Logo tylkoskoki

SkrzyczynskiChacclanaFinalPS

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń pierwszej połowy roku 2019.

Styczeń

DSC 5500

Rok otworzyło nowe wydarzenie w polskim kalendarzu - dwutygodniowy cykl CSI2* na hipodromie w Sopocie okazał się świetnym przedsięwzięciem. Zawody były dobrze obsadzone, a obydwa konkursy Grand Prix wygrał Shane Carey z Irlandii. Sporo punktów zdobyli Polacy, najwięcej Adam Grzegorzewski na Okarino. Konkursy zaliczane do Pucharu Świata Ligi Europy Zachodniej wygrywali: w Bazylei Martin Fuchs na Clooney, w Lipsku Christian Ahlmann na Clintrexo Z, a w Amsterdamie Henrik von Eckermann na Toveks Mary Lou.

Luty

111

Cavaliada w Lublinie przyniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie Longines Rankings Dawida Skiby na Badorette. Jak okazało się kilka dni później, klacz z KJ Agro-Handel Śrem została sprzedana rodzinie Kierznowskich i zaczęła na niej jeździć juniorka Aleksandra Kierznowska. W Grand Prix Lublina triumfował Krzysztof Ludwiczak na Nordwindzie. Nagrodę Sportowej Osobowości Roku podczas Gali Sportu Wielkopolskiego odebrał prezes Jan Ludwiczak, twórca Klubu Jeździeckiego Agro-Handel Śrem. Ostatnią kwalifikację Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata w Bordeaux wygrał Daniel Deusser na Tobago Z. Jeroen Dubbeldam podał informację o zakończeniu kariery Zenitha – konia, na którym zdobył indywidualne i drużynowe mistrzostwo świata (2014) i Europy (2015).

Marzec

165

Udane okazało się rozszerzenie Cavaliady. Nową sceną rozgrywek została wypełniona kibicami krakowska Tauron Arena. W najważniejszych konkursach triumfowali tam Polacy – w piątek w LR Jarosław Skrzyczyński na Chacclanie, w niedzielę w Grand Prix Wojciech Wojcianiec na Cassio Melloni. Wyjątkowo szybko rozpoczął się nowy sezon Global Champions Tour – w Grand Prix w Doha najlepszy był Francuz Julien Epaillard na koniu Usual Suspect d'Auge. Cavaliada nie zwalniała tempa. Tydzień po zawodach w Krakowie odbył się jej finał w Warszawie. W konkursach zaliczanych do światowego rankingu triumfowali: Jarosław Skrzyczyński na Chacclanie, Krzysztof Ludwiczak na Sandra Blue (Speed and Music) i Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni (Grand Prix). Skrzyczyński po raz szósty wygrał rozgrywki Cavaliady Tour, ale co ważniejsze – podczas ostatniego etapu LEC awans do Finału Pucharu Świata w Goeteborgu wywalczyło dwóch Polaków: Jarosław Skrzyczyński i Wojciech Wojcianiec. Zarząd PZJ podjął uchwałę o likwidacji Halowego Pucharu Polski. W kolejnym sezonie, już jako jedna impreza, mają go zastąpić Halowe Mistrzostwa Polski. Do Kadry Narodowej Seniorów na 2019 zostało powołanych tylko siedmiu zawodników: Jan Bobik, Michał Kaźmierczak, Krzysztof Ludwiczak, Andrzej Opłatek, Maksymilian Wechta, Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński. W ‘s-Hertogenbosch Grand Prix Rolex Grand Slam wygrał Henrik von Eckermann na Toveks Mary Lou. 23 marca jeździecki świat obiegła tragiczna wiadomość o śmierci 20-letniej amazonki Pauliny Kopacz. W finale Halowego Pucharu Polski w Lesznie po złoto sięgnęli: Grzegorz Kubiak (seniorzy), Nina Milczarek (młodzi jeźdźcy), Aleksandra Kawa (juniorzy) i Daria Pietrzak (dzieci).

 

Kwiecień

SkrzyczynskiChacclanaFinalPS

Wielkie emocje towarzyszyły polskim kibicom oglądającym finał Pucharu Świata. W Goeteborgu świetnie spisywał się Jarosław Skrzyczyński, który na Chacclanie zajął ostatecznie 11 miejsce. To najlepszy wynik w historii tej imprezy nie tylko Polaka, ale i jeźdźca Ligi Europy Centralnej. 18 miejsce zajął Wojciech Wojcianiec. Po raz trzeci w karierze po Puchar Świata sięgnął Szwajcar Steve Guerdat, który w finale dosiadał konia Alamo. Rekordową obsadę miał rozegrany w Lesznie Halowy Puchar Polski Dzieci i Młodzieży. Grand Prix Global Champions Tour w Meksyku wygrał Belg Jerome Guery na wyhodowanym w Polsce przez rodzinę Kosickich holsztyńskim Quel Homme de Hus. 15 kwietnia w wieku 97 lat zmarł nestor polskiego jeździectwa – Władysław Byszewski. Na plaży w Miami w LGCT triumfują Pieter Devos i Claire Z. Adam Grzegorzewski pożegnał się ze swoim Okarino. Ten mały koń o wielkim sercu będzie teraz służyć młodemu zawodnikowi z Niemiec. W pierwszym etapie Polskiej Ligi Jeździeckiej, rozegranym w KJ Lotar w Biskupcu, wygrał Jarosław Skrzyczyński na Jerico.

