mateuszSteve Guerdat 200 000 CHF, Mateusz Tyszko 2 000 PLN, takie premie otrzymali dzisiaj zwycięzcy Grand Prix w Genewie i Lesznie. W Szwajcarii mistrz kontra mistrz, w Polsce zwycięstwo dzięki jednorazowej wymianie koni przez braci bliźniaków.

Genewa – mistrz kontra mistrz
Trzecie zawody z cyklu Rolex Grand Salam miały doborową obsadę. Z pierwszej dziesiątki rankingu FEI na starcie dzisiejszego Grand Prix w Genewie zabrakło tylko Elizabeth Maddan i Christiana Ahlamanna. Większość zawodników dosiadało swoich najlepszych koni. Do rozgrywki jako pierwszy awansował zwycięzca drugich zawodów cyklu, które we wrześniu odbyły się w Calgary, Pieter Devots. Potem do mety bez punktow karnych dojechało jeszcze 9 zawodników. W rozgrywce pasjonującą walką stoczyli między sobą Mistrzowie Olimpijscy Steve Guerdat (indywidualny) i Scott Brash (drużynowy). Obaj dosiadali koni, na których jechali rok temu na IO w Londynie. Ku uciesze blisko 10 tysięcznej widowni dziś lepszy okazał się Nino des Buissonnets Szwajcara, Hello Sanctos Brytyjczyka galopował do mety 3 dziesiąte sekundy za nim. Trzecie miejsce przypadło Simone Delestre (FRA) z Qlassic Bois Margot. Steve Guerdat ostrzymał czek na 200 000 franków i jako trzeci (po Nicku Skeltonie i Pieterze Devots) staje przed szansą zgarnięcia specjalnej premii miliona euro za trzy wygrane z rzędu w Rolex Grand Salam. Ale aby to się spełniło już teraz już musi myśleć o przyszłorocznych zawodach CSIO w Akwizgranie.

Wyniki konkursu TUTAJ

Przejazdy najlepszej trójki (kanał youtube CHI Genewa)
 {youtube}rqt4ANslFhE{/youtube}
{youtube}SUwa84FKBj0{/youtube}
{youtube}_Su4TI1IEMo{/youtube}

Porównanie rywali betjumping.com (różnica 32 setne sekundy).
{youtube}xIIzFIX_K6k{/youtube}

Leszno – jednorazowa wymiana braci bliźniaków
W Grand Prix Leszna ostatecznie wystartowało 15 par i aż 5 z nich awansowało do rozgrywki. Wygrał Mateusz Tyszko na ogierze Ladykracher 8. Na co dzień na tym koniu jeździ jego brat bliźniak (o braciach Tyszko pisaliśmy TUTAJ). Na zawody do Leszna Mateusz przyjechał sam ze swoimi końmi, a że miał jeno wolne miejsce w koniowozie wziął Ladykrachera aby pojeździć treningowo małą rundę. Ponieważ koń skakał dobrze zdecydował się na udział w głównym konkursie i zdobył 30 punktów do rankingu TylkoSkoki.pl. Na drugim miejscu zmagania ukończyła Magda Kamińska na Wall Street, która wygrała też finał Malej Rundy. Amazonka KJ Zbrosławice może wyjazd do Leszna zaliczyć do udanych. Wygrała aż 4 konkursy raz była 3 i raz 2 inkasując łączne 5 700 PLN. Trzecie miejsce przypadło Mistrzyni województwa kujawsko-pomorskiego Renacie Wójcik na Dilmarze.