Logo tylkoskoki

IMG 8560Już po raz trzeci portal Tylko Skoki przygotował podsumowanie sportowych wydarzeń roku. Zapraszamy do przeczytania co najważniejszego dla polskich i międzynarodowych skoków wydarzyło się w pierwszej połowie 2014 roku.

 

 

 

 

Patrice Delavea Lacrimoso HDCStyczeń. Początek roku na polskich hipodromach to tradycyjna przerwa. Kibiców zainteresowały dwie transakcje sprzedaży koni. Krzysztof Ludwiczak rozstał się z Luca Toni, a Jarosław Skrzyczyński z Balouzino. Jak się potem okazało, nie spowodowało to gorszych wyników tych zawodników. Pierwsze duże Grand Prix 2014 roku – na CSI5* w Bazylei wygrał Rolf-Göran Bengtsson na Casall Ask. Potem w konkursach zaliczanych do Pucharu Świata triumfowali Patrice Delaveau na Lacrimoso HDC (na zdjęciu) w Lipsku i Pius Schwizer na Toulago w Zurychu. Pierwszym startem zagranicznym kadrowiczów był wyjazd Piotra Morsztyna i Radosława Zalewskiego na CSI3* do Drachten.

 

Sopotniedziela154Luty. Na CSI3* w Graz Piotr Morsztyn i Jarosław Skrzyczyński zdobyli pierwsze dla Polski w 2014 punkty do LR. Konkurs Pucharu Świata CSI5*W Bordeaux wygrał Marcus Ehning na Cornado NRW. Pierwsze zawody ogólnopolskie nowego roku odbyły się jednocześnie w dwóch miejscach. Grand Prix w Sopocie wygrał Marek Lewicki na Abigej (na zdjęciu), a w Jaszkowie najlepsza była Zuzanna Gowin na Emperio. Tydzień później na ZO w Lesznie wygrał Jarosław Skrzyczyński na Angela de la Cruz. Szwed Henrik von Eckermann triumfował w Longines Grand Prix w Hong Kongu. Dosiadając klaczy Gotha VHR, zainkasował 231 000 dolarów. W Goeteborgu ostatnią kwalifikację Pucharu Świata wygrał Nicola Philippaerts na Donataelli.

 

aDSC06580Marzec. Bardzo udana była dla Polaków Cavaliada w Lublinie. Sobotni konkurs zaliczany do LR wygrał Andrzej Głoskowski na Crosie, a w Grand Prix najlepszy okazał się Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick. W Warszawie Grand Prix wygrał Ales Opatrny z Czech na Zandiro (na zdjęciu), który tym samym okazał się najlepszy w rozgrywkach Cavaliada Tour 2013/14 i LEC Pucharu Świata. Poza nim prawo startu w finale w Lyon uzyskali Andrius Petrovas (LTU) i Kristaps Neretnieks (LAT). Niestety poza czołową trójką znalazł się nasz faworyt na finał Piotr Morsztyn. Andrzej Głoskowski, po tym jak w sobotnim konkursie LR zajął drugie miejsce, okazał się najlepszym Polakiem Cavaliada Tour. W KJ Aromer Józefin odbyło się szkolenie prowadzone przez Mistrza Świata 2006 roku - Josa Lansinka. Miesiąc zamknął Halowy Puchar Polski w Lesznie. W kategorii seniorów złoto zdobył Michał Kaźmierczak, srebro Marcin Bętkowski, a brąz Piotr Morsztyn. Tytuł zdobywcy PP w kategorii młodych jeźdźców obroniła Zuzanna Gowin, a pierwsze złoto wśród juniorów wywalczył Andrzej Opłatek. Dla nas ta impreza ważna była jeszcze z jednego powodu – portal Tylko Skoki wspólnie z KP Sport przeprowadził swoją pierwszą relację video na żywo.

