Logo tylkoskoki

27OklaKrzysztofUmDiablo5Najważniejsze na świecie wydarzenia tego tygodnia to jedynie CSI3*. Polacy mieszkający w Niemczech startują w CSN Verden. Krzysztof Okła szybko uporał się z kontuzją. Kadry młodzieżowe rozpoczęły serię zgrupowań z trenerem Mrugałą. Nasi seniorzy trenować będą we Włoszech.

 

 

 

CSI
Ten weekend jest drugim w tym roku i chyba ostatnim (poza terminem WEG), w którym w światowym kalendarzu nie ma imprezy rangi CSI5*. Stąd najsilniej obsadzone zawody w Europie odbywają się w Villach w Austrii. Mają one rangę CSI3*, ale konkurs Grand Prix ma pulę nagród 100 000 euro. Na listach startowych można zobaczyć najlepszych jeźdźców, takich jak: Daniel Deusser, Hans-Dieter Dreher, Jos Lansink, John Whitaker, Gerco Schröder, Pius Schwizer, Edwina Tops-Alexander i Bertram Allen. W zeszłym roku mieliśmy tam liczną reprezentację. Niestety tym razem orgnizator nie zaprosił Polaków. Nasi w Austrii wystartują za tydzień - w CSI3* Graz.

Podobnie jak w zeszłym tygodniu dobrą obsadę mają zawody na Florydzie (CSI3* Wellington). Jednak prawdziwych emocji możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu. Zarówno w Europie (CSI5* Bordeaux), jak i w Stanach Zjednoczonych (CSI5* Wellington) odbędą się konkursy zaliczane do Pucharu Świata. Punkty między ligą Europy Zachodniej a ligą Ameryki Północnej wymieniają się. I tu, i tu wystartuje wielu dobrych jeźdźców i zapadnie kilka decyzji dotyczących awansu do finału w Lyon.

Polska
Na krajowym podwórku nadal przerwa. W ten weekend startują jedynie zawodnicy trenujący w Niemczech. Paweł Jurkowski i Oskar Murawski podczs CSN w Verden zmierzą się między innymi z niekwestionowaną gwiazdą poznańskiej Cavaliady – Felixem Hassmanem. Młodzież ma ferie, które pozwalają na przeprowadzenie konsultacji dla kadrowiczów. Pierwszą w minionym tygodniu trener Rudolf Mrugała miał w Lesznie. Zjawili się na niej tylko: młody jeździec Krzysztof Okła (na zdjęciu - cieszy szybki powrót do zdrowia – o jego kontuzji pisaliśmy TUTAJ) i Dalia Lehman (kadra Dzieci). Kolejne zaplanowane są w: Bogusławicach (2-5 II), Michałowicach (6-9 II) i ponownie w Lesznie (15.18 II).

Dla seniorów branych pod uwagę do startu w Mistrzostwach Świata 14-dniowe zgrupowanie planowane jest dopiero w dniach od 31 marca do 13 kwietnia. Będzie ono kończyć pierwszy okres przygotowań i połączone zostanie ze startami w Arezzo (ITA).

FOTO: Karol Rzeczycki


W tym tygodniu

  • CHIO Aachen GER
    22-24.05.2026
           
  • CSIO3* EEF Martofte DEN
    20-24.05.2026
           
  • CSI2* Jaszkowo POL
    20-24.05.2026
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.05.2026
           
  • CSI2* Budapeszt HUN
    21-24.05.2026
           
  • ZO Kozłów POL
    22-24.05.2026
           

Ranking PZJ (30.04.2026)

1. Jarosław Skrzyczyński 2509
2. Maksymilian Wechta 2339
3. Krzysztof Ludwiczak 1942,5
4. Marek Lewicki 1813
5. Adam Grzegorzewski 1478
6. Michał Ziębicki 1316
7. Hubert Polowczyk 1277
8. Mściwoj Kiecoń 1260
9. Michał Tyszko 1190,6
10. Wojciech Wojcianiec 1097
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (30.04.2026)

239 Jarosław Skrzyczyński  945
309 Maksymilian Wechta 773
335 Krzysztof Ludwiczak 720