Maj

Opłatek Stakktan

Grand Prix LGCT w Szanghaju wygrała Dani Goldstein z Izraela na Lizziemary. Do Kadry Seniorów powołani zostali nowi zawodnicy: Wojciech Dahlke i Radosław Zalewski. Odwołano za to Michała Kaźmierczaka. Polacy zaliczyli dwa doskonałe starty w Pucharach Narodów, zajmując drugie miejsca na CSIO3* w Drammen i Uggerhalne. Najlepiej spisywał się Andrzej Opłatek na Stakkatanie. W Drammen sukces odniosła też polska hodowla, bo Grand Prix należało do Hege Tidemandsen na zapisanym do księgi PZHK Carvisie (hodowca: Tadeusz Pilipiec). W Darguziai na Litwie konkurs Grand Prix wygrał Dawid Kubiak na Anastacia III. W najważniejszym konkursie pierwszego tygodnia Baltica Tour najlepszy był Jarosław Skrzyczynski na Jerico. Z kolei na CSIO5* w Rzymie w Grand Prix zwyciężył reprezentant Izraela Daniel Bluman na koniu Ladriano Z. To razem z triumfem Goldstein w Szanghaju pokazało jak silnymi przeciwnikami będą Izraelczycy w walce o olimpijski awans. Podczas Festiwalu Jeździeckiego w Baborówku awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio wywalczyli polscy WKKWiści. W LGCT w Hamburgu najlepszy był Daniel Deussen na Jasmien v. Bisschop. W majowych konkursach zaliczanych do PLJ triumfowali: w Bogusławicach Grzegorz Kubiak, a w Michałowicach Monika Grundkowska.

Czerwiec

264

Po tym, jak w maju w La Baule Puchar Narodów pierwszej dywizji wygrali Szwajcarzy, teraz u nich w St. Gallen triumfują Francuzi. Bez zwycięstwa w najważniejszych konkursach, ale z dobrymi rezultatami Polaków odbyły się zawody CSI4* w Poznaniu. Inauguracja nowej marki 4Foulee okazała się w pełni udana. Grand Prix wygrał Kristaps Neretnieks z Łotwy na Moon Ray. W tym samym czasie w Grand Prix Global Champions Tour w Cannes zwyciężył Niels Bruynseels na Gancia de Muze.

241

Sopot na swoich CSIO5* ponownie gościł gwiazdy światowego formatu. W Grand Prix triumfował Daniel Deusser na Jasmien v. Bisschop. Puchar Narodów należał do Belgów. Oficjalnie karierę zakończył jeden z najlepszych i najdroższych koni ostatniej dekady – London, który pod Gerco Schroederem zdobył podwójne srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Rozegrane po raz pierwszy w Sztokholmie zawody Global Champions Tour wygrał Peder Fredricson (SWE) na H&M All In. Michał Kaźmierczak zmienił barwy klubowe na Verso La Natura. W czwartym etapie PLJ w Olszy najlepszy okazał się Piotr Morsztyn na Van Halenie. Puchar Narodów na CSIO5* w Geesteren zdobyła drużyna Brazylii. Czerwiec zakończyły podzielone na dwie części drużynowe kwalifikacje olimpijskie grupy C. W Moskwie wygrał Izrael, a Polsce startującej w osłabionym, trzyosobowym składzie (Jan Bobik, Krzysztof Ludwiczak, Andrzej Opłatek) zabrakło jednego punktu do olimpijskiego awansu. W Budapeszcie z wynikiem 41 punktów taki awans uzyskała drużyna Ukrainy. Grand Prix LGCT w Monte Carlo wygrał Maikel van der Vleuten na Beauville Z. 

Druga cześć (lipec - październik) - TUTAJ

Fot. Asia Bręklewicz, Sweetieisafruit, Holcbecher


W tym tygodniu

 • CSI2* Lier BEL
  04-06.08.2022
         
 • ME Pony Strzegom POL
  03-07.08.2022
         
 • ZO Biały Las POL
  05-07.08.2022
         

Ranking PZJ (30.06.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2672
2. Maksymilian Wechta 2184
3. Andrzej Opłatek  2161
4. Przemysław Konopacki 2139
5. Wojciech Wojcianiec 1752
6. Dawid Kubiak 1524
7. Michał Kaźmierczak 1489
8. Adam Grzegorzewski 1266
9. Mściwoj Kiecoń 1247
10. Kamil Grzelczyk 1228
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830