Deusser D LYON14Y4683Kwiecień. Cały świat jeździecki z uwagą śledził akcję internetową wierzytelności zbankrutowanej firmy Eurocommerce z udziałem wspaniałego Londona. Ostateczna uzyskana cena to, bagatela, 8 600 000 euro. Jeźdźcem Londona pozostał Gerco Schröder. Bardzo emocjonujący przebieg miał finał Pucharu Świata w Lyon. Wygrał Daniel Deusser na Cornet D'Amour (na zdjęciu), drugie miejsce zajął Ludger Beerbaum na Chiarze, a trzecie Scott Brash na Ursuli XII. Większość polskich kadrowiczów przez dwa tygodnie trenowała i startowała podczas Toscana Tour w Arezzo. Tam pokazali dobrą formę, zaliczając wiele bezbłędnych przejazdów w konkursach LR. Najlepiej spisał się Andrzej Głoskowski na Crosie, który w Grand Prix był 5. W tym samym czasie w Jaszkowie pierwsze krajowe Grand Prix na otwartym hipodromie wygrał Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick. Tydzień później para ta bardzo dobrze spisała się w CSI4* w Antwerpii, gdzie wygrała jeden konkurs LR i zajęła 8 miejsce w Grand Prix. W Linzu na CSI2* w Grand Prix drugi był Krzysztof Ludwiczak na Zowei.

aDSC09820Maj. Rozpoczął się bardzo dobrze zwycięstwem Marka Lewickiego w Grand Prix na CSI2* w Linzu. Cały miesiąc upłynął pod znakiem udziału reprezentacji w konkursach o Puchar Narodów. Było to wydarzenie przełomowe dla polskich skoków, bowiem w ciągu trzech tygodni trener Rudiger Wassibauer dał szansę aż 12 zawodnikom. Najlepiej Polacy spisali się w Celje, gdzie w składzie: Kaźmierczak, Koza, Kubiak i Uchwat zajęli drugie miejsce. Z innych majowych CSIO warte odnotowania są też miejsca 4 (Skrzyczyński) i 6 (Lewicki) w Grand Prix w Linzu. Maj to również czas wielu imprez krajowych o dużej tradycji. W Bogusławicach Memoriał Barbary i Andrzeja Osadzińskich wygrała juniorka Adrianna Ostrowska na Imequylu, w Krakowie w Memoriale Adama Królikiewicza triumfował Hubert Kostrzewski na Premier Choix, a w Olszy w Grand Prix Polskich Producentów Żywności Krzysztof Ludwiczak na A New President. Top Four na XI Majówce z Koniem w Poznaniu należało do Jarosława Skrzyczyńskiego (na zdjęciu). W majowych konkursach I Europejskiej Dywizji Furusiyya FEI Nations Cup wygrywali: w Lummen – Szwajcarzy, w La Baule – gospodarze Francuzi, w Rzymie – Belgowie, a w St. Gallen – Brytyjczycy.

 

aDSC04710Czerwiec. Bardzo dobrze spisali się Polacy na CSIO w Sopocie. W konkursie o Puchar Narodów w składzie: Głoskowski, Morsztyn, Lewicki i Skrzyczyński zajęli drugie miejsce, ustępując jedynie ekipie Turcji. W sobotnim konkursie LR drugi był Grzegorz Kubiak. W Grand Prix, które wygrała Irma Karlsson (SWE), czwarte miejsce zajął Piotr Morsztyn na Osadkowskim Van Halen (zdjęcie na na górze - para była też najlepsza w polskiej ekipie w PN), który tym samym został zwycięzcą pierwszego etapu Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski. Po zawodach w Sopocie pracę z reprezentacją zakończył Rudiger Wassibauer, którego na stanowisku trenera zastąpił Zbigniew Kaczorowski. W tym samym czasie w Grand Prix na CSI4* w Magna Racino w Austrii trzecie miejsce zajął Łukasz Wasilewski na Wavantosie. Tydzień później V Memoriał Macieja Frankiewicza na CSI3* w Poznaniu wygrał Andrzej Głoskowski na Crosie (na zdjęciu). Było to pierwsze w historii zwycięstwo Polaka w konkursie zaliczanym do grupy C światowego rankingu. Głoskowski w tym czasie był w świetnej formie, bowiem zaraz potem na innym koniu – Canoso – wygrał Grand Prix Nadziei Olimpijskich w Olszy. 

 

Ze względu na ogromną liczbę imprez krajowych nie byliśmy w stanie wymienić wszystkich zwycięzców Grand Prix na ZO oraz Pucharów i Czempionatów. Zestawienie znajdziecie TUTAJ.

Druga część TUTAJ.

Foto: FEI, Karol Rzeczycki (marzec, maj, czerwiec), Małgorzada Sieradzan (góra), Małgorzata Odyniec (luty), FEI (styczeń, kwiecień).


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593