Logo tylkoskoki

DSC01525 Kopiowanie

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń drugiej połowy minionego roku. 

Pierwsza cześć (styczeń - czerwiec) - TUTAJ

Lipiec

065

Po dwóch latach przerwy do reprezentacji Niemiec wrócił Christian Ahlmann. To zakończenie długiego sporu pomiędzy niemiecką federacją a zawodnikiem, dotyczącego odpowiedzialności za wynik badań antydopingowych. W pierwszym tygodniu Silesia Equestrian (CSI2*) konkursy zaliczane do światowego rankingu wygrali: Wojciech Dahlke na A Quite i Emanuele Gaudiano na Contento 23. Podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Zuidwolde najlepiej spisały się amazonki kategorii dzieci, które zajęły szóste miejsce drużynowo. Do ścisłego indywidualnego finału awansowały Daria Pietrzak i Klara Kozioł. Dobrze pojechali też juniorzy, którym po raz pierwszy od kilku lat udało się zakwalifikować drużynowego drugiego nawrotu. Ostatecznie uplasowali się na dziesiątej pozycji. W drugim tygodniu zawodów w Jakubowicach (CSI3*) Grand Prix wygrał Niemiec David Will na Never Walk Alone, a na listę zwycięzców LR wpisał się też Jarosław Skrzyczyński na Jerico. Globalsa pod wieżą Eiffela w Paryżu wygrał Christian Ahlmann na Take A Chance On Me Z, a w Chantilly najlepszy był Irlandczyk Darragh Kenny na Balou de Reventon. Doskonałą formę zaprezentowała szwedzka drużyna, wygrywając pod rząd trzy Puchary Narodów: Falsterbo i w Hickstead (pierwsza dywizja) oraz w Akwizgranie. Tam w Grand Prix triumfował Kent Farrington na Gazelle. Po złote medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Drzonkowie sięgnęły: Olga Styła na Nobelstar 0005 (kuce) i Anna Dziuba na Dollar de Nuevo (duże konie). Z funkcji trenera kadry seniorów odwołany został Rudolf Mrugała, a zarząd postanowił też usunąć z kadry Maksymiliana Wechtę. Podczas finału drugiej europejskiej dywizji spełnił się najgorszy z możliwych scenariuszy. W Pucharze Narodów polska ekipa zajęła trzecie miejsce. Do finału w Barcelonie awansowały Norwegia i Portugalia. Nam na pocieszenie pozostały bardzo dobre wyniki Wojciecha Wojciańca na Chintablue (double clear w PN i drugie miejsce w Grand Prix) otwierające dla niego możliwość walki o indywidualny awans olimpijski. Swoje drugie w sezonie Grand Prix LGCT wygrała Dani G. Waldman na Lizziemary. Lipcowe Grand Prix zaliczane do PLJ wygrali: w Białym Lesie Jarosław Skrzyczyński, a w Dąbrówce Małej Grzegorz Kubiak.

Sierpień

DSC04118 Kopiowanie

Polska kadra dzieci sięgnęła po zwycięstwo w Pucharze Narodów na CSIOCH w Samorinie. Drużynowy złoty medal Igrzysk Panamerykańskich zdobyła Brazylia. Kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Peru wywalczyły także Meksyk i Kanada (w grudniu po opublikowaniu wyników badań antydopingowych Kanada straciła to miejsce na rzecz Argentyny). Indywidualnie triumfował Marlon Modolo Zanotelli. W Pucharze Narodów w Dublinie triumfowali Brytyjczycy. Grand Prix LGCT w Valkenswaard wygrał Maikel van der Vleuten na Dana Blue. Pełnym sukcesem organizacyjnym zakończyły się mistrzostwa Europy Pony w Strzegomiu. W skokach górą byli Irlandczycy. Niestety polskie pary nie odegrały w imprezie żadnej roli. Siódmy, ostatni przed finałem etap Polskiej Ligi Jeździeckiej w Zielonej Górze wygrał Piotr Morsztyn na Van Halenie. Na mistrzostwach Europy w Rotterdamie pierwsze dla siebie, historyczne zwycięstwo odnieśli Belgowie. Do tego sukcesu przyczyniły się dwa konie urodzone w Polsce: MJT Nevados S (PZHK) pod Gregorym Watheletem oraz Quel Homme de Hus (HOLST) pod Jeromem Guery. Indywidualnie złoto wywalczył Szwajcar Martin Fuchs na koniu Clooney. Prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wywalczyły drużyny Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji. Na sportową emeryturę przeszedł Cornet d’Amour, na którym Daniel Deusser wygrał Puchar Świata w 2014. Podczas jesiennej odsłony Baltica Tour po pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie LR sięgnęła Aleksandra Kierznowska na Badorette. Na zakończenie tej imprezy (już pierwszego września) Grand Prix wygrał Kamil Grzelczyk na Wibaro. Rozgrywane na przełomie miesięcy Mistrzostwa Polski i Puchary Polski dzieci i młodzieży w Jakubowicach, podobnie jak te halowe w Lesznie, okazały się rekordowe pod względem liczby zgłoszeń. Tytuły mistrzowskie zdobyły: Agata Derda (kuce grupy D) i Lena Czeszejko-Sochacka (A2, mistrzostwa Polski młodzików).

