Podobnie jak Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w Olszy, tak i jego odpowiednik w skokach luzem, od trzech lat obecny w listopadzie w SK Racot, błyskawicznie znalazł uznanie wśród promotorów młodych koni skokowych na naszym rynku jeździeckim. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez konsorcjum SK Racot, KJ Agro-Handel, Tarant Events i Kraju Jumping Team wspierane przez Związek Hodowców Polskiego Konia Sportowego, Polski Związek Hodowców Koni, Kujawsko-Pomorski ZHK i ZHK Wielkopolskich, wzięła udział rekordowa liczba 112 koni reprezentujących roczniki 2020 i 2021. Komisja sędziowska w składzie identycznym jak w ubiegłym roku: Jarosław Szymoniak, Andrzej Matławski, Marek Fimmel, Jacek Zagor i Dawid Rakoczy, oceniła imponującą rodowodami i genetycznym potencjałem stawkę, co jak się później okazało, w większości wypadków znalazło swoje odzwierciedlenie w zaprezentowanych uzdolnieniach skokowych.
Podkreślić trzeba bardzo dobre, lepsze niż w latach ubiegłych, przygotowanie techniczne i kondycyjne do imprezy, w której obowiązują niemałe jak na młody wiek uczestników wymagania. Tradycyjnie już w Racocie liczba 2-latków była nieco wyższa niż 3-latków. Młodsza grupa od początku miała niekwestionowana liderkę, a była nią gniada holsztyńska klacz Oracle Urssini (Uriko kwpn – Catolica hol po Cassini I hol). Zdecydowanie i z dużą przewagą wygrała zarówno półfinał jak i finał. Pełna siostra Sportowego Czempiona Polski 5-latków z Olszy z 2020, ogiera Urssini, może stanowić w przyszłości źródło wielkiej satysfakcji dla hodowczyni, a jest nią Wioletta Kosicka, zarówno w sporcie jak i hodowli.
Na drugim miejscu sędziowie uplasowali również konia holsztyńskiego i także gniadej maści ogiera Comme le Soleille OJK (Comme l`Etoile hol – Picara I hol po Carry hol), którego wyhodowała Katarzyna Bartosiewicz, a właścicielką jest Anna Farysej. Obie Panie z województwa zachodniopomorskiego. To ogier nieco jeszcze źrebięcy, ale bardzo szlachetny, niezwykle elastyczny w skoku. Bardzo poprawił swoją pozycję znakomitym finałowym przebiegiem. Jest to syn Mistrza Polski koni 5-letnich i klaczy, która jest siostrą bardzo zasłużonego dla polskiej hodowli, nieżyjącego już niestety, ogiera Carry Son.
Brązowy medal dla gniadego wałacha holenderskiej hodowli Roxan BFT (Grand Slam VDL kwpn – Mistic Lady kwpn po Glasgow VDL bwp) Równo, wysoko oceniony przez 2 dni (8,47-8,5), pochodzi z najlepszej rodziny żeńskiej Jana Greve (NED), którą założyła klacz Twiggy (po Lucky Boy xx), a która przewija się także dość często w rodowodach koni sportowych polskiej hodowli. Właścicielem tego konia jest Wojciech Szeszycki z Wielkopolski.
Najlepszym koniem polskiej hodowli w tej grupie był kasztanowaty ogier z miejsca 4-tego - Portado van`t Huka sp (Quivilon van`t Huka bwp – Porta Bella sp po Tjungske kwpn). Przegrał medal „o włos” – z ocenami 8,47-8,47, prezentując silne i kapitalne technicznie skoki. Jest to wnuk Mistrza Świata ogiera Vigo d`Arsouilles bwp i prawnuk olimpijczyka Carthago hol. Konia tego przygotowała i zaprezentowała hodowczyni z województwa wielkopolskiego - Nicole Młynarz.
Bardziej wyrównany przebieg miała rywalizacja w gronie koni rocznika 2020. Tu zwyciężyła ciemnogniada, nieduża klacz polskiej hodowli Nyiragongo Vulkan L sp (Vulkan L westf – Nubia L hol po Catoo hol) która w ubiegłym roku wśród 2-latków uplasowała się na miejscu trzecim. To córka najlepszej matki stadnej Pana Jana Ludwiczaka z KJ Agro-Handel Śrem, która dała już 3 rumaki które wyróżniły się w konkursach dla młodych koni: Niki L, New Escobar L i Nurioso L. Zwycięstwa nie odebrał jej nawet nieco słabszy wynik finałowego przebiegu.
Natomiast mocno awansował na miejsce drugie, rosły, ciemnogniady ogier Utu Magic (Uriko kwpn – Dorothee hol po Canto hol). To kolejny holsztyn, tym razem hodowli niemieckiej, promowany przez Stację Ogierów Rodziny Państwa Farysej. W doskonałym finałowym przebiegu zaprezentował przede wszystkim wielką siłę skoku.
