Logo tylkoskoki

DSC08899

Zakończyły się wszystkie ligi w cyklu kwalifikacji do finału Pucharu Świata. 719 sportowców z 64 krajów rywalizowało na sześciu kontynentach, a 525 zgromadziło punkty w swoich tabelach ligowych. Jak zakończyły się te zmagania w różnych zakątkach świata?

Liga Północnoamerykańska

fot. FEI/Shannon Brinkman

Finałowe zawody ośmioetapowej Ligi Północnoamerykańskiej odbyły się w minioną niedzielę w Ocala na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, a zwycięstwo Irlandczyka Daniela Coyle'a potwierdziło jego miejsce na szczycie tabeli po spektakularnej serii startów po obu stronach Atlantyku.

29-latek, który jeździ dla kanadyjskiego klubu Lothlorien Farm, swoje pierwsze punkty zdobył w listopadzie w Toronto, ale to jego decyzja o wzięciu udziału w niektórych zawodach Ligi Zachodnioeuropejskiej sprawiła, że zdobył łącznie 75 punktów, dzięki czemu znacznie wyprzedził Daniela Blumana z Izraela, który zajął drugie miejsce z 43 punktami. Irlandczyk Shane Sweetnam znalazł się na miejscu trzecim.  

 

Liga Azji Południowo-Wschodniej

Ta liga była najmniej liczna, z zaledwie dziewięcioma indonezyjskimi zawodnikami walczącymi o punkty w trzech etapach na rodzimej ziemi w Dżakarcie-Pulomas i Cinere-Depok w listopadzie i grudniu. Zwycięzcą został 35-letni Ferry Wahyu Hadiyanto, który dwukrotnie wygrywał na 10-letniej klaczy Cascadella de Revel G. Miejsce drugie zajął Marcho Alexandro, a trzecie Erwin Yoga.

 

Liga Nowozelandzka

W pięcioetapowej lidze nowozelandzkiej, która rozpoczęła się w Hastings w październiku, a zakończyła w Woodhill Sands w Auckland na początku stycznia, najlepsza okazała się Brooke Edgecombe. Był to pierwszy w karierze tytuł dla 43-letniej zawodniczki, która dwukrotnie wygrała finałowy konkurs serii i dwukrotnie zajmowała drugie miejsca w tabeli ligowej. Łącznie w lidze wzięło udział 17 zawodników.

 

Liga Japońska

Liga Japońska trwała od kwietnia do grudnia ubiegłego roku, przyciągając na start 22 uczestników, a zwyciężył Shinichiro Sugiyama, który startował we wszystkich siedmiu etapach. Zawody odbywały się w Osace, Kakegawie, Nasu, Fuji i Miki, a 44-letni zawodnik dosiadał 13-letniego hanowerskiego wałacha Rising Sun przez całą serię, zdobywając punkty w każdym konkursie i notując zwycięstwa w Osace w październiku i Miki w grudniu.

Wicemistrzem został Yugo Mori z 16-letnim wałachem Kay Em Bambalou, a trzecie miejsce zajął Kazuki Takizawa.

 

Liga Południowoafrykańska

Liga południowoafrykańska rozgrywała się od maja do października 2023 roku, odwiedzając areny w Midrand, Kromdraai, Shongweni i Brits. Bronwyn Meredith dos Santos wygrała sześcioetapową rywalizację, wyprzedzając Ashlee Healy na drugim miejscu oraz Lisę Williams i Jeanne Korber na trzecim i czwartym miejscu.

Mistrzyni Ligi dosiadała między innymi 14-letniej klaczy polskiej hodowli Bibisi (Calato Kama x Marcus, hod. Artur Kiempa), którą poprowadziła do zwycięstwa w Midrand w maju ubiegłego roku.

 

Liga Europy Centralnej

Rywalizacja w finale w Krakowie w zeszłym miesiącu była wyjątkowo ekscytująca, a walka o punkty trwała do samego końca. Na czele tabeli znalazł się Łotysz Kristaps Neretnieks przed Czeszką Sarą Vingralkovą, a Angelos Toulopis z Grecji zajął miejsce trzecie.  

Toulopis był jednym z zaledwie dwóch pretendentów z Subligi Południowej, pozostali z 15 startujących zawodników wywodzili się z Subligi Północnej.

Neretnieks w Krakowie pokazał wysoką formę. W konkursie szybkości zajął miejsce dziewiąte, w drugich zmaganiach zwycięstwo na klaczy Quintes dodało mu kolejne 20 punktów, a w końcowym rozrachunku zebrał na koncie 126 punktów, co pozwoliło mu na wyraźne zwycięstwo nad 21-letnią Vingralkovą, która jednak ukończyła zmagania zaledwie jeden punkt przed Touloupisem na trzecim miejscu. W Lidze Europy Centralnej wystartowało łącznie 126 zawodników.

