skrzyczynskkiMistrzostwa Polski w Warce, Mistrzostwa Europy w Arezzo, Światowe Igrzyska Jeździeckie w Normandii, Baltica Tour, Cavaliada i wiele innych ważnych wydarzeń. Druga część jeździeckiego podsumowania roku 2014.

podiumseniorzy

Lipiec. Ten miesiąc obfitował w jeździeckie wydarzenia. Rozpoczął się Mistrzostwami Polski w Warce. Tam pierwszy w swojej karierze tytuł Mistrza wywalczył Jarosław Skrzyczyński dosiadający Crazy Quicka. Miła niespodzianką był srebrny medal dla Grzegorza Psiuka. Brąz przypadł Piotrowi Morsztynowi, dla którego była to już 6 impreza Mistrzowska (MP i PP) z rzędu, w której stanął na podium. W kategoriach juniorów i młodych jeźdźców triumfowali faworyci: Andrzej Opłatek i Zuzanna Gowin, ale te wygrane wcale im łatwo nie przyszły. W Pucharze Polski dzieci triumfował Franciszek Kowalczyk. Dwa dni później w Strzegomiu na OOM złote medale wywalczyli: Martyna Rynkiewicz (duże konie) i Julia Kania (kuce). Podczas zawodów w Paryżu został pożegnany kończący karierę Cevo Itot du Chateau, na którym Edwina Tops Alexander dwukrotnie wygrała Global Champions Tour. W Farlsterbo konkurs FNC wygrała ekipa Niemiec. Szwedzkie CSIO miały też polski akcent. Startował w nich i to całkiem udanie Mściwoj Kiecoń, który tam wraz z Urbane jako ostatni z Polaków zdobył kwalifikację na WEG w Normandii. Konkurs Grand Prix Gałkowo Masters podobnie jak rok wcześniej wygrał Grzegorz Kubiak, tym razem na klaczy Angela de la Cruz. Na rynku organizatorów imprez ogólnopolskich zadebiutowały dwa ośrodki: KJ Osadkowski Jakubowice i KJ Salio w Biesiekierzu Rudnym koło Zgierza. Dużym sukcesem zakończył się występ Polaków w Mistrzostwach Europy w kategoriach młodzieżowych, które odbyły się w Arezzo. Junior Andrzej Opłatek na El Campie zajął 8 miejsce indywidualnie, a Młodzi Jeźdźcy w składzie: Gowin (dwa razy zero), Wilska, Wechta i Okła zajęli drużynowo 6 miejsce. Do tego obie dziewczyny były w ścisłym finale. W kategorii dzieci najlepiej spisała się Julia Przeździęg, która była 18. W Akwizgranie Puchar Narodów wygrali Belgowie, a Wielką Nagrodę zaliczaną do Rolex Grand Slam Christian Ahlmann na Codex One.

Abdullah Alsharbatly KSASierpień. Głośno, nie tylko w kraju, było o zawodach Baltica Tour. Debiutująca w roli organizatora Stadnina Koni Ciekocinko cieszyła się z dobrej frekwencji. W ciągu dwóch tygodni rozegrano 6 konkursów zaliczanych do LR, z których aż 3 wygrał Abdullah Al Sharbatly z Arabii Saudyjskiej (na zdjęciu). Dla Polaków były to ostanie zawody z cyklu JGPWP, którego triumfatorem okazał się Piotr Morsztyn, a po zawodach trener Kaczorowski podał ostateczny skład na Mistrzostwa Świata. Na wyjazd do Normandii powołani zostali: Morsztyn, Zalewski, Skrzyczyński, Kiecoń i Lewicki. Ten ostatni wcześniej pokazał się z dobrej strony na czterogwiazdkowych zawodach w Munster. Współpracę z Andrzejem Głoskowskim zakończył właściciel koni Andrzej Gołaś. Tym samym rozpadła się jedna z najlepszych polskich par ostatnich kilku sezonów: Głoskowski i Cros. Kilka tygodni później koń został sprzedany do Turcji. XIV Grand Prix CSN z Zagórowie wygrał Wojciech Dahlke na Cancanie. W konkursach FNC na CSIO w Hickstead i Dublinie triumfowali Amerykanie. A jeśli mowa o konkursach drużynowych, to warto dodać, że z wielkim sukcesem wróciły one na zawody ogólnopolskie. Najpierw taki został rozegrany w Jakubowicach, a pod koniec sierpnia z powodzeniem pomysł podchwycił KJK Szary Michałowice. Nowością na MPMK w Gajewnikach był konkurs Grand Prix Ogierów. Wygrał go zasłużony Bischof L pod Andrzejem Lemańskim. W Strzegomiu podczas MiPPKiMK w kategoriach mistrzowskich na najwyższych stopniach podium stanęły Wiktoria Bedyńska na koniu Ramon (MP Kuców Grupa D) i Aleksandra Kierznowska na Aragano (MP Młodzików grupa A2).

