Już po raz trzeci portal Tylko Skoki przygotował podsumowanie sportowych wydarzeń roku. Zapraszamy do przeczytania co najważniejszego dla polskich i międzynarodowych skoków wydarzyło się w pierwszej połowie 2014 roku.
Styczeń. Początek roku na polskich hipodromach to tradycyjna przerwa. Kibiców zainteresowały dwie transakcje sprzedaży koni. Krzysztof Ludwiczak rozstał się z Luca Toni, a Jarosław Skrzyczyński z Balouzino. Jak się potem okazało, nie spowodowało to gorszych wyników tych zawodników. Pierwsze duże Grand Prix 2014 roku – na CSI5* w Bazylei wygrał Rolf-Göran Bengtsson na Casall Ask. Potem w konkursach zaliczanych do Pucharu Świata triumfowali Patrice Delaveau na Lacrimoso HDC (na zdjęciu) w Lipsku i Pius Schwizer na Toulago w Zurychu. Pierwszym startem zagranicznym kadrowiczów był wyjazd Piotra Morsztyna i Radosława Zalewskiego na CSI3* do Drachten.
Luty. Na CSI3* w Graz Piotr Morsztyn i Jarosław Skrzyczyński zdobyli pierwsze dla Polski w 2014 punkty do LR. Konkurs Pucharu Świata CSI5*W Bordeaux wygrał Marcus Ehning na Cornado NRW. Pierwsze zawody ogólnopolskie nowego roku odbyły się jednocześnie w dwóch miejscach. Grand Prix w Sopocie wygrał Marek Lewicki na Abigej (na zdjęciu), a w Jaszkowie najlepsza była Zuzanna Gowin na Emperio. Tydzień później na ZO w Lesznie wygrał Jarosław Skrzyczyński na Angela de la Cruz. Szwed Henrik von Eckermann triumfował w Longines Grand Prix w Hong Kongu. Dosiadając klaczy Gotha VHR, zainkasował 231 000 dolarów. W Goeteborgu ostatnią kwalifikację Pucharu Świata wygrał Nicola Philippaerts na Donataelli.
Marzec. Bardzo udana była dla Polaków Cavaliada w Lublinie. Sobotni konkurs zaliczany do LR wygrał Andrzej Głoskowski na Crosie, a w Grand Prix najlepszy okazał się Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick. W Warszawie Grand Prix wygrał Ales Opatrny z Czech na Zandiro (na zdjęciu), który tym samym okazał się najlepszy w rozgrywkach Cavaliada Tour 2013/14 i LEC Pucharu Świata. Poza nim prawo startu w finale w Lyon uzyskali Andrius Petrovas (LTU) i Kristaps Neretnieks (LAT). Niestety poza czołową trójką znalazł się nasz faworyt na finał Piotr Morsztyn. Andrzej Głoskowski, po tym jak w sobotnim konkursie LR zajął drugie miejsce, okazał się najlepszym Polakiem Cavaliada Tour. W KJ Aromer Józefin odbyło się szkolenie prowadzone przez Mistrza Świata 2006 roku - Josa Lansinka. Miesiąc zamknął Halowy Puchar Polski w Lesznie. W kategorii seniorów złoto zdobył Michał Kaźmierczak, srebro Marcin Bętkowski, a brąz Piotr Morsztyn. Tytuł zdobywcy PP w kategorii młodych jeźdźców obroniła Zuzanna Gowin, a pierwsze złoto wśród juniorów wywalczył Andrzej Opłatek. Dla nas ta impreza ważna była jeszcze z jednego powodu – portal Tylko Skoki wspólnie z KP Sport przeprowadził swoją pierwszą relację video na żywo.