 

Liga Arabska

Liga Arabska składa się z dwóch sublig. Zawodnicy z Egiptu zdominowali Subligę Północnoafrykańską, a jeźdźcy z Królestwa Arabii Saudyjskiej zajęli pierwsze i drugie miejsce w dywizji Bliskiego Wschodu.

Olimpijczyk z Tokio, Mouda Zeyada, wyprzedził Abdelrahmana Shoushę i Zaina Shady'ego Samira w klasyfikacji końcowej Subligi Północnoafrykańskiej. W Sublidze Bliskiego Wschodu najlepszy był Khaled Almobty z Arabii Saudyjskiej, złoty medalista Igrzysk Azjatyckich w 2018 roku, który brał również udział w finale Pucharu Świata w Göteborgu w Szwecji w 2019 roku. Jego rodak Ramzy Al Duhami zajął drugie miejsce w tabeli, a Salim Ahmed Al Suwaidi wylądował na miejscu trzecim. Łącznie 68 zawodników rywalizowało w tych dwóch subligach.

 

Liga Australijska

W okresie od marca do grudnia 2023 roku w tej rywalizacji wzięło udział 45 zawodników, a zwycięzca Ligi Australijskiej, 30-letni Thomas McDermott, wystartował w każdym z ośmiu etapów. Na miejscu drugim znalazła się Sarah-Louise McMillan, a Top 3 zamknęła Madeline Sinderberry.

 

Liga Eurazjatycka

Liga Eurazjatycka przyciągnęła 47 zawodników, a punkty można było zdobyć w sześciu imprezach rozgrywanych od kwietnia do września ubiegłego roku. Zawodnicy z Uzbekistanu zdominowali końcową klasyfikację, zajmując pięć pierwszych miejsc, na czele z Khurshidbekiem Alimdjanovem.

Drugie miejsce w tabeli ligowej zajął Nurjan Tuyakbaev, a trzecie Bekzod Kurbanov.

 

Południowoamerykańska Liga Południowa

Ta składała się z pięciu etapów, które odbyły się między kwietniem a listopadem 2023 roku i nie było zaskoczeniem, że brazylijscy zawodnicy zajęli lwią część czołowych miejsc, na czele z pięciokrotnym olimpijczykiem Doda de Miranda.

51-latek, którego sukcesy w Igrzyskach Panamerykańskich obejmują drużynowe złoto z 1999 roku i drużynowe srebro w 2011 roku, brał udział w trzech z pięciu kwalifikacji w serii i przypieczętował swoją pozycję lidera zwycięstwami z Dinozo un Prince zarówno na pierwszym etapie w Curtiba, jak i na trzecim etapie w São Paulo. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Guilherme Dutra Foroni, trzeci był Stephan de Freitas Barcha.

 

Liga Europy Zachodniej

Ta prestiżowa liga obejmowała w tym sezonie 14 etapów, a w sumie 172 sportowców wystartowało między październikiem 2023 a lutym 2024, z czego 97 zdobywało punkty.

Liga rozpoczęła się od podwójnego zwycięstwa Irlandczyka Richarda Howleya w Oslo w i Helsinkach, a Belg Gregory Wathelet triumfował w trzecim etapie w Lyon. Mistrz olimpijski, Brytyjczyk Ben Maher wygrał czwarty etap w Weronie, a w listopadzie Francuz Kevin Staut i Niemiec Marcus Ehning zwyciężali w Stuttgarcie i Madrycie.

W grudniu kolejne dwa zwycięstwa odnieśli Brytyjczycy - Harry Charles zajął pierwsze miejsce w A Coruña w Hiszpanii, a następnie Ben Maher zaliczył podwójne zwycięstwo w sezonie, wygrywając „w domu”, w Londynie. Niemiec Christian Ahlmann wygrał dziewiąty etap w Mechelen, kończąc tym samym sezon 2023.

W Bazylei nowy rok od zwycięstwa rozpoczął Belg Pieter Devos. Dalej Irlandczyk Daniel Coyle wygrał dwa etapy z rzędu w Lipsku i Amsterdamie. Panujący mistrz Europy, Szwajcar Steve Guerdat, triumfował w przedostatnim etapie w Bordeaux, a ostatnim zwycięzcą tego pełnego emocji sezonu był 24-letni Holender Lars Kersten, który zaskoczył wszystkich w Göteborgu.

52803582169 1f3ffbea48 c

fot. FEI/Richard Julliart

Zwycięzcą ligi został jednak numer jeden światowego rankingu i obrońca tytułu zdobywcy Pucharu Świata - Henrik von Eckermann ze Szwecji, który zgromadził aż 86 punktów. Brytyjczyk Harry Charles i rodak von Eckermanna, Peder Fredricson, ukończyli ligę z 73 punktami, ale to Charles zajął drugie miejsce. Na czwartym znalazł się Maher, na piątym Staut, a Guerdat - trzykrotny zwycięzca Finału Pucharu Świata – na szóstym.

 

Fot. u góry - Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593