Najniższe miejsce na podium przypadło wybornego pochodzenia gniadej klaczy Babbe Key Z (Balou du Reveton os – Grand Cru van`t Hagenhof bwp po Bentley van de Heffnick bwp). To córka zwycięzcy konkursów Grand Prix w ekipie amerykańskiej (w tym Grand Prix CSIO 5* Sopot) i klaczy wywodzącej się z doskonałej rodziny żeńskiej klaczy Usha van`t Roosakker. Dodatkowo zinbredowana jest 3x4 na świetnego Clintona hol. Od klaczy tej właścicielka Pani Roma Kosicka-Kaźmierczak już wiosną doczeka się 3 źrebiąt urodzonych przez surogatki i w związku z tym sama Babbe może skupić się na rozwoju kariery sportowej.
Rozgrywany równolegle Ogólnopolski Czempionat Polskiego Konia Sportowego to impreza o zdecydowanie bardziej hodowlanym charakterze. W związku z tym, że brane są pod uwagę także oceny za typ, pokrój i jakość galopu, więc odmienna była także ostateczna klasyfikacja.
I tak, w czempionacie klaczy zwyciężyła (najlepsza także wśród 2 latków) bardzo już utytułowana HA Sunlight (Conthargos os – Himera wlkp po Contendro I hol). W kwietniu tego roku klacz ta wygrała Dni Polskich Koni Sportowych w Jarużynie k. Bydgoszczy. Jej hodowcą jest Renata Wójcik (Kujawsko-Pomorski ZHK), a właścicielem i prezenterem Andrzej Herrmann (Warmińsko-Mazurski ZHK) wspomagany przez nadzorującą trening w jego stadninie Małgorzatę Łastówkę. Klacz wybitnie żeńska i urodziwa, o bardzo poprawnej budowie, prawidłowo rozwinięta. W skokach widać było niestety zmęczenie wyjątkowo dalekim transportem. Aby uczestniczyć w rywalizacji w Racocie dzień wcześniej przejechała 530km, najwięcej z wszystkich uczestników.
Na drugim miejscu, także 2-latka, kasztanowata Osaka (Varihoka du Temple sf – Okinawa sp po Aravel Waro sp) hod. i wł. Marek Buchowski (ZHKWlkp). W długich liniach, szlachetnej, lekkiej budowy, wywodzi się z rodziny żeńskiej pełnej krwi, gdzie kilkakrotnie występują konie tej rasy sprawdzone w kontekście hodowli koni sportowych.
Brązowy medal dla trzyletniej wyhodowanej w „Hodowli Koni Olimpijskich” SK Moszna (Śląsko-Opolski ZHK), a należącej do Jana Ludwiczaka (KJ Agro-Handel), gniadej klaczy Sollana M (od Soleil M po So in Love kwpn). To klacz pochodząca z rodziny żeńskiej „Królowej Matki” polskich klaczy hodowlanych Sauge AA. I wreszcie czwarta pozycja wśród klaczy sp dla ww. Nyiragongo Vulkan L.
W stawce ogierów najlepszy był 3 latek - rosły ciemnokasztanowaty Apollo K (Czardasz sp – Amieke kwpn po Triomphe de Muze bwp). Jego hodowcą i właścicielem są Bracia Rafał i Łukasz Krajewscy (ZHKWlkp). To reproduktor, mimo młodego wieku, bardzo już dojrzały i rozwinięty. Imponował siłą i witalnością, ale jednocześnie dużą chęcią współpracy z człowiekiem. Na wiosnę urodzą się po nim już pierwsze źrebięta, był bowiem udostępniony dla SO Gniezno, ale aktualnie powróci do treningu sportowego celem zaprezentowania go w MPMK. Z uwagi na powyższe cechy, komisja sędziowska jednogłośnie przyznała mu tytuł „Best in Show” racockiego turnieju!
Srebrny medal dla reprezentanta gospodarzy (SK Racot) siwego dwuletniego Chochlika (Kapsones W kwpn – Chochla sp po Vulkan L westf). Zdecydowanie w typie swojego słynnego dziadka Corneta Obolenskiego. Pochodzi z dynastii klaczy sprawdzonych w próbach dzielności organizowanych przez macierzystą stadninę, a wyhodowanych z istotnym dolewem krwi uszlachetniającej: Julio Mariner xx, Ladykiller xx, Plon xo, Nemrod xx.
Na trzecim miejscu gniady trzyletni Chimborazo L (Vulkan L westf, - Corvette L hol po Cascavello hol) hod. i wł. Jan Ludwiczak KJ Agro-Handel Śrem. Syn klaczy sprawdzonej w MPMK-B, może w nieco gorszym typie niż zwycięzca, lepiej za to skakał. Wśród koni które zajęły premiowane miejsca znalazł się też kolejny koń ze stajni Jana Ludwiczaka KJ Agro-Handel Śrem, a był nią siwy Lucky White (Hickstead White os – La Cornetta sp po Cornet Obolensky bwp) ur. 2021 hod. Tomasz Bagniewski (KPZHK).
Wyniki TUTAJ.
Tekst: Tomasz Bagniewski
Fot. Paula Bartkowiak