Wrzesień

DSC01736 Kopiowanie

Rekordowa liczba 280 koni wystartowała w XI Sportowym Czempionacie Polski Młodych Koni w Olszy. W Global Champions Tour w Rzymie wygrał Brytyjczyk Ben Maher na Explosion W, a w Saint Tropez Jessica Springsteen na RMF Zecilie. Do kadry seniorów powołano dwóch nowych zawodników: wielokrotnego uczestnika Pucharów Narodów Grzegorza Kubiaka oraz debiutantkę Natalię Czernik. Najwyżej dotowane (milion dolarów dla zwycięzcy) Grand Prix sezonu na CSIO5* w Spruce Meadows wygrała Beezie Madden na Darry Lou. Rozgrywane po raz czwarty w Jakubowicach mistrzostwa Polski zakończyły się pierwszym w karierze triumfem Wojciecha Wojciańca, który dosiadał Chintablue. Srebro zdobył Michał Kaźmierczak (finał na Wilanderze), a brąz Krzysztof Ludwiczak na Cros Blue. W pozostałych kategoriach złote medale wywalczyli: Monika Grundkowska na Dhaha (młodzi jeźdźcy), Aleksander Lewandowski na Jazzmir van het Halderthof (juniorzy) oraz Maja Marchwicka na Silvanie (dzieci). Po kilku latach zapaści znowu dobrą obsadę miały Mistrzostwa Polski Młodych Koni. W Strzegomiu na starcie stanęły 103 młode wierzchowce. Po finale w Olszy na najwyższym stopniu podium Polskiej Ligi Jeździeckiej stanęli: Jarosław Skrzyczyński (Złota), Dawid Skiba (Srebrna) i Karolina Godoś (Brązowa). Zwycięstwo w Drużynowym Pucharze Polski odniosła ekipa KJ Trachy Sośnicowice. W finale Youth Nations Cup w Opglabbeek na czwartym miejscu uplasowali się polscy juniorzy. W konkursie Grand Prix zwycięska była Wiktoria Bedyńska na Lacoste 142. Ostatni, finałowy etap Global Champions Tour, rozegrany w Nowym Jorku, przyniósł zwycięstwo Bena Mahera na Explosion W i to on po raz drugi z rzędu triumfował w końcowej klasyfikacji GCT. Rozgrywki Global Champions League 2019 na pierwszym miejscu zakończyła drużyna London Knights. Miesiąc zakończyła smutna informacja o śmierci Wojciecha Fabińskiego – twórcy Klubu Sportowego i Stadniny Koni Nad Wigrami.

