IMG 7975Druga część podsumowania roku w polskich i światowych skokach przez przeszkody. Przy okazji konkurs dla najbardziej uważnych czytelników naszego portalu.

Lipiec
063Podczas OOM w Bogusławicach  rozdano medale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. W kategorii dużych koni po złoto sięgnęła Monika Grundkowska, a w kucach Julia Klinge. W konkursie o Puchar Narodów w Budapeszcie Polacy zajęli ex equo czwarte miejsce. Nasi kadrowicze awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji Furusiyya NC i dali nam nadzieję na awans do finału w Barcelonie. Na Węgrzech bardzo dobrze spisał się w Grand Prix Igor Kawiak, który zajął 3 miejsce. Pasjonująca rywalizacja Kubiaka z Kieconiem (na zdjęciu z organizatorką Karoliną Kraśko-Ferenstein) miała miejsce podczas prestiżowych zawodów Gałkowo Masters. W sobotę najlepszy był Mściwoj, Grand Prix wygrał Grzegorz. Na dwugwiazdkowych zawodach w Zuidwolde (NED) drugie miejsce w konkursie zaliczanym do LR zajął Łukasz Wasilewski. Tydzień później podobny sukces odniósł Marek Lewicki w Rostocku (GER). Na 17 i 22 miejscu zakończyli Mistrzostwa Europy w Vejer de la Frontera Maksymilian Wechta (młody jeździec) i Andrzej Opłatek (junior). W kategorii dzieci w Hiszpanii najlepsze były Dominika Reszuta i Olimpia Wołodkowicz, które zajęły 23 miejsce ex equo. KJ Agro-Handel Śrem po raz drugi zorganizował zawody o Grand Prix Polski – wygrał je Mściwoj Kiecoń. Andrzej Głoskowski na Crosie zwyciężył w Grand Prix na CSI2*-W w litewskim Zagare. 25 lipca opublikowaliśmy pierwsze wydanie Rankingu TylkoSkoki.pl.

Sierpień
IMG 0109 LEWICKI ABIGEJSłaby występ (na zero przejechał tylko Lewicki) w Pucharze Narodów w Bratysławie praktycznie przekreślił szanse Polaków na awans do finału Furusiyya NC. Na pociesznie pozostała dobra postawa Krzysztofa Ludwiczka w Grand Prix,  który z 1 punktem karnym zajął 7 miejsce, a że był najlepszy z LEC, po raz drugi zdobył komplet punktów do Pucharu Świata. Sukcesem organizacyjnym i sportowym zakończyły się Mistrzostwa Polski w Drzonkowie. Mistrzami zostali: Marek Lewicki (Seniorów - na zdjęciu), Maksymilian Wechta (MJ), Maja Radomska (Juniorów). Zuzanna Twardowska (II) i Martyna Rynkiewicz (I) były najlepsze w PP Dzieci. Tydzień po Mistrzostwach Grand Prix na CSN w Zagórowie wygrał Jarosław Skrzyczyński. W Strzegomiu Mistrzem Polski Kuców został Adam Grzegorzewski, a Mistrzem Polski Młodzików - Michał Konarski. W Gajewnikach rozegrano MPMK. Na Mistrzostwach Europy Seniorów w Herning Polskę reprezentowali: Łukasz Koza, Piotr Morsztyn, Igor Kawiak i Radosław Zalewski. Mistrzem Europy został Francuz Roger Yves Bost na Castle Forbes Myrtille Paulois. Drużynowo triumfowali Brytyjczycy.

glinik2-131Wrzesień
Jedenastym miejscem w Pucharze Narodów na CSIO w Arezzo Polacy zakończyli udział w rozgrywkach Furusiyya Nations Cup. Bardzo dobrze na CSI4* w Czerniahovsku spisał się Jarosław Skrzyczyński, który wygrał konkurs zaliczany do LR, a w innym był trzeci. W Pezinoku w Grand Prix zaliczanym do Pucharu Świata 3 miejsce zajął Robert Uchwat. Drugą odsłonę cyklu Rolex Grand Slam w Calgary wygrał młody Belg Pieter Devos. Bardzo wysoki poziom miał Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w Olszy (na zdjęciu Czempion 7-latków Avocado L pod Marcinem Bętkowskim).  Świat obiegła informacja o tym, że Palloubet d'Halong Janiki Sprunger został kupiony przez Jana Topsa za 11 milionów euro. V Memoriał Majora Hubala w Gliniku Zaborowskim wygrała Paulina Wielgórska. W wieku 82 lat zmarł Zbigniew Majewski - twórca ośrodka pięcioboju i jeździectwa w Drzonkowie. W finale Furusiyya Nations Cup w Barcelonie najlepszy okazał się zespół francuski.

