Logo tylkoskoki

Events-WEG2014 banner rev1"To tak jak w piłce nożnej, kiedy powołuje się na mecz reprezentacji piłkarza, który w klubie jest w rezerwie" - mówi między innymi z rozmowie z TylkoSkoki szef wyszkolenia PZJ Jan Żółkiewski. Tematem wywiadu jest plan przygotowań polskich skoczków do WEG w Normandii. Prezentujemy ten plan oraz grupę zawodników nim objętą.

 

 

 

Znany jest już plan przygotowań do Mistrzostw Świata w skokach przez przeszkody, które we wrześniu odbędą się w ramach Światowych Igrzysk Jeździeckich (WEG) we Francji. W skrócie obejmuje on następujące etapy:

Okres przygotowawczy: 01.01-06.04. – w okresie tym zawodnicy przygotowują się w klubach i startują w zawodach kontrolnych. Zakończeniem tego okresu będzie dwutygodniowe zgrupowanie połączone ze startami we Włoszech na Toscana Tour w Arezzo (CSI3*)
Okres startowy: 07.04-28.09 – celem tego okresu jest przygotowanie i wyselekcjonowanie zawodników do reprezentacji kraju i udział w Mistrzostwach Świata. Planowanych jest 7 startów na zawodach rangi CSIO, CSI i MP. W tym okresie trening prowadzony jest w klubach. Na pierwsze dwa starty w zawodach rangi CSIO (Linz i Kopenhaga – przyp. red.) pojadą dwie 5-osobowe reprezentacje. Po tych dwóch startach zostanie wyłoniona reprezentacja na zawody CSIO Sopot. Następnie o kolejnych startach decydować będzie trener kadry. Obowiązkowy będzie udział w Mistrzostwach Polski.
Okres Bezpośredniego Przygotowania Startowego (BPS): 07.07-31.08 – będzie realizowany indywidualnie w klubach. Od 05.08 do 15.08 planowane jest zgrupowanie ze startami, według potrzeb, w zawodach CSI2* i 3* w Ciekocinku. (cały dokument na stronie PZJ - TUTAJ)

Powyższy program przewidywany jest w pierwszej kolejności dla zawodników i koni: Łukasz Appel – Zarco, Andrzej Głoskowski – Cross, Mściwoj Kiecoń – Urbane, Łukasz Koza - Chito Blue, Andrzej Lemański – Bischof L, Marek Lewicki - Abigej, Krzysztof Ludwiczak - Zoweja, Aleksandra Lusina - Caius, Piotr Morsztyn - Osadkowski Van Halen, Piotr Sawicki – Phenix, Jarosław Skrzyczyński – Baltazar Du Rouet, Crazy Quick, Radosław Zalewski - Duke of Carneval.

Plan opracowali trener Rudiger Wassibauer, menadżer Krzysztof Koziarowski i dyrektor sportowy Jan Żółkiewski.

Specjalnie dla portalu TylkoSkoki kilka zdań uzupełniających od dyrektora Jana Żółkiewskiego.

TylkoSkoki: W programie nie uwzględniono finału Pucharu Świata, a jak wiemy czworo polskich zawodników ma jeszcze szanse pojechać w kwietniu do Lyon. Dlaczego nie zostało to uwzględnione w tym planie?

Jan Żółkiewski: To plan przygotowań drużyny. Puchar Świata ma charakter indywidualny. Uważam, że to bardzo ważna impreza. Jeśli któraś z par się tam zakwalifikuje i będzie chciała pojechać, to nie ma żadnych przeszkód. Wtedy plan dla niej zostanie odpowiednio skorygowany.

TS: Nie wszystkie pary objęte przygotowaniami do Mistrzostw Świata są w Kadrze. Jak to możliwe?

JŻ: Trener Wassibauer ma do tego prawo. Ktoś w danym momencie może nie mieć wyników, które pozwalają na powołanie do kadry, ale trener widzi w nim potencjał startu w tej najważniejszej imprezie. To tak jak w piłce nożnej, kiedy powołuje się na mecz reprezentacji piłkarza, który w klubie jest w rezerwie. Oczywiście zawodnik taki musi pokazać startami, że będzie gotowy do udziału w MŚ.

TS: Plany startu w Furusiyya NC obejmują Linz, Kopenhagę, Sopot i zaplanowane już po Mistrzostwach Świata Arezzo. Często pojawia się pytanie dlaczego nie chcieliście wykorzystać szansy pojechania na CSIO5* do Gijon. Przecież wiadomo jak trudno jest uzyskać zaproszenie na zawody tej rangi.

JŻ: Oczywiście start w zawodach CSIO5* byłby cennym doświadczeniem ale trzeba pamiętać o położeniu i terminie tych zawodów. W tym okresie na początku sierpnia będzie wyłoniona już wąska reprezentacja do startu w Normandii. Wyjazd tymi samymi końmi 3000 km byłby bardzo męczący. Konsultowaliśmy to z mającym doświadczenie w tej dziedzinie Zbigniewem Kaczorowskim, który przygotowywał Grzegorza Kubiaka do Mistrzostw Świata w Jerez de la Frontiera. Można by pozostać już w tej części Europy do startu w WEG, ale to byłoby zdecydowanie za drogie. Stąd ostatni kontrolny start będzie miał miejsce na CSI3* w Choczewie. Trener Wassibauer rozmawiał z organizatorem, który zapewnił go, że poziom Grand Prix w Cikocinku będzie jak na CSI4*.

TS: Jak ocenia pan szanse naszych skoczków na Mistrzostwach Świata?

JŻ: Wszyscy koncentrują się na tegorocznych MŚ w Normandii. Ale trzeba pamiętać, że najważniejszy dla nas będzie rok 2015. Wtedy odbędzie turniej kwalifikacyjny Igrzysk Olimpijskich dla naszego regionu. Mamy szanse, aby ten turniej wygrać, dobrze wystartować w tych zawodach i powalczyć o kwalifikację olimpijską. Jednak należy do tego przygotować się jak najlepiej, stąd WEG 2014 trzeba traktować jako etap przygotowań.

TS: Dziękujemy za rozmowę


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593