Kwiecień. Cały świat jeździecki z uwagą śledził akcję internetową wierzytelności zbankrutowanej firmy Eurocommerce z udziałem wspaniałego Londona. Ostateczna uzyskana cena to, bagatela, 8 600 000 euro. Jeźdźcem Londona pozostał Gerco Schröder. Bardzo emocjonujący przebieg miał finał Pucharu Świata w Lyon. Wygrał Daniel Deusser na Cornet D'Amour (na zdjęciu), drugie miejsce zajął Ludger Beerbaum na Chiarze, a trzecie Scott Brash na Ursuli XII. Większość polskich kadrowiczów przez dwa tygodnie trenowała i startowała podczas Toscana Tour w Arezzo. Tam pokazali dobrą formę, zaliczając wiele bezbłędnych przejazdów w konkursach LR. Najlepiej spisał się Andrzej Głoskowski na Crosie, który w Grand Prix był 5. W tym samym czasie w Jaszkowie pierwsze krajowe Grand Prix na otwartym hipodromie wygrał Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick. Tydzień później para ta bardzo dobrze spisała się w CSI4* w Antwerpii, gdzie wygrała jeden konkurs LR i zajęła 8 miejsce w Grand Prix. W Linzu na CSI2* w Grand Prix drugi był Krzysztof Ludwiczak na Zowei.
Maj. Rozpoczął się bardzo dobrze zwycięstwem Marka Lewickiego w Grand Prix na CSI2* w Linzu. Cały miesiąc upłynął pod znakiem udziału reprezentacji w konkursach o Puchar Narodów. Było to wydarzenie przełomowe dla polskich skoków, bowiem w ciągu trzech tygodni trener Rudiger Wassibauer dał szansę aż 12 zawodnikom. Najlepiej Polacy spisali się w Celje, gdzie w składzie: Kaźmierczak, Koza, Kubiak i Uchwat zajęli drugie miejsce. Z innych majowych CSIO warte odnotowania są też miejsca 4 (Skrzyczyński) i 6 (Lewicki) w Grand Prix w Linzu. Maj to również czas wielu imprez krajowych o dużej tradycji. W Bogusławicach Memoriał Barbary i Andrzeja Osadzińskich wygrała juniorka Adrianna Ostrowska na Imequylu, w Krakowie w Memoriale Adama Królikiewicza triumfował Hubert Kostrzewski na Premier Choix, a w Olszy w Grand Prix Polskich Producentów Żywności Krzysztof Ludwiczak na A New President. Top Four na XI Majówce z Koniem w Poznaniu należało do Jarosława Skrzyczyńskiego (na zdjęciu). W majowych konkursach I Europejskiej Dywizji Furusiyya FEI Nations Cup wygrywali: w Lummen – Szwajcarzy, w La Baule – gospodarze Francuzi, w Rzymie – Belgowie, a w St. Gallen – Brytyjczycy.
Czerwiec. Bardzo dobrze spisali się Polacy na CSIO w Sopocie. W konkursie o Puchar Narodów w składzie: Głoskowski, Morsztyn, Lewicki i Skrzyczyński zajęli drugie miejsce, ustępując jedynie ekipie Turcji. W sobotnim konkursie LR drugi był Grzegorz Kubiak. W Grand Prix, które wygrała Irma Karlsson (SWE), czwarte miejsce zajął Piotr Morsztyn na Osadkowskim Van Halen (zdjęcie na na górze - para była też najlepsza w polskiej ekipie w PN), który tym samym został zwycięzcą pierwszego etapu Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski. Po zawodach w Sopocie pracę z reprezentacją zakończył Rudiger Wassibauer, którego na stanowisku trenera zastąpił Zbigniew Kaczorowski. W tym samym czasie w Grand Prix na CSI4* w Magna Racino w Austrii trzecie miejsce zajął Łukasz Wasilewski na Wavantosie. Tydzień później V Memoriał Macieja Frankiewicza na CSI3* w Poznaniu wygrał Andrzej Głoskowski na Crosie (na zdjęciu). Było to pierwsze w historii zwycięstwo Polaka w konkursie zaliczanym do grupy C światowego rankingu. Głoskowski w tym czasie był w świetnej formie, bowiem zaraz potem na innym koniu – Canoso – wygrał Grand Prix Nadziei Olimpijskich w Olszy.
Ze względu na ogromną liczbę imprez krajowych nie byliśmy w stanie wymienić wszystkich zwycięzców Grand Prix na ZO oraz Pucharów i Czempionatów. Zestawienie znajdziecie TUTAJ.
Druga część TUTAJ.
Foto: FEI, Karol Rzeczycki (marzec, maj, czerwiec), Małgorzada Sieradzan (góra), Małgorzata Odyniec (luty), FEI (styczeń, kwiecień).