Logo tylkoskoki

 DSC6042Gdy przygotowywaliśmy już po raz czwarty podsumowujący sezon materiał, nasunęła nam się pewna myśl. Jeździeckich wydarzeń w Polsce i na świecie z roku na rok jest coraz więcej. Polacy odnoszą też coraz więcej sukcesów. Trudo wybrać te najważniejsze.  

 Styczeń

skrzyczynski Crazy portretPierwsze duże Grand Prix 2015 roku wygrała na CSI5* w Bazylei Luciana Diniz (POR) na Fit For Fun. My w tę samą niedzielę 11 stycznia cieszyliśmy się ze zwycięstwa Jarosława Skrzyczyńskiego na Crazy Quick (na zdjęciu) w Grand Prix CSI2* Neustadt Dosse. Konkurs Pucharu Świata w Lipsku wygrał Hans-Dieter Dreher (GER) na Embassy. Bez spektakularnych sukcesów, ale dobrze podczas tych zawodów CSI5*W wśród gwiazd światowego formatu zaprezentował się Jarosław Skrzyczyński. Kolejne zawody PŚ w Zurychu należały do Hiszpana Sergio Alvarez Moya (ESP) na Carlo. Przykrą informacją stycznia było odejście zasłużonego dla Piotra Morsztyna i polskiej reprezentacji ogiera Joker.

Luty

varna dekoracjaLuty (niedziela 1) rozpoczął się doskonałym występem Jarosława Skrzyczyńskiego w zaliczanym do grupy B LR Grand Prix CSI3* Villach (AUT). Wystartował tam bez respektu do bardzo utytułowanych rywali (wygrał Brytyjczyk William Whitaker) i zajął 4 miejsce (najlepszy czas rozgrywki i zrzutka na ostatniej przeszkodzie). Jarosław Skrzyczyński po udanych startach w Neustadt Dosse i Villach (zaliczane były do stycznia) awansował w rankingu Światowej Federacji Jeździeckiej na miejsce 127 i pojawiła się realna szansa na awans mistrza Polski do TOP 100 LR. Przedostatni etap Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata (w Bordeaux) wygrał Bertram Allen na Romanovie. W Dąbrówce Małej zainaugurowano rozgrywki cyklu Halowego Pucharu Polski. I kwalifikację wygrał Andrzej Głoskowski na Hymne Do. Tydzień później w Sopocie triumfował Grzegorz Psiuk na Aresie. Podczas Cavaliady w Lublinie (CSI2*) swoją pierwszą w karierze wygraną w konkursie Longines Rankings zaliczył Marek Wacławik (dosiadał ogiera Zucca). W Grand Prix tych zawodów najlepszy okazał się Andis Varna (LAT) na KS Coradinie (na zdjęciu). W tym samym czasie w Grazu konkurs Grand Prix CSI3* wygrał Michał Kaźmierczak na Stakorado. Trenerem polskiej reprezentacji został Peter Geerink z Holandii.

Marzec

aakrDSC09584Marzec otworzyła trzecia kwalifikacja HPP, którą wygrał w Lesznie Kamil Grzelczyk na Wibaro. Ostatni konkurs kwalifikacji Pucharu Świata w Lidze Europy Zachodniej to triumf Steve’a Guerdata (SUI) na klaczy Albfuehren's Paille. Grand Prix CSI2* w Lesznie wygrał Czech Josef Kincl na Cascarze. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Czernik na Colinie. To olbrzymi sukces amazonki, która nigdy wcześniej nie była notowana w Longines Rankings. Na dwa dni przed rozpoczęciem finału LEC w Warszawie jeździecką Polskę obiegła informacja o sprzedaniu do USA Stakorado. Kibicom bardzo żal było tego konia, bo Michał Kaźmierczak był prawie pewnym kandydatem do startu w finale Pucharu Świata w Las Vegas. Główny konkurs CSI3* Cavaliady w Warszawie wygrał Kristaps Neretnieks (LAT) na Caramsinie. Najlepsi Polacy: Mściwoj Kiecoń na Urbane i Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick zajęli miejsca 3 i 4. Ten drugi okazał się zwycięzcą cyklu Cavaliady Tour 2014/15 (na zdjęciu). Niestety żaden z Polaków nie wywalczył awansu do finału PŚ. Kolejne Grand Prix HPP, rozegrane tym razem w Jaszkowie, zakończyło się miłą niespodzianką, bowiem triumfowała w nim juniorka Dajana Pawlicka na Bebeto. Rozgrywki HPP przebiegały w iście ekspresowym tempie, bo jeszcze w marcu rozegrano piątą kwalifikację w Michałowicach, w której najlepszy okazał się Mściwoj Kiecoń na Cronosie.

Kwiecień

Guerdat S LASV15X6310Inauguracyjne zawody 10 sezonu LGCT odbyły się na plaży w Miami. Wygrał je Scott Brash (GBR) na Hello Sanctos. Duży sukces odniósł Krzysztof Ludwiczak w San Giovanni - na koniu A New President okazał się najlepszy w Grand Prix CSI3*. W ostatniej kwalifikacji HPP w Kaliszu triumfował Leszek Gramza na Badorette. W najbardziej prestiżowej kategorii HPP DiM w Lesznie – Dzieci 1 o zwycięstwie zadecydowała rozgrywka. Wygrała ją Aleksandra Bolko na koniu Quity. Mimo że emocji w finale HPP nie brakowało, to prawie wszystkim faworytom udało się obronić w Jaszkowie uzyskane w kwalifikacjach pozycje liderów. W kategorii seniorów po raz trzeci w karierze zwyciężył Andrzej Głoskowski z KJ Agro-Handel Śrem. W pozostałych kategoriach złote medale zdobyli:  Adam Grzegorzewski (junior),  Weronika Wilska (MJ) i Robert Hestkowski (amator).
Byłem trzy razy na podium, dwa razy w rozgrywce i zawsze w pierwszej dziesiątce. Zawsze chciałem wygrać.” - tak mówił o swojej determinacji po odniesionym w końcu sukcesie zdobywca Pucharu Świata 2015 Steve Guerdat (na zdjęciu), który w Las Vegas startował na klaczy Albfuehren's Paille. W zawodach wziął udział „nasz” Stakorado, ale pod nową właścicielką Amerykanką Katherine Dinan. Drugi etap LGCT w Antwerpii wygrał Simon Delestre (FRA) na koniu Ryana Des Hayettes.

