Dziś na stronie międzynarodowej federacji jeździeckiej ukazał się ranking uwzględniający zawody rozegrane w okresie od 1 czerwca 2012 do 31 maja 2013. Analizujemy ten ranking pod kątem CSI4* Poznań, które mają się odbyć w ten weekend.

Polacy
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem, którego zobaczymy na CSI4* w Poznaniu jest Jarosław Skrzyczyński. On w tym momencie jest na 187 miejscu. W tym miesiącu zdobył on tylko 10 punktów za zajęcie 13 miejsca podczas GP CSI3* w Monachium na Baltazar du Rouet. W poprzednim miesiącu ten sam koń podczas finału Pucharu Świata w Geteborgu zdobył dla niego aż 80 punktów.
O 65 punktów zbogacił swoje konto natomiast Łukasz Koza. On punktował na dwóch koniach, które będą startować w Poznaniu. Wspaniała jazda w Pucharze Narodów w Linz (podwójne bezbłędnie) wg nowych przepisów rankingu Longinesa dała mu tylko 30 punktów, kolejne 30 dorzucił na Chito Blue na CSIO w Kopenhadze. On obecnie zajmuje 252 miejsce.
Po 50 punktów w tym miesiącu zdobyło aż troje Polaków. Wasilewski otrzymał punkty za 4 miejsce w GP na CSI2*-W na Litwie i za 7 miejsce w PN w Danii (249 miejsce). Krzysztof Ludwiczak zwyciężył w GP na Litwie i otrzymał komplet 50 punktów (509 miejsce). Ewa Mazurowska, która debiutowała w PN w Linz i zdobyła 3 miejsce w GP na Litwie (271 miejsce).

Zawodnicy zagraniczni - 9 z pierwszej setki
Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem przyjeżdżającym do Polski wg najnowszego rankingu jest Włoch Emanuele Gaudiano (34 miejsce, na zdjęciu). On tylko podczas ostatniego miesiąca zdobył 260 punktów. Srebrny medalista Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców z 2007 roku punktował w maju w Grand Prix Rzymu zajmując w nim drugie miejsce oraz wygrywając jeden z konkursów na tych zawodach.
Również Belgia wysyła na zawody do Poznania najwyżej sklasyfikowanego jeźdźca z tego kraju. Jest nim Ludo Philippaerts (42 miejsce).  To on niegdyś dosiadał sławnego ogiera Darco, a następnie na jego synu Parco w 2006 roku na Mistrzostwach Świata w Aachen zajął 9 miejsce. Ostatnie zwycięstwo w konkursie GP odniósł na CSI3* w Arezzo w marcu tego roku. Jego dzieci Nicola (57 miejsce) i Oliver (91 miejsce) również mają się czym pochwalić. Ten ostatni wygrał we wrześniu ubiegłego roku Grand Prix na CSIO5* w Spruce Meadows w Calgary inkasując za to ponad milion złotych.
Aktualny v-ce mistrz świata Abdullah Sharbatly jest obecnie na 56 miejscu. On ostatnio punkty zdobywał na zawodach organizowanych u niego w kraju w Arabii Saudyjskiej jeszcze w kwietniu. Tam zajął 2 i 6 miejsce w konkursach Grand Prix.
Z Austrii przyjeżdża tylko jeden zawodnik, ale za to najwyżej sklasyfikowany. Jest nim Stefan Eder. On w tym momencie jest 93 na świecie. Punkty zdobywał podczas Grand Prix w Lamprechthausen (dwukrotnie 6-ty) i wygrywając GP w CSI w Linzu. Z aktualnej pierwszej setki do Poznania przyjadą także: Santiago Lambre,  (88) z Meksyku i Leon Thijssen (100) z Holadnii.

Informacja z ostatniej chwili: w miejsce wycofanego jednego ze szwajcarskich jeźdźców do zawodów został zgłoszony Beat Mandl (87 miejsce)i, który ma na koncie wiele osiągnięć, m.in. zwycięstwo w finale Pucharu Świata z 2007 roku i bardzo dobre wyniki na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.