Podsumowanie najlepszej dziesiątki zawodników rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego za rok 2024 i ich największych sukcesów w minionym sezonie.
10. Mściwoj Kiecoń
fot. Kamila Tworkowska
Brązowy medalista mistrzostw Polski. Ten sukces odniósł na klaczy Idealisca, ale jego podstawowym koniem w zmaganiach międzynarodowych był siwy Cicero – to na nim zajął drugie miejsce w zaliczanym do światowego rankingu konkursie Dużej Rundy podczas CAVALIADY w Warszawie i był siódmy w konkursach Grand Prix w Krakowie i Warszawie. Wspólnie wchodzili też w skład zwycięskiej polskiej ekipy Pucharu Narodów w Drammen, który pokonali na 0/4. Na poziom LR w 2024 wkroczyła też dosiadana przez Mściwoja młoda Eyda L, która w swoim debiucie w takiej klasie zaliczyła „double clear” w finale Średniej Rundy w Warszawie i zajęła miejsce 7.
9. Przemysław Konopacki
fot. Asia Bręklewicz
Ten zawodnik w minionym sezonie wygrał aż 12 konkursów międzynarodowych na poziomie 140/145 cm: w Deurne, Lier, Bonheiden, Peelbergen, San Giovanni, Poznaniu i Rouen. Dokonywał tego na trzech koniach – Expression’Quill, Kaliber i No Limit 67. Oprócz tego 10 razy plasował się w Top Ten klas LR, między innymi zajmując drugie miejsce w klasie 145 cm na CSI3* w Gorla Minore. Wchodził też w skład zwycięskiej polskiej ekipy na CSIO3* w Drammen.
8. Dawid Skiba
fot. Asia Bręklewicz
Zwycięzca dwóch konkursów rankingowych - w maju był najlepszy w Grand Prix CSI2* w Bogusławicach. Był to jego pożegnalny start na koniu La Vulkano L, który został sprzedany i służy teraz swoim doświadczeniem młodemu zawodnikowi Julianowi Laskowskiemu. W sierpniu na zawodach Baborówko Jumping Show triumfował w konkursie Grand Prix – po raz pierwszy wygrywając klasę LR na młodym 9-letnim wałachu Kasper. Wygrał też jeden z konkursów Średniej Rundy 140 cm na CAVALIADZIE w Krakowie. Dużym sukcesem Dawida było zajęcie trzeciego miejsca w zaliczanym do grupy C LR konkursie Grand Prix CSI3* w Arezzo – dosiadał wtedy konia Odilon van het Bevrijdthof. Oprócz tego 11 razy plasował się w Top Ten konkursów zaliczanych do Longines Rankings.
7. Tomasz Miśkiewicz
fot. Kamila Tworkowska
Trzeci zawodnik Grand Prix LR grupy B na CSIO4* w Sopocie. Dosiadał wtedy klaczy Velvet Lazar, na której też zaliczył „double clear” w Pucharze Narodów na CSIO3* w Martofte, gdzie polski team zajął miejsce siódme. W czołówkach klas LR plasował się dziewięciokrotnie – zajmował drugie miejsca w konkursach zaliczanych do światowego rankingu w Samorin (145 cm) oraz w Sopocie (150 cm). Na innych koniach – Stakkato Lazar i VHS Bastion – zajmował piąte miejsca w konkursach Grand Prix, odpowiednio na CAVALIADZIE w Sopocie i 4Foulee w Zielonej Górze.
6. Michał Kaźmierczak
fot. Kamila Tworkowska
Zwycięzca trzech konkursów międzynarodowych na poziomie 140 cm – w Kessel i Bogusławicach na koniu Eskobar i w Jakubowicach na koniu Whoopy Boy. Drugi zawodnik Grand Prix Silesia Equestrian, w Top Ten konkursów LR plasował się aż 14 razy. Piąty zawodnik mistrzostw Polski w Białym Lesie. W 2024 jego podstawowym koniem był siwy Kalahari Rock, na którym 10-krotnie pokonywał parkury konkursów zaliczanych do światowego rankingu bez zrzutek. We wrześniu na klaczy Pippa van de Heffinck triumfował w krajowym Grand Prix ZO w Michałowicach.