Październik

IMG 4501

W Barcelonie, w finale Pucharu Narodów, zwyciężyła drużyna Irlandii, która tym samym wywalczyła dla siebie awans olimpijski. Tydzień później na CSIO w Rabacie ostatnie drużynowe miejsce do Tokio zapewnił sobie Egipt. W tym PN startowali też Polacy, zajmując szóste miejsce. W rankingu WBFSH po raz pierwszy w Top 100 znalazł się koń polskiej hodowli – MJT Nevados S. Bardzo udana dla Polaków okazała się inauguracja sezonu halowego. Na CSI w Wiener Neustadt Grand Prix wygrał Kamil Grzelczyk na Wibaro, a sobotni konkurs LR – Maksymilian Wechta na Quinchelli. Inauguracja Pucharu Świata Ligi Europy Zachodniej zakończyła się sensacyjnym zwycięstwem Bryana Balsigera ze Szwajcarii. Tydzień później w Helsinkach triumfował Robert Whitaker. Dwutygodniowe Cracovia Szary Equestrian Show w Michałowicach zakończyły się frekwencyjnym i organizacyjnym sukcesem gospodarzy, oraz zdecydowaną dominacją pary Kamil Grzelczyk i Wibaro. Oni wygrali aż trzy konkursy zaliczane do światowego rankingu, w tym oba Grand Prix i mają już ich na koncie w karierze 23. Czwarta klasa rankingowa należała do Krzysztofa Ludwiczaka na Cros Blue.

Listopad

108

Konkurs zaliczany do Pucharu Świata w Lyon wygrał Martin Fuchs na koniu Clooney, a w Weronie najlepszy był Scott Brash na Hello M’Lady. Rekordową obsadę miały zawody CSI2* we Wrocławiu. Grand Prix wygrał Czech – Ales Opatrny na Forewer, a najlepszy z Polaków był trzeci Grzegorz Nowak na Always Forever. Nowym trenerem kadry seniorów został Krzysztof Ludwiczak. W Prague Playoffs Global Champions League w stolicy Czech triumfował zespół Shanghai Swans, a w Super Grand Prix najlepszy okazał się Ben Maher na Explosion W. Kolejne dwa konkursy zaliczane do Pucharu Świata wygrywali Pieter Devos w Stuttgarcie i Marcus Ehning w Madrycie. Na sportową emeryturę przeszedł Hello Sanctos, na którym Scott Brash między innymi zaliczył Wielkiego Szlema Rolex Grand Slam.

Grudzień

280

Cavaliada w Poznaniu rozpoczęła się jeszcze w listopadzie, ale jej zwieńczeniem było rozegrane 1 grudnia Grand Prix. Triumfowała w nim Janika Sprunger ze Szwajcarii na koniu King Edward. Drugi był Wojciech Wojcianiec na Chintablue. Tym samym Polak w pięknym stylu zapewnił sobie drugie miejsce w olimpijskim rankingu grupy C. Wojcianiec został też liderem rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego, detronizując zajmującego nieprzerwanie przez 7 lat pierwsze miejsce Jarosława Skrzyczyńskiego. Bardzo udane dla Polaków były zawody CSI4* w Salzburgu. Andrzej Opłatek na Stakkatanie wygrał sobotni konkurs LR i triumfował w finale European Youngster Cup. Grand Prix juniorów wygrała Aleksandra Kierznowska na Badorette. Po pasjonującej walce w GP Rolex Grand Slam kolejny wielki sukces w tym roku odniósł Martin Fuchs na Clooney. Na tych samych zawodach w konkursie IJRC Top Ten triumfował Kent Farrington na Austria 2. Grudniowe konkursy Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata wygrywali: w La Coruna Maikel van der Vleuten, w Londynie Martin Fuchs, a w Mechelen Daniel Deusser.

Fot. Asia Bręklewicz oraz Przemysław Antosz


W tym tygodniu

 • ZO Kołobrzeg - Budzistowo POL
  12-14.08.2022
         
 • ZO PLJ Michałowice POL
  11-14.08.2022
         
 • Mistrzostwa Świata Herning DEN
  10-14.08.2022
         

Ranking PZJ (31.07.2022)

1. Jarosław Skrzyczyński 2394
2. Andrzej Opłatek 2185
3. Maksymilian Wechta 2165
4. Przemysław Konopacki 2097
5. Dawid Kubiak 1655
6. Michał Kaźmierczak 1472
7. Wojciech Wojcianiec 1422
8. Kamil Grzelczyk 1406
9. Marek Lewicki 1294
10. Adam Grzegorzewski 1253
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2022)

221 Jarosław Skrzyczyński 875
225 Andrzej Opłatek 868
243 Przemysław Konopacki 830