszłym roku wygrał konkurs Grand Prix na CSI4* w Salzburgu.


013 5063lambre-santiago-wasabiSantiago Lambre z Meksyku
– wygrał drugi, kończący tegoroczne zawody w Lesznie, konkurs Grand Prix. Dokonał tego na swoim koniu numer jeden Wasabi, na którym we wrześniu tego roku wygrał aż trzy konkursy Rolexa (w tym GP) na CSI3* w Arezzo. Aby wystartować w Lesznie nie musiał przepłynąć oceanu - na stałe stacjonuje w Liege w Belgii.

 

wechtaMaksymilan Wechta – drugi, obok Ewy Mazurowskiej, polski zwycięzca konkursu zaliczanego do Rankingu FEI. Pisaliśmy o tym zaraz po poniedziałkowym SUKCESIE. Dziewiętnastolatek z KJ Wechta Rosnówko wygrał finał Średniej Rundy pierwszych zawodów CSI w Lesznie. Dokonał tego na świetnie spisującej się przez cały tegoroczny sezon klaczy Boliwia (po Elvis).

 

 


Wyróżnienia dla Polaków

skrzyczynski zoazu lesznoDla Jarosława Skrzypczyńskiego za 90 punktów do Rankingu Rolexa i fantastyczną jazdę na Zazou HBC w konkursie Pucharu Świata. Już w październikowym wywiadzie dla TylkoSkoki.pl zawodnik KJ Agro-Handel zapowiadał, że właśnie na tego konia w sezonie halowym liczy najbardziej.

koza

 

 

Dla Łukasza Kozy za 75 punktów do RR i dwukrotne pokonanie konkursów Grand Prix bez punktów karnych. W drugich zawodach w GP Łukasz Koza na El Campie po czystym przejeździe w rozgrywce był trzeci. Dobra postawa w Lesznie wróży temu młodemu zawodnikowi kolejny skok w Rankingu PZJ (w listopadzie awansował do pierwszej dziesiątki).

013 4208gpsiuk absatz

 

 

 

 

 

Dla Grzegorza Psiuka – za dwa zwycięstwa i dwa drugie miejsca w konkursach Rundy Młodych Koni na Aresie (na zdjęciu na koniu Absatz).

 

 

Dla Jacka Zagora za zwycięstwo na Quidams Noblesse w konkursie Średniej Rundy (przepraszamy Jacka za brak zdjęcia - przyp. red.).

wasilewski-wavantos

 

Dla Łukasza Wasilewskiego za wygranie na koniu Arakorn finału Rundy Młodych Koni. Szkoda, że trochę zabrakło mu szczęścia w konkursach Dużej Rundy, na będącym w sumie w niezłej formie Wavantosie.

 

 

 

013 4779quinteraRozczarowanie - Leon Thijssen. Plasujący się od kilku lat w pierwszej setce Rankingu FEI reprezentant Holendii do Leszna przyjechał po pewne punkty i dobrą kasę. Zawodnika wygrał co prawda jeden konkurs średniej rundy, ale zupełnie zawiódł jego koń numer jeden Tyson. W konkursach Rolexa Thijssen punktował jedynie na Quinterze (25 punktów), na której w zeszłym roku Grand Prix w Lesznie wygrał Jarosław Skrzyczyński.

 

 

 

 

Tyle podsumowania zawodów w Lesznie. Czekamy na kolejne CSI: w Łodzi podczas Parady Jeździeckiej i w Poznaniu podczas Cavaliady.

FOTO: Katarzyna Boryna (wielkie dzięki - przyp. red.).


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830