5. Jarosław Skrzyczyński
fot. Asia Bręklewicz
Zwycięzca 6 konkursów zaliczanych do Longines Rankings. Na Inturido triumfował w obu klasach zaliczanych do światowego rankingu podczas CSI2* 4Foulee Zielona Góra – sobotnim Speed Masters oraz niedzielnym Grand Prix. Na koniu Komboy w marcu wygrał konkurs LR oraz Grand Prix CSI2* w Samorin, w kwietniu – Grand Prix CSI2* w Linz, a w maju klasę Gold tour na CSI2* w Samorin. Tych zwycięst pewnie byłoby jeszcze więcej, ale jak wiemy, w sierpniu zawodnik doznał kontuzji po nieszczęśliwym upadku i w związku z tym ominął resztę jeździeckiego sezonu. Życzymy mu jak najszybszego powrotu w siodło i wielu sportowych sukcesów w 2025.
4. Marek Wacławik
fot. Asia Bręklewicz
Zawodnik, który swoim przejazdem w rozgrywce na CSIO3* w Drammen poprowadził polski team do pierwszego od 8 lat zwycięstwa w Pucharze Narodów. Dokonał tego na koniu Kathmandau – na nim też zajął w lutym miejsce drugie w konkursie Grand Prix LR grupy B na CAVALIADZIE w Krakowie. Na podium konkursów LR plasował się też w Baborówku (2 w Grand Prix) i Zielonej Górze (3 w Speed Masters). Na innym koniu – Diaroubet – był czwarty w 25 Years of Tarant Events Grand Prix na CSI2* Barczewo. W sierpniu zdobył tytuł mistrza Wielkopolski kategorii seniorów, a we wrześniu na tym samym koniu Stakkatan wygrał Grand Prix ZO2* w Warce.
3. Dawid Kubiak
fot. Kamila Tworkowska
Mistrz Polski roku 2024. W Białym Lesie prowadził od początku do końca zmagań. Startował tam na koniu Flash Blue B – tym samym, na którym wcześniej startował w swoich pierwszych Igrzyskach Olimpijskich. Wymagający parkur pierwszego konkursu indywidualnego pokonał tam na 8 punktów karnych. Na koniu Szuler triumfował w zaliczanej do światowego rankingu Dużej Rundzie na Baborówko Jumping Show, a w Top 10 klas LR plasował się 10 razy.
2. Maksymilian Wechta
fot. Łukasz Kowalski
Kolejny zawodnik, który zadebiutował w tym roku w Igrzyskach Olimpijskich. W Paryżu dosiadał konia Chepettano – para w wymagającym pierwszym konkursie drużynowym odnotowała tylko dwa błędy. Na tym samym koniu był drugi w konkursie 150 cm na CSI4* w Mâcon Chaintré w majui czwarty w klasie 150 cm na CSI4* w Vejer de la Frontera w lutym. Bezbłędnie pokonał też na nim pierwszy nawrót Pucharu Narodów na CSIO4* Warsaw Jumping. 16 razy plasował się w Top Ten konkursów zaliczanych do światowego rankingu, a oprócz Chepettano dosiadał w nich koni Mystique, Cassiopeia, Cortina, Quinchella i Eldorado. To zresztą najbardziej zapracowany zawodnik polskiego Top Ten – w 2024 odnotował aż 327 startów międzynarodowych.
1. Adam Grzegorzewski
fot. Łukasz Kowalski
Zawodnik, który w tym roku po raz pierwszy znalazł się na szczycie krajowego zestawienia. W sierpniu zadebiutował w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, gdzie na koniu Issem pokonał bardzo trudny pierwszy konkurs indywidualny z wynikiem 8 punktów karnych. Na tym samym koniu zaliczył podwójne zero w Pucharze Narodów CSIO3* w Deauville. Wygrał jeden konkurs LR – Grand Prix CSI2* w Samorin na koniu Dark Fire. Triumfował też w klasach 140 cm w Samorin (na Qaman-Expres-A) i w Deauville (na klaczy Valanna). Aż 22 razy znajdował się w Top Ten konkursów zaliczanych do światowego rankingu. W konkursie zaliczanym do grupy B LR – Grand Prix CSI4* w Vejer de la Frontera na poziomie 155 cm – zajął w lutym miejsce piąte.