Październik
glinik-130Dużym sukcesem zakończył się występ Łukasza Kozy w hali Arena Nova w Wr. Neustadt. Na CSI3* był dwa razy trzeci (w tym w Grand Prix) w konkursach zaliczanych do LR. W tym samym czasie w Tallinnie w konkursie Pucharu Świata LEC drugie miejsce zajęła juniorka Zuzanna Gowin (na zdjęciu z lewej), a trzecie Andrzej Głoskowski. Głoskowski był też drugi w Grand Prix. Pierwszy konkurs w nowym sezonie Pucharu Świata w Lidze Europy Zachodniej w Oslo wygrał Scott Brash (GBR). Tydzień później w Helsinkach triumfował Patrice Delaveau. Na tej drugiej imprezie sporo emocji (dwa drugie miejsca) dostarczył nam Jarosław Skrzyczyński startując w CSI5*. Ponownie bardzo dobrze w Wr. Neustadt spisał się Łukasz Koza na El Campie. Tym razem w Grand Prix na CSI2* był drugi. Wkrótce po tym sukcesie dowiedzieliśmy się, że El Camp został sprzedany. Na szczęście pozostał w Polsce i trafił do juniora Andrzeja Opłatka. W relacjonowanym przez TSTV konkursie Grand Prix CSN w Jaszkowie najlepszy był Jarosław Skrzyczyński. Bardzo dobrze spisali się polscy zawodnicy z kategorii młodzieżowych na CSI w Austrii. Grand Prix Dzieci wygrała Dalia Lehmann, a Grand Prix Juniorów Maja Radomska. Jeździeckie media podały informację o zakończeniu kariery przez legendę francuskiego i światowego jeździectwa Michela Roberta.

Listopad
 mg 1854Pod naszym patronatem odbył się pierwszy konkurs Halowe Derby Poznania. Przy pełnych trybunach hali Hipodromu Wola wygrał go Łukasz Brzóska. Bardzo dobrze spisali się Polacy w CSI3* w Lesznie. Jarosław Skrzyczyński (na zdjęciu) wygrał dwa konkursy zaliczane do LR, a Piotr Morsztyn był trzeci Pucharze Świata LEC. Grand Prix w Lesznie należało do v-ce Mistrza Europy Juniorów - Bertrama Allena z Irlandii. W tym samym czasie w Lidze Zachodniej PŚ w Veronie najlepszy okazał się Christian Ahlmann (GER). Tydzień później w Stuttgarcie niepokonany był Hans Dieter Dreher (GER). Kibiców ucieszyła informacja o tym, że Urbane po dwóch latach przerwy będzie znowu dosiadana przez Mściwoja Kieconia. W Grand Prix Saksonii czwarte miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński. Na te zawody do Chemnitz Polacy (był tam też Marek Lewicki, który wygrał konkurs otwarcia dużej rundy) pojechali dzięki zaproszeniu portalu TylkoSkoki.pl. Sporo punktów do LR i LEC przywieźli z dwutygodniowego meetingu w słoweńskim Celje Michał Kaźmierczak i Sławomir Uchwat. Kolejne punkty do Pucharu Świata zdobyli też Piotr Morsztyn i Andrzej Głoskowski na CSI2* w Budapeszcie. Brytyjczyk Scott Brash, po zajęciu 1 miejsca w Grand Prix Doha, wygrał Longines Global Champions Tour 2013. Wkrótce został nowym liderem Longines Rankings. Niespodziewanie zakończył się konkurs The Rolex IJRC Top 10 Final. Wygrał go zaproszony z rezerwowego 14 miejsca Niemiec Daniel Deusser.

Grudzień
aDSC08598Miesiąc otworzył konkurs Grand Prix CSI2* w Lesznie. Wygrała go Natalia Simonia z Rosji, a drugie i trzecie miejsce zajęły nasze amazonki: Aleksandra Lusina i Paulina Malinowska. 1 grudnia oficjalnie otwarto Centrum Jeździectwa Hipodrom Sopot – nowoczesny kompleks hal i stajni, w którym już w lutym odbędą się pierwsze CSI. Czwarta Cavaliada w Poznaniu zgromadziła na starcie wiele gwiazd światowego formatu. Zdecydowanie najlepszy okazał się Felix Hassmann, który wygrał aż 3 konkursy LR. Sporo radości dostarczył kibicom Oskar Murawski, wygrywając konkurs potęgi skoku, nasi wygrali też cztery inne, mniejsze konkursy. W zaliczanym do LR finale średniej rundy czwarte miejsce zajął Michał Kaźmierczak, co, jak się później okazało, pozwoliło mu na awans do Top Ten Rankingu TylkoSkoki.pl. Impreza w Poznaniu okazała się wielkim hitem dla publiczności. Bilety na najciekawsze sesje sprzedane były już na tydzień przed zawodami. Steve Guerdat otrzymał czek na kwotę 200 000 CHF po zwycięstwie w trzecich zawodach zaliczanych do Rolex Grand Slam, które odbyły się w Genewie. Grudniowe konkursy zaliczane do Pucharu Świata wygrali: w Londynie Holender Maikel Van der Vleuten, a w Mechelen Niemiec Daniel Deusser. 30 grudnia w Cichowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych w Rankingu TylkoSkoki.pl. Tegorocznymi zwycięzcami zostali Jarosław Skrzyczyński z KJ Agro-Handel Śrem i zespołowo KJ Agro-Handel (na zdjęciu na górze nagrodę dla najlepszego klubu odbiera pan Jan Ludwiczak).

Część pierwsza TUTAJ

Na zakończenie zadanie konkursowe dla czytelników, którzy uważnie przeczytali obydwie części naszego podsumowania.
Ile konkursów zaliczanych do FEI Longines Rankings wygrali Polacy w 2013 roku? Kto z naszych wpisywał się na listę zwycięzców?

Na rozwiązanie czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten, kto pierwszy przyśle prawidłowe odpowiedzi, otrzyma nagrodę.