Podium Individual Jumping CAEN14L25097 Hippo Foto Team Leanjo de KosterWrzesień. Na bardzo wysokim poziomie stały Mistrzostwa Świata w Normandii. W klasyfikacji zespołowej po medale sięgnęły ekipy: Holandii (złoto), Francji (srebro) i USA (brąz). Po niezwykle widowiskowym Final Four indywidualnie w wielkim stylu (4 razy 0) wygrał Jeroen Dubbeldam z Holandii. Srebro przypadło Patrice’owi Delaveau z Francji. Trzecie miejsce zajęła Beezie Madden (USA). Polacy nie awansowali do finałów, ale udane przejazdy mieli Marek Lewicki na Abigej i Piotr Morsztyn na Osadkowski Van Halen. W Olszy już po raz 6 odbył się Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni. Najwyżej dotowany konkurs świata, zaliczane do Rolex Grand Slam Grand Prix CSIO5* Calgary, wygrał 67-letni Kanadyjczyk Ian Millar (Dixon). My w tym samym czasie cieszyliśmy się ze zwycięstwa Krzysztofa Ludwiczaka w Grand Prix CSI2* Lamprechtshausen, a kibice w Jakubowichach oklaskiwali Marikę Słowińską po triumfie w Grand Prix CSN. Udany był wyjazd Polaków na ostanie tegoroczne CSIO – do Arezzo. Po pierwsze dlatego, że w Pucharze Narodów udanie zadebiutowała Zuzanna Gowin, a po drugie, że Jarosław Skrzyczyński wygrał konkurs Grand Prix a do tego dołożył jeszcze jedno zwycięstwo i jedno drugie miejsce w innych konkursach LR. Łukasz Wasilewski jako drugi Polak w historii wystartował z konkursie Global Champions Tour. W Memoriale Majora Hubala podczas CSN w Gliniku Zaborowskim najlepszy okazał się Łukasz Brzóska.

VDL Zirocco Blue N.O.P. Jur Vrieling K6A4209 Roger Svalsroe FEIPaździernik. Roger Yves Bost poinformował, że wycofuje ze sportu Castle Forbes Myrtille Paulois, na której rok wcześniej wywalczył Mistrzostwo Europy. Polski Związek Jeździecki zapowiedział powstanie Polskiej Ligi Jeździeckiej, której rozgrywki rozpoczną się w kwietniu 2015 roku. Michał Kaźmierczak bardzo udanie, zajmując trzecie miejsce w Estonii i pierwsze na Litwie, rozpoczął walkę o awans do Finału Pucharu Świata. W finale FNC w Barcelonie swoją dominację potwierdzili Holendrzy, którzy wystąpili w identycznym składzie jak w Normandii. Wśród nich był Jur Vrieling, który tydzień później w Oslo wygrał, po raz pierwszy w swojej karierze, konkurs zaliczany do Pucharu Świata. W Helsinkach w drugich zawodach nowego sezonu Ligi Europy Zachodniej PŚ najlepszy był Mistrz Olimpijski Steve Guerdat na Nino des Buissonets. Grand Prix CSI3* w Lesznie wgrał Michał Kaźmierczak na Satakorado, który dobrze spisał się też we wcześniejszym konkursie Pucharu Świata, co pozwoliło mu objąć pozycję wicelidera LEC. Udanie w hali WSMiZ stratowali też Piotr Morsztyn (dwa 3 miejsca w LR), Zuzanna Gowin (raz 3 miejsce w LR) i Maksymilian Wechta (drugie miejsce w LR).

IMG 1940Listopad. Niespełna miesiąc po pożegnaniu się z Castle Forbes Myrtille Paulois Roger Yves Bost znowu był na szczycie światowego jeździectwa. Na koniu Qoud'Coeur de la Loge wygrał w Lyonie konkurs zaliczany do Pucharu Świta. W Veronie w kolejnej kwalifikacji tej imprezy triumfował 19-letni Bertram Allen na Molly Malone V, a w Stuttgarcie William Whitaker na koniu Fantango. Ostatni konkurs z serii LGCT rozegrany w Doha wygrał Rolf-Goran Bengtsson (Casall Ask), a zwycięzcą całego cyklu okazał się podobnie jak rok wcześniej Scott Brash. W Lesznie aż dwukrotnie odbyło się CSI2*, w obu w Grand Prix triumfował Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick (na zdjęciu). Para ta wygrała w listopadzie jeszcze jeden konkurs LR na CSI2* w Budapeszcie. Tam trzeci w Grand Prix był Andrzej Opłatek na El Campie. Dużą niespodzianką zakończył się konkurs zaliczany do Pucharu Świata w Madrycie - wygrał 49-letni Kolumbijczyk Carlos Lopez na koniu Prince de la Mare.

2 kazmierczakGrudzień. Poznańska Cavaliada była bardzo udana. Nie tylko za sprawą świetnej organizacji i bardzo dobrej obsady, ale i skutecznych startów Polaków. W Grand Prix, które wygrał Felix Hassmann, drugi był Michał Kaźmierczak na Stakorado (na zdjęciu), który tym samym zapewnił sobie pierwszą pozycję w LEC Pucharu Świata przed finałem w Warszawie. Jarosław Skrzyczyński w piątek wygrał konkurs dużej rundy (LR), co wraz z udanym występem w Grand Prix pozwoliło mu zostać pierwszym liderem Cavaliady Tour 2014/2015. W Genewie klasą dla siebie był Scott Brash, który na Hello Santos triumfował zarówno w IJRC Top 10, jak i Rolex Grand Slam. W dwóch ostatnich tegorocznych konkursach Pucharu Świata LEZ górą byli: w Londynie Marco Kutcher na Cornet’s Cristallo, a w Mechelen Simon Delestre na Qlassic Bois Margot. Podczas zjazdu FEI w Baku nowym jej prezydentem został Ingmar de Vos z Belgii. Tam też nagrodę Najlepszego Sportowca Roku odebrał Mistrz Świata Jeroen Dubbeldam. W kończącym krajowy sezon gwiazdkowym Grand Prix o nagrodę Agro-Handel w Jaszkowie triumfował Łukasz Brzóska.

Ze względu na ogromną liczbę imprez krajowych nie byliśmy w stanie wymienić wszystkich zwycięzców Grand Prix na ZO oraz Pucharów i Czempionatów. Zestawienie znajdziecie TUTAJ.