Przedstawiamy zasady rozgrywania mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody.
I. Zasady rozgrywania mistrzostw Polski w skokach (kategorie juniorów, młodych jeźdźców i seniorów).
Każdy zawodnik ma prawo zgłosić do mistrzostw maksymalnie dwa konie i może na nich startować w konkursach półfinałowych. Do klasyfikacji mistrzostw liczy się jeden, lepszy wynik. W konkursie finałowym każdy zawodnik startuje tylko na jednym koniu.
Kolejność startów w pierwszym półfinale ustawiona jest w drodze losowania. W drugim półfinale i obu nawrotach finału, zawodnicy startują w odwrotnej kolejności do miejsc zajmowanych po półfinałach.
Na mistrzostwa składają się trzy konkursy:
I półfinał - konkurs szybkości sędziowany według tabeli C
Ewentualne zrzutki na przeszkodach karane są czterema sekundami. Po tym konkursie zwycięzca (z najlepszym czasem) ma 0 punktów karnych, a następni zawodnicy mają naliczane punkty karne według następującego klucza: strata czasu w sekundach do zwycięzcy pomnożona przez 0,5.
II półfinał - konkurs zwykły
Dla mistrzostw ma charakter konkursu dokładność, ponieważ liczą się tylko punkty karne (za błędy na przeszkodach i ewentualne przekroczenie normy czasu).
Zawodnik wyeliminowany w jednym z półfinałów otrzymuje wynik ostatniego zawodnika, który ukończył przejazd w tym konkursie, powiększony o 10 punktów karnych.
Finał - konkurs dwunawrotowy, dokładności
Do konkursu finałowego mogą wejść tylko Ci zawodnicy (i tylko te konie), którzy ukończyli conajmniej jeden półfinał. W drugim nawrocie finału startuje 50% uczestników finału, jednak nie mniej niż 10 zawodników.
Klasyfikacja końcowa mistrzostw
O zwycięstwie w mistrzostwach decyduje suma punktów karnych zebranych w trzech konkursach. Zawodnik jest sklasyfikowany w mistrzostwach, jeśli ukończy conajmniej jeden półfinał i pierwszy nawrót finału.
W przypadku równej ilości punktów karnych na miejscach medalowych należy przeprowadzić rozgrywkę na punkty i czas. Jednak biorąc pod uwagę ułamkowe różnice punktowe, jakie wynikają z zasad pierwszego półfinału, jest ona w praktyce mało prawdopodobna.
*według tych samych zasad rozgrywane jest Ladies Cup, które można nazwać nieoficjalnymi mistrzostwami Polski amazonek.
II. Zasady rozgrywania mistrzostw Polski dzieci I i dzieci II oraz mistrzostw i pucharów Polski na kucach
Zasady są bardzo zbliżone do tych przedstawionych powyżej. Jedyną różnicą jest pierwszy półfinał, który nie jest konkursem szybkości, a konkursem zwykłym, w którym liczy się dokładność. Stąd miejsca ex aequo po finale są bardzo prawdopodobne i tu często dochodzi do rozgrywki o medale na punkty i czas.