Zestawienie najlepszych koni roku 2024 według rankingów Hippomundo, które uwzględniają nie punkty rankingowe, ale sumę zdobytych nagród pieniężnych.
Jeżeli chodzi o zestawienie międzynarodowe, to „najbogatszym” koniem roku 2024 była klacz H&M Indiana (BWP, Kashmir van Schuttershof x Animo’s Hallo), która pod Malin Baryard-Johnsson zgromadziła aż 1 397 170 euro. Razem wchodziły w skład ekipy Stockholm Hearts, która triumfowała w wysoko dotowanym GCL Super Cup zawodów Riyadh Playoffs. Wygrały też Grand Prix LR grupy AA na CSI5* w Doha w lutym i plasowały się w Top 5 takich zmagań w Rabacie i Miami Beach.
Drugie miejsce zajmuje 12-letni Leone Jei (KWPN, Baltic VDL x VDL Corland). Ten, dosiadany przez Martina Fuchsa, wygrał dwa konkursy LR grupy AA – Rolex Grand Prix w Windsorze oraz Grand Prix CSIO5* w Spruce Meadows. Triumfowali też w niezaliczanym do LR prestiżowym konkursie Rolex IJRC Top Ten Final na CHI w Genewie. Łącznie w 2024 wygrali 1 395 465 euro.
Top 3 zamyka Donatello d’Auge (SF, Jarnac x Hello Pierville). Pod Julienem Epaillardem startował we wspomnianej zwycięskiej ekipie Stockholm Hearts w Rijadzie, a za ten triumf zainkasowali aż 833 333 euro. W Rotterdamie z francuskim teamem wygrali Puchar Narodów zaliczany do Longines League of Nations, a w prestiżowym Grand Prix Hermes na CSI* w Paryżu zajęli miejsce drugie. Suma zdobytych przez tę parę nagród pieniężnych to 1 209 196 euro.
Kolejne konie w Top 5 to Killer Queen VDM (BWP, Eldorado van de Zeshoek x For Pleasure, 1 137 544 euro) oraz King Edward (BWP, Edward 28 x Feo, 1 096 615 euro).
Jeżeli chodzi o polskie konie, to najlepszy w tym rankingu był w 2024 Corlansky-Pro (OS, Corlani x Cadensky, hod. Stanisław Procajło). Na nim Łotysz Kristaps Neretnieks wygrał dwa konkursy LR na CSI4* w Cagliari w październikiu, a także triumfował w konkursie Barier na CAVALIADACH w Sopocie i Krakowie. W czołówkach konkursów zaliczanych do światowego rankingu plasowali się też w Szilvásvárad, Rydze, Samorin, Bogusławicach i Zielonej Górze. Najbardziej dochodowym startem było jednak trzecie miejsce w Sześciu Barierach na CSIO5* w Spruce Meadows we wrześniu. Łącznie zgromadzili 72 756 euro.
Miejsce drugie dla wyhodowanej w Stajni Wechta klaczy Flotylla (PZHK, Alvaro 121 x Bajou du Rouet). Wspólnie ze swoją amazonką Cathleen Driscoll z USA wygrały trzy konkursy LR, w tym dwa grupy C na CSI5* i CSI2* w Wellington na początku tego roku. W Top 10 konkursów zaliczanych do światowego rankingu plasowały się 7 razy, łącznie inkasując 59 543 euro.
Najlepszą trójkę zamyka wyhodowany w SK Nowielice Chaccoletto (PZHK, Chacco-Fly x Liban). Konia od tego roku dosiada Irlandczyk Darragh Kenny. Para we wrześniu zajęła drugie miejsce w konkursie Grand Prix CSI3* w Nowym Jorku. Wcześniej na tym koniu startował reprezentant Kanady Briand Woldring-Walker. Chaccoletto wywalczył w tym roku 58 691 euro.
Lista Top Ten polskich koni prezentuje się następująco:
- Corlansky-Pro Pro (OS, Corlani x Cadensky, hod. Stanisław Procajło) – 72 756 euro
- Flotylla (PZHK, Alvaro 121 x Bajou du Rouet, hod. PHP Wechta) – 59 543 euro
- Chaccoletto (PZHK, Chacco-Fly x Liban, hod. SK Nowielice) – 58 691 euro
- Kathmandau (PZHK, Zinedine x Samurai M, hod. Agnieszka Sztandar-Sztanderska) – 45 884 euro
- Calla (PZHK, Quateron x Vittorio, hod. Tomasz Wiczanowski) – 44 156 euro
- Flower Girl (HOL, Hickstead x Catoki, hod. Michał Szadkowski) – 41 945 euro
- Velvet Lazar (OLD, Verdi TN x Numero Uno, hod. Edmund Lazarewicz) – 33 622 euro
- Colinero (OLD, Cola x Escudo I, hod. Witold Pietrożyk) – 28 598 euro
- Chillout (WEST, Clinton x Cavalier, hod. Montis Sp.z.o.o.) – 19 718 euro
- Santos Hippica (PZHK, Hippica Andiamo x Leandro, hod. Zbigniew Kostrzewski) – 18 925 euro
Fot. Asia Bręklewicz