Maj

oplatek el camp warkaZwycięstwem Włochów zakończył się pierwszy Puchar Narodów I europejskiej dywizji w Lummen. Tydzień później w Linzu w II dywizji najlepsi okazali się Czesi, a Polacy w składzie: Piotr Morsztyn, Łukasz Wasilewski, Marek Lewicki i Zuzanna Gowin zajęli 4 miejsce. W kolejnych etapach LGCT triumfowali: Luciana Diniz na Winningmood (Madryt) i Harrie Smolders (NED) na klaczy Regina Z (Szanghaj). Swój pierwszy duży sukces w konkursie Longines Rankings odniósł Adam Grzegorzewski na Torpedo des Forets – zajmując drugie miejsce podczas CSI2* w Samorin.
Chyba po raz pierwszy Polacy w jednym dniu wystartowali w dwóch Pucharach Narodów: w Celje (SLO) i Odense (DEN). Niestety w tym historycznym debiucie zajęliśmy dwa 10 miejsca. Puchar Narodów I dywizji we Francji wygrali Brytyjczycy, a tydzień później okazali się też najlepsi w Rzymie.
Miłą widomością miesiąca była ta o zakupie przez Michała Kaźmierczaka ogiera Que Passa. Tym samym zawodnik KJ Leśna Wola szybko wrócił na wysoki poziom. Kilka znaczących sukcesów odnieśli Polacy podczas serii dwóch CSI3* pod nazwą Baltica Spring Tour w Ciekocinku. Te najważniejsze to wygrane: Andrzeja Opłatka na El Campie (na zdjęciu) Grand Prix i Grzegorza Psiuka na Aresie w finale średniej rundy (LR) i drugie miejsce Marcina Bętkowskiego w konkursie LR. Scott Brash w Akwizgranie wygrał drugi (po Genewie) konkurs zaliczany do Rolex Grand Slam.

Czerwiec

aapDSC07714Dużym organizacyjnym sukcesem zakończyły się pierwsze w Polsce zawody w randze 5 gwiazdek. Nie brakowało też dobrych rezultatów Polaków: 4 miejsce w wygranym przez Niemców (zdjęcie na górze) Pucharze Narodów (Morsztyn, Ludwiczak, Gowin i Lewicki) i wygrana Jarosława Skrzyczyńskiego w jednym z konkursów LR. W Grand Prix najlepszy okazał się Douglas Lindelow (SWE) na Casallo. Bardzo dobrą obsadę miały też CSI4* w Poznaniu. Tu Grand Prix zakończył się niespodzianką, bo wygrał mało znany Francuz Cyril Bouvard na Quasi Modo (na zdjęciu), piąty w tym bardzo trudnym konkursie był Mściwoj Kiecoń na Urbane. Polacy: Grzegorz Psiuk na Aresie i Hubert Kierznowski na Denverze wygrali dwa inne konkursy zaliczane do LR. Podczas zawodów rozegrano też konkurs TylkoSkoki Top Four, w którym triumfował Andrzej Głoskowski. Polskie jeździectwo widać było na gali Teraz Polska w Sali Kongresowej – wszystko za sprawą Cavaliady, która jako produkt otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Czerwcowe Puchary Narodów I dywizji FNC wygrali: Belgowie (St Gallen) i Brytyjczycy (Rotterdam). Scott Brash w niesamowitym stylu zwyciężył w Grand Prix LGCT w Monaco. Tym razem dosiadał klaczy Hello M'Lady.

Cdn

Polecamy też artykuł "Udane nie tylko mistrzostwa Europy", w który szerzej komentujemy występy Polaków w najważniejszych imprezach międzynarodowych 2015 roku.

Foto: Karol Rzeczycki, FEI i CSIO Sopot


W tym tygodniu

  • ZO Biały Las POL
    19-21.04.2024
           
  • CSI3* Linz AUT
    18-21.04.2024
           
  • CSI3* Oliva ESP
    17-21.04.2024
           
  • CSI3* Nancy FRA
    18-21.04.2024
           
  • ZO Biskupiec POL
    19-21.04.2024
           
  • Finał Pucharu Świata Riyadh KSA
    17-20.04.2024
           

Ranking PZJ (31.03.2024)

1. Adam Grzegorzewski 3015
2. Tomasz Miśkiewicz 2858
3. Jarosław Skrzyczyński 2309
4. Dawid Kubiak 2199
5. Przemysław Konopacki 1624
6. Michał Kaźmierczak 1552
7. Marek Wacławik 1382
8. Marek Lewicki 1240
9. Mściwoj Kiecoń 1228
10. Michał Tyszko 1203
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.03.2024)

171 Adam Grzegorzewski 1070
214 Jarosław Skrzyczyński  1030
220 Tomasz Miśkiewicz 1000