Skoki będą jednym z głównych punktów jeździeckiej rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024. Dowiedzmy się, co sportowcy muszą zrobić podczas dwuletniego okresu kwalifikacyjnego, aby zdobyć szansę na rywalizację w zamku w Wersalu.
Równość to jedna z zasad jeździectwa – wyjątkowego sportu olimpijskiego, w którym mężczyźni i kobiety rywalizują ze sobą o te same medale w tych samych zawodach. Paryż 2024 nie będzie wyjątkiem. Po raz kolejny program uwzględnia trzy konkurencje jeździeckie – ujeżdżenie, skoki i WKKW. Każda z nich jest wyjątkowa, także w ramach procesu kwalifikacji.
Ilu sportowców będzie rywalizować w skokach podczas IO w Paryżu w 2024?
W Paryżu 2024 odbędą się dwa konkursy medalowe w skokach: indywidualny i drużynowy. Maksymalnie 75 sportowców, po jednym na każdy Narodowy Komitet Olimpijski, weźmie udział w konkursie indywidualnym, a 20 ekip składających się z trzech par – w konkursie drużynowym.
Aby wziąć udział w rywalizacji zawodnicy muszą mieć nie mniej niż 18 lat w roku, w którym odbywają się igrzyska olimpijskie (czyli ci urodzeni do 31 grudnia 2006). Wszystkie konie uczestniczące w igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024 muszą urodzić się w dniu lub przed 31 grudnia 2016 (nie mniej niż 8 lat w roku, w którym odbywają się Igrzyska Olimpijskie).
Jaka jest ścieżka kwalifikacji w skokach do Paryża 2024?
Proces kwalifikacji drużynowych
Trzy indywidualne miejsca zostały już przyznane Francji jako gospodarzom Igrzysk. Pozostałe 19 przyznane zostanie na podstawie wyników wyznaczonych zawodów w terminie od sierpnia 2022 do końca sezonu 2023, zgodnie z następującymi zasadami:
- Pięć miejsc (15 par) dla pięciu najlepszych drużyn (za wyjątkiem gospodarzy) Mistrzostw Świata 2022 - tu kwalifikację zdobyły ekipy: Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec.
- Jedno miejsce (3 pary) dla najlepszej drużyny (z wyłączeniem już zakwalifikowanych) finału Pucharu Narodów w 2022 - te zawody odbędą się pod koniec września 2022.
- Trzy miejsca (9 par) dla najlepszych drużyn mistrzostw Europy z olimpijskich grup A i/lub B drużyny (z wyłączeniem już zakwalifikowanych) - mistrzostwa Europy rozegrane zostaną w Mediolanie w dniach 29 sierpnia - 3 września 2023.
- Dwa miejsca (6 par) dla dwóch najlepszych drużyn z grupy C na wyznaczonych zawodach kwalifikacyjnych. O to miejsce może powalczyć reprezentacja Polski.
- Trzy miejsca (9 par) dla trzech najlepszych drużyn grup D i/lub E na Igrzyskach Panamerykańskich w 2023.
- Dwa miejsca (6 par) dla drużyn z grupy F na wyznaczonych zawodach kwalifikacyjnych.
- Dwa miejsca (6 par) dla drużyn z grupy G na wyznaczonych zawodach kwalifikacyjnych.
- Jedno miejsce (3 pary) dla najwyżej sklasyfikowanej drużyny (za wyłączeniem już zakwalifikowanych) na finale Pucharu Narodów w 2023.
Proces kwalifikacji indywidualnych
Ostatnie 15 biletów do Paryża 2024 zostanie przyznanych w ramach indywidualnej kwalifikacji. Narodowy Komitet Olimpijski może zakwalifikować maksymalnie jedno indywidualne miejsce i tylko Narodowe Komitety Olimpijskie które nie zaakceptowały przydziału drużynowego kwalifikują się do uzyskania indywidualnego miejsca.
Dziesięć miejsc - Przydział przez Grupy Olimpijskie FEI (Ranking Olimpijski FEI)
Dwie najwyżej sklasyfikowane pary (jeden zawodnik i jeden koń) w Olimpijskim Rankingu Skoków FEI z każdej z pięciu grup wymienionych poniżej zakwalifikują po jednym indywidualnym miejscu dla swojego Narodowego Komitetu Olimpijskiego:
A - Europa Północno-Zachodnia
B - Europa Południowo-Zachodnia
C - Europa Środkowo-Wschodnia (w tym Polska) / Azja Środkowa
F - Afryka i Bliski Wschód
G - Azja Południowo-Wschodnia, Oceania
Cztery miejsca - Przydział poprzez Zawody Kwalifikacyjne Grupy Olimpijskiej FEI i Ranking Olimpijski FEI
Trzech najwyżej sklasyfikowanych indywidualnych sportowców z grup olimpijskich D i/lub E, z maksymalnie jednym na Narodowy Komitet Olimpijski, z ogólnej klasyfikacji indywidualnej na Igrzyskach Panamerykańskich w 2023, zakwalifikuje po jednym indywidualnym miejscu dla swojego Narodowego Komitetu Olimpijskiego.
Grupy D i E to:
D - Ameryka Północna
E - Środkowa i Południowa Ameryka
*Chyba że jedno lub dwa indywidualne miejsca kwotowe z tej Grupy Olimpijskiej FEI zostały już przydzielone Narodowemu Komitetowi Olimpijskiemu z tej Grupy Olimpijskiej FEI z powodu wycofania przez niego zakwalifikowanej drużyny. W takim przypadku nastąpi realokacja niewykorzystanych miejsc kwalifikacyjnych.
Jedno miejsce z Rankingu Olimpijskiego FEI (przydział poprzez cały ranking)
Miejsce dla Narodowego Komitetu Olimpijskiego najwyżej sklasyfikowanego zawodnika z ogólnego Rankingu Olimpijskiego FEI, z wyłączeniem tych zakwalifikowanych już wcześniej.
Jaki jest format i harmonogram skoków w Paryżu 2024?
W Paryżu format zawodów i liczba zawodników będą takie same jak w Tokio 2020. W skokach zostaną przyznane dwa komplety medali - w konkursie indywidualnym i drużynowym.
W konkursie indywidualnym w rundzie kwalifikacyjnej weźmie udział 75 par, maksymalnie jedna na Narodowy Komitet Olimpijski. 30 najlepszych par awansuje do finału. W finale wszyscy startują z zerowym kontem, a para z najniższym wynikiem na końcu finału zdobywa złoty medal.
W konkursie drużynowym mimo podzielonych opinii środowiska system nie zmieni się. Weźmie w nim udział 20 ekip składających się z trzech par, więc każdy wynik będzie liczył się do rezultatu ekipy. Najlepsza dziesiątka awansuje do finału, gdzie wszystkie wyniki będą resetowane do zera.
Podczas IO w Paryżu 2024 konkursy w skokach odbywać się będą od 2 do 6 sierpnia w Chateau de Versailles.
Od początku 2023 do nieustalonej jeszcze daty w 2024 zawodnicy będą musieli zdobyć Mimima Kwalifikacyjne. Obowiązujące minimalne wymagania zostaną opublikowane po zebraniu FEI, które odbędzie się 13 listopada 2022. Termin zgłoszeń ostatecznych na IO to 8 lipca 2024.
na podstawie: olympics.com
Fot. olympics.com oraz FEI