012 8925-A-GLOSKOWSKI-CROSGłoskowski i Kuczerawy zwycięzcami krajowych Grand Prix. Łukasz Brzóska Mistrzem Wielkopolski. Drugie miejsca Ostrowskiej i Wołodkowicz w Budapeszcie. Alicja Grygier 8 w Linz. Na światowych imprezach wygrywali Nick Skelton oraz Richard Spooner. To skrót najważniejszych wiadomości zakończonego weekendu.

ZO w Gajewnikach i Machnicach
Kuczerawy TPo raz kolejny w tym sezonie swoją klasę potwierdziła para Andrzej Głoskowski i Cros (zdjęcie na górze). Zwyciężyli w konkursie Grand Prix zawodów w Gajewnikach. Do rozgrywki awansowały cztery pary. Drugi był zwycięzca na Roxavelu, a trzeci mistrzowski duet juniorski z roku 2011 Paulina Januszewska i Dragon. Czwartym uczestnikiem finałowego barażu był Tomasz Miśkiewicz na swoim ambitnym folblucie Civis. Robiąc zrzutkę w przejeździe podstawowym, Grzegorz Kubiak, który zwyciężał przez pierwsze dwa dni, niestety nie powtórzył wyczynu Jacka Zagora sprzed tygodnia. W Machnicach w Grand Prix nie doszło do rozgrywki. Jako jedyny bez punktów karnych parkur pokonał Tomasz Kuczerawy na klaczy Nexica. Jeden punkt karny miał Jan Chrzanowski na Nugatino VGZ, a trzecie miejsce z najlepszym czasem wśród wyników z jedną zrzutką zajął Jarosław Skrzyczyński na Chica Boom.

Mistrzostwa Wielkopolski
brzoska stakudoPiękny prezent na 28 urodziny sprawił sobie Łukasz Brzóska (na zdjęciu), wygrywając dziś w Zagorowie Mistrzostwa Wielkopolski. Zwycięstwo nie przyszło mu łatwo. Zawody ukończył z wynikiem 0,84 punktu karnego. Miejsca drugie i trzecie zajęły dwie ambitne amazonki: obrończyni tytułu Marika Kwaśniewska z KJ Zagórów startująca na koniu Orient oraz Justyna Kurek z KJ Wechta Rosnówko dosiadająca klaczy Calanda. Obie były lepsze od Brzóski w I półfinale (szybkości) i zrobiły po zrzutce w II półfinale. Dziś podobnie jak mistrz oba nawroty finału pokonały na zero. W kategorii Juniorów doszło do dwóch rozgrywek. Najpierw brąz wywalczył piętnastoletni Szymon Stasiak z KJ Wolica Kalisz na klaczy Bila. W walce o złoto lepsza okazała się Zuzanna Śliwińska z Zagórowa na koniu Kartouche, a minimalnie wolniejszy był Martin Rozynek z klubu Profil Piła na Beagle WV. Juniorskie srebro to drugi dzisiejszy sukces Łukasza Brzóski, bowiem to on jest trenerem Martina.

CSIOJCh Budapeszt
ostrowska ImequylSłuszność decyzji trenera Rudolfa Mrugały (patrz: news „Skład na ME”) potwierdziła dziś Adrianna Ostrowska na Imequylu, zajmując drugie miejsce w sześcioosobowej rozgrywce konkursu GP Juniorów. Pozostali nominowani nie ustrzegli się dzisiaj drobnych błędów. Joanna Marciniak miała 4 punkty karne, a Andrzej Opłatek 8. W kategorii Dzieci drugie miejsce w GP zajęła Olimpia Wołodkowicz na Granicie, a trzecie Olaf Klein Evisto 2.

CSI2* Linz (AUT) i Sibculo (NED)

Na zawodach w Austrii w konkursie Grand Prix nie doszło do rozgrywki. Jako jedyny zerowy wygrał Gianni Govoni z Włoch. Jedyna nasza zawodniczka Alicja Grygier na Albert K ze zrzutką zajęła 8 miejsce. W Holandii Hubert Kierznowski na Granicie S miał 6 punktów karnych i zajął 32 miejsce. W innych konkursach dużej i małej rundy zawodnik KJ Kietlów kilkukrotnie zajmował płatne miejsca.

CHIO Aachen
W naprawdę wielkiej, a nawet ogromnej (1000000 euro) nagrodzie Akwizgranu zwyciężył Nick Skelton na Big Starze – koniu roku 2012. Para ta jako jedyna pokonała obydwa nawroty oraz rozgrywkę bezbłędnie. Szersza relacja z tych zawodów na TylkoSkoki ukaże się jutro.

CSI5* Monte Carlo
W szóstych zawodach z cyklu Longines GCT zwyciężył Richard Spooner z USA na koniu Cristallo. Po dwóch nawrotach do rozgrywki awansowały tylko trzy pary. Drugie miejsce przypadło Williamowi Funnell z Wielkiej Brytanii i Billy Congo, a trzecie Edwinie Tops-Alexander startującej na koniu Guccio. Edwina dzięki temu awansowała na trzecie miejsce w rankingu Global Champions Tour. Pierwsze dwa miejsca zachowali nieobecni w Monako Laura Kraut i Christian Ahlmann. Tabela rankingowa TUTAJ.